Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 12 Şubat 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

Gates: İran nükleer silâh peşinde

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İran’ın nükleer silâhlara sahip olmak istediğini söyledi. Gates, 43. Münih Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada, günümüzde dünyanın birçok bölgesinde krizlerin yaşandığına dikkati çekerek, ‘’İran nükleer silâhlara sahip olmak istiyor’’ dedi.

Rusya’nın da önemli bir ortak olduğunu, bu nedenle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov’un davetini kabul ettiğini kaydeden Gates, ‘’Dünyada bir Soğuk Savaş yeter’’ dedi. Robert Gates, günümüzde kimsenin Rusya ile yeni bir Soğuk Savaş istemediğini ve dünyadaki sorunların çözümünde Rusya ile işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirterek, “Doğu Avrupa’da konuşlandırılan füzeler Rusya’ya karşı değil, NATO üyelerini korumaya yönelik” dedi. Guantanamo üssünün ABD’nin imajına zarar verip vermediği şeklindeki bir soruya karşılık da Gates, “Guantanamo’nun ABD’nin imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Burada teröristler var. Bazıları hiçbir zaman serbest bırakılmamalı. Kendileri de bunu açıkça söylüyor. Guantanamo’yu kapatmayı düşünmüyoruz. Bazı tutuklular hakkında davalar başladı, basına da davaları izlemesi için imkan tanınacak. Bu konuda mümkün olduğu kadar şeffaf olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bu arada, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de, konuşmasında, İran ile yaşanan nükleer krizden dolayı endişeli olduklarını ve krizin giderilmesi için çabalarını sürdüreceklerini belirterek, ‘’Şunu açıkça söylemek istiyorum: Ya gelecek yıllarda İran’ı nükleer programından vazgeçireceğiz ya da büyük bir silahlanma yarışına tanık olacağız’’ dedi.

Steinmeier, terörizmle mücadelenin gelecek yıllarda da önemli bir konu olacağını, Almanya’da hala birçok kişinin en son çare olarak bile askerî harekâtlar düzenlenmesine karşı olduğunu, ABD’de de bazı kişilerin hala sadece askerî harekâtların sorunların çözümü için yeterli olacağına inandığını söyledi. Dünyadaki krizlerin çözümünde askeri operasyonların yanı sıra siyasi çabaların da birlikte yürütülmesi gerektiğini ifade eden Steinmeier, AB ile ABD’nin hedeflerinin ortak olduğunu, güvenliğin yanı sıra enerji güvenliği ve küresel ısınma konularında da yoğun şekilde birlikte çalışmaları gerektiğini belirtti.

/ MÜNİH

12.02.2007

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Nejad: Pazarlığa evet, iptale hayır

  İngiltere’nin en etkili Müslümanları

  Gates: İran nükleer silâh peşinde

  Fransa’dan Nejad’a jet cevap

  Kosova’da gösterilere kan bulaştı

  Irak’ta onlarca kişi öldü

  Aksa’da kazı çalışmaları sürüyor

  Olmert Filistinlilerin anlaşmasını inceliyor!

  ABD’de Putin şoku

  Reform yoksa adım da yok

  Çömez: Kerkük’teki referandumun amacı belli

  Derin sular akvaryumda


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004