Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 23 Nisan 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Millî iradeye baskı yapılıyor

Hak-İş Yönetim Kurulunca yayınlanan 23 Nisan mesajında, “Cumhurbaşkanı seçimi dolayısıyla yapılan bazı bireysel ve kurumsal açıklamaların, parlamentonun temsil ettiği millî iradeyi baskı altında tutmaya, parlamentonun meşruiyetini tartışmaya ve anayasal görevinden alıkoymaya yönelik olduğunu hayretle ve endişeyle izliyoruz” denilerek, bu tartışmalar yürütülürken, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu, demokrasi geleneklerinin yerleştiği gerçeğinin unutulmaması çağrısında bulunuldu.

Hak-İş Yönetim Kurulunca yayınlanan 23 Nisan mesajında, “Cumhurbaşkanı seçimi dolayısıyla yapılan bazı bireysel ve kurumsal açıklamaların, parlamentonun temsil ettiği millî iradeyi baskı altında tutmaya, parlamentonun meşruiyetini tartışmaya, anayasal görevinden alıkoymaya yönelik olduğunu hayretle ve endişeyle izliyoruz” denildi

Hak-İş Yönetim Kurulu’nca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ve Türkiye’nin demokratik parlamenter sisteme geçişinin 87. yıl dönümünün kutlandığı hatırlatıldı. Açıklamada, ‘’Ulusal Egemenlik Günü’’nün aynı zamanda ‘’Çocuk Bayramı’’ olarak kutlanmasının, ulusal egemenlik bilincinin küçük yaşta kazandırılması açısından çok önemli olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin yakın zamanda yeni cumhurbaşkanını seçeceğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘’Seçim dolayısıyla yapılan bazı bireysel ve kurumsal açıklamaların, parlamentonun temsil ettiği milli iradeyi baskı altında tutmaya, parlamentonun meşruiyetini tartışmaya, anayasal görevinden alıkoymaya yönelik olduğunu hayretle ve endişeyle izliyoruz. Bu tartışmalar yürütülürken, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu, demokrasi geleneklerinin yerleştiği gerçeği unutulmamalıdır. Zira, demokrasi ve hukuka bağlılık, milletimiz için dönüşü olmaz bir yaşam tarzı olmuştur. Ulusal egemenlik, millet iradesinin üzerinde bir gücün olmadığının bilincine varmaktır. Bu nedenle millet olarak ulusal egemenliğimize, temel hak ve özgürlüklerimize her zamankinden daha çok sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz.’’

Açıklamada, Türkiye’nin uygar dünya içindeki konumuna zarar verecek, eylem, açıklama ve çıkışlara, sağduyu ve kararlılıkla her türlü demokratik platformlarda karşı çıkılması; demokrasiye, özgürlüğe, diyalog ve işbirliği bilincine sahip çıkılması gerektiği belirtildi.

Eğitim-İş Sendikasından yapılan açıklamada da ‘’Egemenlik, Kayıtsız Şartsız Milletindir’’ ilkesinin, Türkiye’yi ilgilendiren siyasal, ekonomik, iç ve dış her türlü kararların sadece Türk Ulusu’na ait olduğu, başka hiçbir ülkenin veya dış etkinin bu kararlarda söz sahibi olamayacağı ve egemenlik haklarından kısmen veya tamamen vazgeçme anlamına gelen her türlü teslimiyetçi politikalara izin verilmeyeceği anlamına geldiği ifade edildi.

/ ANKARA

23.04.2007

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Papaz Kur'ân okudu, Müslüman oldu

  Millî iradeye baskı yapılıyor

  Sezer’den Meclise talimat

  Köşk seçiminde ilk tur Perşembe’ye

  Hisarcıklıoğlu: Ankara’dan iş bitirme devri bitmeli

  Erdoğan: Türkiye AB yol haritasını belirledi

  Mehmet Aydın: Cinayetler Türkiye’ye mal edilmesin

  Arınç: Demokrasinin yerleşmesinde hoşgörü kültürü önemli

  Çocuk Hakları Derneği'nden liderlere mektup

  Bingöl'de çatışma: 1 asker şehit

  Ahmet Muratlı: Kerkük’ü yüzbin yabancı gelse yine vermeyiz

  Saim Yeprem: İslâmın tek tipi vardır

  Afganlı yetimler sevindi

  Çevreyi kirleten firmalara ceza

  Ormansız yerlerden insanlar göç ediyor

  Küresel ısınma, yağışları vurdu

  Salzburg’da Kutlu Doğum

  Yeşilay’dan Başkan’a plaket

  Beş aşı birleştirilecek

  ‘Uzay Kampı Türkiye’ye yoğun ilgi


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004