24 Ağustos 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Şükrü BULUT

Doğudan batıya imsak…


A+ | A-

Almanya’ya işçi olarak giden bir Bektaşi’den duymuştum. Almanların her sene Aralık ayı sonunda noeli kutlamalarına o kadar özenmişti ki..

Muharrem oruçlarının da belli bir mevsim ve tarihte yapılması için kendince epeyce uğraşmıştı. Muharrem orucu Kuzeyin kısa ve soğuk günlerine tahsis edilseydi Ramazan orucu için de aynı çareyi düşünenler olur muydu? Hıristiyanların kar manzaralı noellerine özenenlerin cehaleti, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika ve Avustralya İsevîlerinin noeli Aralık sonu da olsa “sıcak yaz günlerinde” yaşadıklarını bilmelerine mani olmuştu.

Yaklaşık on beş sene önce Avustralya’da iken, Köln ile Melbourne Ramazanlarını karşılaştırmıştım. Yılın en kısa ve serin günlerinde oruç tutan Avrupa’ya karşın Melbourne yazın en hararetli zamanını yaşıyordu. Şu Ramazan'da ise aksini yaşıyoruz. Ramazan’ın Sahibi, kullarının onu yılın dört mevsiminde ve her ikliminde karşılayıp hemhal olmasını istedikten sonra, kullara itaatten öte ne düşebilir ki...

O kadar lâtif ve merhametli geçişlerle insanı oruçla mevsimlerle kucaklaştıran Rabbimizi, iftar sofralarımızı sırasıyla dört mevsimin yiyecekleriyle süslüyor. Yazın karpuzunu, güzün ayvasını, kışın portakalını ve ilkbaharın madımağını bin bir hikmetle kullarına yediren Rabbimizin hikmetini, adalet ve rahmetini Ramazan-ı Şerif daha da ortaya çıkarmıyor mu?

İmsak doğudan mı başlar? Hangi doğu ve kime göre? Medinet’in Nebi’yi esas alırsanız, Cebel-i Nur doğu mu olur? Doğu mefhumu da değişti. Yalnızca İran ve Pakistan kalmadı doğumuzda. İndo-Malaya coğrafyası kadar Avustralya da doğu değil mi? Öyle ise imsak doğudan başlar. Doğudan batıya Ramazan-ı Şerif, tek tek şeytanları zincire vurur, kötü yolları tutar ve meleklere “ruhların bayramını fısıldar… Sakın batı bu tesbitimize incinmesin.. En batıda dahi bir “doğu” yok mu? Yerküremizde imsakın bir salise bile boş kalmadığını düşündüğümüzde, doğusuz diyar olmadığını söyleyebiliyoruz.

Bediüzzaman Hazretleri Ramazan-ı Şerifin İslâmın en büyük şeairlerinden olduğunu söylüyor. Ramazan orucunun hikmetlerinin en tatlı, doyurucu ve karşıtlarını susturucu şekilde anlatıldığı risâledeki nüktelerin sonlarında yapılan ikaz, beni hep endişelendirmiştir. İslâm milletini temsil eden şeaire hürmetsizliğin cezasını hep dinin Sahibi verdiğine göre, Ramazan-ı Şerife yapılacak hürmetsizliğin bizi tedirgin etmemesi mümkün değildir.

Mevsimin yaz olması, çeşitli geçersiz korku ve komplekslerle Müslümanların “Ramazan şeairini” yeterlice dalgalandıramamaları bu cephede zaafiyet oluşturursa, insafsız din ve insaniyet düşmanları cemiyeti kolayca tahrip edebilecekler. Bayrağa, vatana ve temel insanî hürriyetlere gösterilen saygının Ramazan-ı Şerife gösterilmesi, cemiyetin iç barışına katkı sağlayacaktır. Bu hususta inandığını yaşayan Müslümanların müteyakkız ve mutedil olmaları gerekiyor. Cehaletten, vahşilikten veya adavetten doğan “Ramazan-ı Şerif hürmetsizliklerine” karşı ikaz ve savunma vazifelerini yapmaları onların imanlarının bir neticesidir.

Avrupa’da Hıristiyanlığın değerlerine, Hindistan’da Hindu veya kıt’a Çin’de Budizm değerlerine saygısızlık gösteren, toplumun genel düzenini bozmakla suçlanır. Müslüman Türkiye’deki mü’minlerin Avrupa İsevîleri kadar inançlarından dolayı hassasiyet göstermemeleri, milletçe bir ayıp olarak değerlendirilmelidir.

Cemiyetin iç barışı için temel hak ve insanî değerler noktasında dikkat edeceğimiz kırmızı çizgilerimiz arasında “din” önde geliyor. Oruç tutmamak ile oruçlunun gözüne baka baka yiyip-içmek farklı şeylerdir. Bırakınız Müslümanlığı, insan olarak düşündüğümüzde bile ikincisinin bir ahlâksızlık olduğunu göreceksiniz. İnsanî şefkat, merhamet ve hürmet oruçluların arasında yiyip-içmeyi kabul etmez.

Doğudan batıya gecelerimizin aydınlandığı ve günlerimizin huzur ve sükûna büründüğü bu mevsimin mahiyetini bilmeyenlere anlatmak en önemli vazifemiz. 29. Mektubun ikinci kısmını milletlere, coğrafyalara ve sınıflara göre şerh ederek izah etmenin, en az Ramazan'da bütün zamanını Kur’ân okuyarak geçirmek kader manevî ecirlere vesile olacağını siz de düşünmüyor musunuz? Dünyanın küçücük bir mescide dönüştüğü şu zamanda, insanlığa Ramazan'ın güzelliğini anlatmaktan öte ne olabilir ki...

24.08.2009

E-Posta: s.bulut@saidnursi.de


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (19.08.2009) - “Kürt açılımı”

  (14.08.2009) - Sosyal süreçler ve ölçülerimiz

  (10.08.2009) - Sosyal hadiseler ve biz

  (07.08.2009) - Doğu-batı kucaklaşması

  (03.08.2009) - Başörtüsü katili veya Merve´nin hikâyesi…

  (01.08.2009) - 28 senelik hasret...

  (27.07.2009) - Ey musîbetzede Şark!

  (24.07.2009) - Paris’te Mi’rac…

  (20.07.2009) - Kurbağalar Darwin’i kuşattı...

  (17.07.2009) - Diyanet hadis projesini şimdilik durdurmalıdır

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.