Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 12 Şubat 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

Çömez: Kerkük’teki referandumun amacı belli

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Kerkük’te yıl sonuna doğru yapılması öngörülen referandumun amacı ve sonucunun belli olduğunu, Türkiye’nin bu referandumu tanımayacağını şimdiden ilân etmesi gerektiğini söyledi.

ABD’de bir süredir temaslarda bulunan Çömez ve CHP Tokat milletvekili Orhan Ziya Diren, New York’taki Türkevinde, New York Türkmen Enstitüsünün düzenlediği “Türkiye’nin Yol Haritasında Kerkük ve Türkmenler” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldılar. Türkiye’ye Kuzey Irak’ta bir oyunun dayatılmakta olduğunu, Türkiye’nin bu oyuna gelmemesi, bunun yerine “kendi yol haritasını” oluşturması gerektiğini söyleyen Çömez, Kerkük’te yapılacak referandumla ilgili olarak, “Bu, sanal ve antidemokratik bir referandum olacaktır, Türkiye bu referandumu tanımayacağını şimdiden ilân etmelidir” dedi.

Irak’ın Kuveyt’e saldırmasından sonra 1991 yılında 36. paralelin kuzeyinde kurulan ve güvenliği Çekiç Güçle korunan “uçuşa yasak bölgenin” şimdi Irak’ın kuzeyindeki sözde Kürdistan’ın temelini oluşturduğunu kaydeden Çömez, bu bölgenin ana şehri sayılan Erbil’de insanların Tükçe konuştuğunu belirtti. Saddam zamanında oradan çıkarılan Türk ve Kürt kökenli Iraklılar yerine Arapların yerleştirildiğini hatırlatan Çömez, “Bölgeden ayrılan tek bir kişi yerine, bugün 50 kişi getirilerek, bölgenin demografik yapısı Kürtlerin lehine sistematik ve planlı bir şekilde değiştirilmiştir” diye konuştu.

Çömez, böyle bir sonucun Kerkük’teki diğer topluluklar tarafından kabul edilmeyeceğini kaydederek, ‘’Konuştuğumuz tüm Iraklı Türkler, Araplar ve Asuriler, kanlarının son damlasına kadar Kerkük’lü olduklarını ve Kerkük’ün mücadelesini vereceklerini söylediler’’ diye konuştu. Çömez, referandumun yeni bir kaos ve iç savaşa davetiye çıkaracağını vurguladı.

/ NEW YORK

12.02.2007

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Nejad: Pazarlığa evet, iptale hayır

  İngiltere’nin en etkili Müslümanları

  Gates: İran nükleer silâh peşinde

  Fransa’dan Nejad’a jet cevap

  Kosova’da gösterilere kan bulaştı

  Irak’ta onlarca kişi öldü

  Aksa’da kazı çalışmaları sürüyor

  Olmert Filistinlilerin anlaşmasını inceliyor!

  ABD’de Putin şoku

  Reform yoksa adım da yok

  Çömez: Kerkük’teki referandumun amacı belli

  Derin sular akvaryumda


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004