Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 02 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

Doğruya doğru, yanlışa yanlışSanatçı İlhan İrem, uzunca bir aradan sonra “Cennet ilâhileri” adlı albümüyle dinleyicilerinin karşısına çıkmış. İrem’i, daha önce yaptığı bazı açıklamaları sebebiyle köşemize konuk etmiştik. (Yeni Asya, 16 Ağustos 2004)

1986 yılında yayınladığı “Pencere, Köprü ve Ötesi” adlı kitabında “(...) Daha derinden bir soru sordum kendime/ ‘Neden?’ dedim/ ‘Ne neden’ değil ama/ Nedenin kendisini öğrenmek istedim/ Neden varım?/ Neden yokum?/ Nereye yolculuğum? (...) Her bir şeyin nedenini sorar insan/ Ben de sordum...” demişti İlhan İrem.

Köprü dergisinin Eylül 1986 (sayı: 102) tarihli sayısında yayınlanan 4 sayfalık röportajda İrem, ‘hayatın anlamını’ sorgulamıştı. “Işık ve Sevgiyle 30 Yıl” adlı albümünün yayınlanmasından sonra da benzer sorgulamaları yapmıştı.

Bir soru üzerine İrem şöyle demişti: “Sonsuz kâinatta, kara deliklerin arasında, makro ve mikroevrenlerde, sayısız galaksilerin ortasında, bir zerrenin üstünde umarsızca koşuşturan insanlar! Hayatın anlamını, varoluş nedenini çözememiş insanoğlu için, dünyevî beyhûde çabalar. Kendi iç ve dış uzaylarını keşfedememişse; benliğiyle barışık değilse insan, güzelliklerin uzlaşmaz düşmanıdır... Bir yok edicidir. En buyük acı da budur.” (Cumhuriyet Pazar Dergi eki, 20 Haziran 2004)

Geçmişte ‘doğru’ tesbitlerde bulunan İrem, yeni albümünün yayınından sonra yazdığı bir yazıda ise, ‘yanlış’ beyanlarda bulunmuş. Cumhuriyet’in “Söz Okurun” köşesine yazan İrem şöyle demiş: “(...) Lozancılarla/ Sevrcilerin... Ateşböcekleriyle / yarasaların... (...) Evrensel ısıkla / nurcuların... ( ...) Ulusal Egemenlik Bayramında bebelere kara çarşaf giydirenlerin... (...) örümcek kafalıların... din komisyoncularının... Yeniden tariflerle laikliğin kökünü kazımaya kalkışmıyorlar mı? Seksen yıldır temellerine dinamit konulan Cumhuriyetimiz üç kez bombalandı. şeriat özentileri...Neler neler olabileceğini düşünün. Altmış yıllık rehavetin azgınlaştırdığı hıyanetle uzlaşmak, artık mümkün değildir.” (Cumhuriyet, 24 Mayıs 2006)

Eğer bu satırlar bildiğimiz; sanatçı İlhan İrem’e ait ise, (Olur ya, isim benzerliğiyle de karşılaşabiliriz.) san'atçı kimliği ve ‘arayıştaki bir san'atçı’ya doğrusu yakıştıramadık. Tabiî ki, yazının tamamı bu kadar değil. Biz kısaltarak ve ‘seçerek’ bu ifadeleri aldık. Ama maksadımız, onun söylemediklerini söylemiş gibi göstermek ve beyanlarını tahrif değildir. Yazının tamı okunduğunda bu mânâların vurgulandığı anlaşılır.

Aslında bu ifadeler milletin alışık olduğu ifadelerdir. Ama milletle aralarında mesafe koyan siyasetçilerdir bunlar. Sanatçıların, milletle aralarına mesafe koyan siyasetçileri gibi konuşması/yazması her halde uygun olmaz.

Hazırladığı albüme ‘Cennet ilâhileri’ adını uygun bulan san'atçının, Türkiye gerçeklerine uymayan beyanlarını yadırgadık. “Doğruya doğru, yanlışa yanlış” diyelim...

*

Var mı ki?

Dünyevî aşklarla ilgili kitap yazan bir yazar, “Kemalist kızlar nasıl tavlanır?” sorusuna da cevap aramış. (Cevabı şöyle: ‘Nutuk’ hediye edilerek!)

Bu haberi duyunca, şunu da sormuş olabilirsiniz: ‘Kemalist’ kız var mı ki?

02.06.2006

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (01.06.2006) - Kim azınlık?

  (31.05.2006) - ‘Yasak’ devam ediyor mu?

  (30.05.2006) - İstanbul fethedilmemiş miydi?

  (29.05.2006) - Bu yanlış, kılıfa sığmaz!

  (28.05.2006) - Yanlışın biri bin para

  (27.05.2006) - Andıç medyasının şikâyeti

  (26.05.2006) - Niçin ‘it dalaşı?’

  (25.05.2006) - Rivayetler muhtelif

  (24.05.2006) - Yasak hukukî değil

  (22.05.2006) - Sille-i millet yiyen parti

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Meryem TORTUK

  Metin KARABAŞOĞLU

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahaddin YAŞAR

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit ŞİMŞEK

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004