21 Ekim 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Güncel

Mukaddes yolculuk başladı

İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerden Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla hac farizasını ifa etmek için kutsal mekânlara gidecek olan ilk hacı kafileleri, mukaddes yolculuğa çıktı. Hacı adayları, kendilerini yolcu etmek üzere gelen yakınları tarafından gözyaşları ve duâlarla uğurlandı.

İlk hac kafİlesİ dün yola çIktI

İstanbul’dan Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla ilk hac kafilesi Suudi Arabistan’a gitti. Suudi Arabistan Havayolları’na ait uçakla Medine’ye hareket eden 440 kişiden oluşan hac kafilesi, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nden yakınları tarafından gözyaşları ve duâlarla uğurlandı. Dış Hatlar Terminali, kutsal topraklara giden hacı adaylarıyla dolarken, adaylar ve uğurlamaya gelen yakınları dolayısıyla terminal giriş kapıları ve biniş bankosunda uzun kuyruklar oluştu. Kafile rehberleri, hacı adaylarına kutsal topraklarda dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verirken, bazı hacı adaylarının maske taktıkları görüldü. İstanbul İl Müftü Yardımcısı Ömer Kardaş, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla birinci ve ikinci kafile hacı adaylarını gönderdiklerini belirterek, ‘’Allah yollarını açık, ibadetlerini kabul eylesin’’ dedi. Her kafilede 220’şer olmak üzere toplam 440 hacı adayı ve 10 görevlinin kutsal topraklara gideceğini kaydeden Kardaş, ‘’Allah hac ibadetini hacca giden kardeşlerimiz için kolay eylesin. Zor ve meşakkatli, sabır isteyen bir yolculuk. Bu yolculuk esnasında bütün hacı adaylarının itidal ile hareket etmelerini ve görevlilerin talimatlarına uymalarını istiyorum. O zaman zor olan ibadeti çok daha kolay olarak yapacaklarına inanıyorum’’ diye konuştu. Hac kafilelerinin gidişinin bugün (dün) başlayıp bir ay süreyle devam edeceğini belirten Kardaş, gidişlerin 20 Ekim-20 Kasım, dönüşlerin de 30 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında yapılacağını söyledi. Kardaş, bugün (dün) yola çıkan kafilelerin 45 gün kalacağını, hacı adaylarının 8 gün Medine’de kaldıktan sonra 28 Ekimde Mekke’ye geçeceklerini ve hac görevlerini yerine getireceklerini dile getirdi.

275 KAFİLE

Bu yılki hac döneminde toplam 275 kafilenin kutsal topraklara gidişi 20 Kasıma kadar devam edecek. Bu süreçte hacı adayları için ülke genelindeki 24 havalimanından uçak tahsisi yapılırken hac için başvuran 755 bin kişi kişiden 74 bin kişi bu hakkı elde etti.

BÜTÜN SAĞLIK TEDBİRLERİ ALINDI

BASIN mensuplarının hacı adaylarına domuz gribi aşısı yapılıp yapılmadığı ve sağlık önlemleri konusundaki sorusu üzerine Kardaş, şunları kaydetti: ‘’Domuz gribi aşısı henüz ülkemize yeni geldi ama devletimizin bütün kurumları Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte gerekli tüm sağlık önlemlerini aldı. Daha sonra da yapılması gerekenler yapılır. Sağlık Bakanlığı ile birlikte koordineli bir biçimde tüm tedbirler alınıyor. İnşallah kayıpsız, kazasız, sağlıklı bir şekilde dönmek nasip olur.’’ Kutsal topraklara gitmenin mutluluğunu yaşayan hacı adaylarından Erzincanlı 63 yaşındaki Mehmet Erdem Aytekin de ‘’Çok sevinçliyim ve mutluyum. Allah bunu tüm Müslümanlara, gidemeyenlere nasip etsin. Tüm yakınlarım beni uğurlamaya gelmiş başka ne isterim’’ dedi. Aytekin, domuz gribi konusunda bir endişe duyup duymadığına ilişkin bir soru üzerine ‘’Domuz gribi İslâm âlemine yakışmaz, olmaz inşallah. Hastalık Allah’tandır, hastalık olabilir ama domuz gribi gibi bir endişemiz yok’’ diye konuştu.

21.10.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Bütün haberler

Başlıklar

  “Kürdistan”a beraat

  DEVLET HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALDI

  Baykal’ın çayından mahrum olduk

  ‘Baykal: Açılımın altından ne çıktığını gördük

  “Ergenekon’’ dâvâsı bir yılı geride bıraktı

  Villada tatbikat

  Teslim olan PKK üyelerinden 33’ü serbest

  Çankaya: CHP ciddiyetten uzak

  Ergenekon Partisi kuruluyor

  AB sürecinde tabular yıkılıyor

  Türkiye, zaten AB’nin imtiyazlı ortağı

  Cem Uzan hakkında 2. tutuklama kararı

  ABD askeri kargo uçağı, İstanbul’a zorunlu indi

  RTÜK’den Doğan ’a 3 ay süre

  Mukaddes yolculuk başladı

  Kamuoyuyla bilgiyi paylaşın

  Üniversitelerde, aşı yapabiliriz

  Aşı üretiminde önemli adım

  Vatandaşlar, sigara yasağına uyum sağladı

  Hakkâri’ye fabrika kurulsun, gençler çalışsın

  Küçük kız maganda kurşunuyla vefat etti

  Meksika’da kadınlar için pembe taksi

  Kozalağa bakıp geleceği planlıyorlar

  Bitlis Tüneli yıl sonuna kadar hizmete girecek

  Zehir satıcılarına eş zamanlı operasyon

  SOSYAL HİZMETLER VATANDAŞIN AYAĞINA GİDECEK

  Hava ambulansı ile kuvöze sevk

  Adrese teslim kömür yardımı

  Denizli’de, BM gibi okul

  Balık ağına takılan patlayıcı imha edildi

  Türkiye’nin en uzun kumsalında, at turu

  İzmir’e, Aliyev ormanı

  Ilgın buluşması şevk verdi

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.