"Gerçekten" haber verir 28 Kasım 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Zafer AKGÜL

Hatadan dönmek, fazilettirCHP’nin Baykal öncülüğündeki çarşaf açılımının yankıları sürüyor. Geçen haftaki yazımızda hem Baykal’ın inandırıcılığını yitirmiş olmasından, hem de partiye katılan çarşaflıların CHP saflarına ne derece bilinçli ve özgürce geçtikleri hususundaki tereddütlerden ötürü ironik bir yazı yazmıştık. Bildiğimiz CHP ve bildiğimiz Baykal taktiklerine bakılacak olursa doğrusu samimiyet sınavının yüzakıyla verilişine kadar biz bu tavrımızda musırrız. İhtiyat payı bırakarak bekleyip göreceğiz. Ancak aşağıdaki faktörleri de tarihe not düşmeden geçemeyeceğim.

Bu ülkede “Millet mi, devlet mi?” ikileminde devleti temsil eden ve “Halka rağmen halk için” düsturunu bayraklaştıran CHP’nin demokrasi ortamındaki üst değerleri kabulünü sağlamadan ve bu değerlerin hayatiyete geçirilmesi için desteği alınmadan diğer partilerin tepesindeki Demoklesin kılıcı bir türlü inmeyecektir. Çarşaf konusunda ezber bozan ve yeni bir açılıma yol açan CHP’nin bu tutumu velev ki samimiyetten uzak da olsa kuruluşundan bu yana CHP’nin olumlu yönde attığı adımlardan en önemlisi, belki de en birincisidir. Bundan sonra eskilerin tabiriyle cin şişeden çıkmıştır, diyebiliriz. Başörtüsü, çarşaf, türban konusunda beyinlerdeki önyargı kırılmış ve zaman içinde birbirine olumlu kapı açacak gelişmelerin önü açılmıştır.

Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin “Din umumun malıdır” görüşünde geçtiği gibi teorisiyle, pratiğiyle, kültürel yönüyle din, sadece dindar/muhafazakâr partilerin ya da öyle görüntü veren partilerin değil bütün partilerin dikkate alması gereken, sahiplenmesi gereken sosyal bir olgudur. Dinin ve dinî motiflerin belli partilere aidiyeti siyaseten sakıncalı bir durumdur. Yine Bediüzzaman Said Nursî’nin “Dini siyasete alet etmeye karşı olmak kadar dinsizliği de siyasete alet etmeye karşı olmak” şeklindeki duruşuna uygun bir zemin ihzar edecektir. Bu durumda istismarlar ortadan kalkacağı için partilerin ve siyasî iktidarların elinde tembel tembel oturup hazır oy deposu olarak göreceği malzeme kalmayacaktır. Bu da şark kurnazlığıyla, sürü psikolojisiyle halkı yönlendirme ve vatan-millet-Sakarya edebiyatıyla parsa toplayıp devleti yönetme kısırdöngüsünü bitirecektir.

Cumhuriyet ve demokrasi kültüründe elbette ki iktidar ve muhalefet yarıştaki vazgeçilmez iki atbaşı gibidir. Muhalefetsiz iktidar meşrûluğunu yitirir. Muhalefetsiz demokrasi, demokrasi olamaz. Ne var ki cumhuriyet bir faziletler rejimi sayıldığından iktidarıyla, muhalefetiyle, kurum ve kuruluşlarıyla herkesin doğruyu, fazileti, adaleti savunmada ve gerçekleştirmede bir ve beraber olduğu bir yapıya sahiptir. Daha doğrunun, daha iyinin oylamaya sunulduğu bir sistem karakterini taşıması açısından bakılacak olursa CHP’nin çarşaflılar konusunda türbana, başörtüsüne olumlu bakan diğer partilerle aynı çizgiye gelmesi, demokrasimiz açısından olumlu ve faziletli bir gelişmedir. CHP’nin samimî olduğuna dair yeterli belgeler ortaya çıkarsa “Hayır çarşafa sahip çıkamazsın, türbanı savunamazsın! Bunlar, ancak falan-filan partilerin hakkıdır veya inhisarındadır!” diye dışlamamak gerekir. Çünkü demokrasi neticede yanlışları budaya budaya doğrulara, hataları göre göre iyiliklere doğru yol alma sürecidir. Ve unutmayalım ki hatadan dönmek de bir fazilettir.

28.11.2008

E-Posta: zaferakgul@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (21.11.2008) - Benim çarşaflım iyidir!

  (13.11.2008) - Bomba değil, kitap atalım

  (06.11.2008) - Pencere tozundan Obama'ya

  (29.10.2008) - Cumhuriyet mi? O ne?

  (23.10.2008) - Şapla şekeri karıştırmamak

  (17.10.2008) - Hepimiz tarafız!

  (14.10.2008) - Panik yapan hata yapar

  (21.08.2008) - 1 Phelps 8 Türk'e bedel...

 
Ufo ısıtıcılar, infrared ısıtıcı, kumtel ısıtıcılar.
GAZETE 1.SAYFA

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  H. Hüseyin KEMAL

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır