Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 03 Temmuz 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
[email protected]
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Gül: İsrail ve Filistin barış için çaba sarf etmeli

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ortadoğu’da son dönemde tansiyonun yükseldiğini dikkat çekerek, hem İsrail’in hem de Filistin’in barış için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Son günlerde Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri Mısır’ın Al Ahram gazetesine değerlendiren Abdullah Gül, Türkiye’nin bölgedeki sorunların barışçıl yollarla çözümünden yana olduğunu belirtti. Gül, “Türkiye, Ortadoğu’da barışın tesisi için elinden geleni yapmaya devam edecek” dedi.

İktidardaki Hamas’ın uluslararası toplumun beklentilerini karşılamasının zorunluluğuna dikkat çeken Gül, Hamas hükümetinin Filistin halkının beklentilerini dikkate alarak Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın barış girişimlerine katılması gerektiğini vurguladı. Gül, bununla birlikte İsrail’e de barış görüşmelerine dönmek için çaba göstermesi çağrısı yaptı. Uluslararası toplum; Hamas’ın İsrail’i tanıması, şiddetten vazgeçmesi ve önceki Filistin hükümetlerinin imzaladığı anlaşmaları kabul etmesini istiyor. Hamas ise Filistinli mültecilerin evlerine dönmesi ve İsrail’in Filistin topraklarından çekilmesi halinde barış görüşmeleri için gerekli olan uzun süreli bir ateşkesin mümkün olabileceğini savunuyor.

İran’ın nükleer programıyla ilgili anlaşmazlığın barışçıl yollarla çözülmesini arzuladıklarını bir kez daha vurgulayan Gül, İran’ın bu konuda takındığı tavrın kendilerini endişeye sevk ettiğini söyledi. Gül, bölge ülkelerinin de sorunun diplomatik yollarla çözülmesi için çalışması gerektiğine dikkat çekti.

/ KAHİRE

03.07.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Türkiye, Filistin için devrede

  Karadeniz sele teslim

  Gül: İsrail ve Filistin barış için çaba sarf etmeli

  Emri siviller verir

  İttifak arayışında hüsran

  Baykal: TMK yetersiz

  Arınç: Müzakereler kesilmez

  Medya olumlu adımları da görsün

  Samsun’lu öğrenciler Paris’te

  Alman Melanie İslâmiyeti seçti

  Yaz ishalinden korunun

  DYP’den dostluk ve kardeşlik şöleni

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004