20 Aralık 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Mehmet KARA

Akreditenin gerekçesi(!)


A+ | A-

“Haber alma hakkı”nı engelleyen 28 Şubat’ın icatlarından birisi olarak başlatılan, gazete ve televizyonlar arasında ayrımcılık yapan akreditasyon uygulaması yaygınlaşıyor. Bazı gazetelerin yetkilileri toplantılara alınırken, bazılarının alınmaması hem toplum, hem akredite uygulanan gazetenin okuyucusu, hem de diğer gazetecilerden ayırt edilen gazete açısından rahatsız edici bir uygulama.

Ahmet Necdet Sezer döneminde başlatılan, Genelkurmay Başkanlığının uzun süredir uyguladığı gazeteciler arasındaki ayrımcılık yani akreditasyon, şimdiki Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından da adı konulmasa da bir nev’î uygulanıyor.

Şimdi akredite uygulayan bir lider daha çıktı. Geçtiğimiz Perşembe günü MHP Genel Başkanı, yıl sonuna doğru her yıl geleneksel halde düzenlediği “kahvaltılı sohbet toplantısı”na Yeni Asya’nın da içinde olduğu bazı gazete ve televizyonları davet etmedi. Yani akredite uyguladı. Sebebi de “MHP’yle ilgili haberlerde sübjektif davranmak” olarak ifade ediliyormuş. Bu geçerli bir sebep olabilir mi? Kime veya neye göre sübjektif?

Şimdiye kadar akredite uygulayan kurumlar niye böyle bir uygulama yaptıkları konusunda geçerli bir sebep açıklayamadılar. Burada da kıstas nedir? İktidarı destekleyen bir gazete olmak mı, tiraj mı? Hiçbirisi değil. Çünkü davet edilmeyen gazeteler arasında bu kıstaslar çok farklı.

Buradan akredite uygulayanlara şunu sormak hakkımızdır diye düşünüyoruz. En azından açıp özür dilemeyi düşünüyor musunuz? Veya niye çağrılmadığımızı açıklamayı düşünüyor musunuz?

İşin başka boyutu daha var. Gazeteci örgütleri bu ayrımcılığa neden tepki göstermiyor? Daha önce akredite olmayıp da yeni akredite olanlar ayrımcılığı neden unutuyorlar? Neden, birisi çıkıp da “Bu gazeteler niye davet edilmedi?” diye sormuyor. Böyle olmayınca da önüne gelen kendine göre bir ölçü bulup gazeteciler arasında ayrımcılık yapıyor.

Bir kez daha gazeteler ve televizyonlar arasında akredite ayrımı yapanların bu haksız ve ayrımcı uygulamadan bir an önce vazgeçmesini bekliyoruz.

ÇOCUKLAR NEYİ SEYRETSİN?

Görüşmelerin başlamasından da belli olduğu gibi Meclis Genel Kurulu’nda bütçe maratonu sert tartışmalarla devam ediyor. Görüşmelerin başladığı gün özellikle Başbakan Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında sert tartışmalar yaşanmıştı. Başbakan ile anamuhalefet partisi başkanının karşılıklı atışmaları, polemiğe girmeleri genelde alışık olunmayan ve ender rastlanan bir durum.

Karşılıklı sataşmayı ve diyalogları seven bir başbakan portresi çizen Erdoğan, sadece Baykal’la sataşmakla kalmadı, Bahçeli’yi de sert bir şekilde eleştirdi. Konuşmasının bir yerinde, Bahçeli’ye dönerek, “Eskaza televizyonlarda bu konuşmaları (Bahçeli’nin konuşması) gören, dinleyen çocuklarımızın ruh sağlığı noktasında endişe taşıyorum. Aziz milletimizden, anne ve babalardan, çocuklarını, Sayın Bahçeli konuşurken televizyondan uzak tutmalarını hassasiyetle rica ediyorum” demişti.

Bahçeli ona cevap verdi: “Kendisi bizi izlemiyor anlaşılan… Çocuklar bizden niye korksun. Ben kalkıp desem ki, ‘Sayın Başbakan’ı çocuklara tavsiye ediyorum. Devamlı seyretsinler’, bir de örnek göstermiş olsam cevap ne olur? Walt Disney filmlerini mi seyretsinler, o anlama gelen bir mutluluk mu hissedecek çocuklar. Öyle şey olur mu? Ben de tavsiye ediyorum. Çocukların sayın Başbakan’ı seyretmelerinde yarar var. En azından Walt Disney filmlerini seyreder kadar neşelenecekleri kanaatindeyim…”

Bizim de tavsiyemiz çocuklarımızı televizyondan uzak tutmanız. Çünkü, mafya dizileri, müstehcen dizileri çocuklarımızın ahlâklarını ve psikolojilerini yeterince bozuyor. Bir de siyasetçiler arasındaki bu tür kavgalar da gerginliklere sebep oluyor.

‘GEZEN TİLKİ, YATAN ASLANDAN KÂRLIDIR!’

Yine bütçe görüşmelerinden bir not aktaralım.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakanlık bütçesinde konuşurken “Gezen tilki, yatan aslandan kârlıdır” diye bir cümle kullandı. Peki bunu ne için kullandı? Anlatalım:

Sadece AKP iktidarı döneminde değil, önceki dönemlerde de Başbakanlığa alınan uçakların eleştiri konusu olduğunu söyleyen Çiçek, bir başbakanın uçak almasının eleştiri konusu olmaması gerektiğini, eğer bir Başbakanın, bu uçağı devlet hizmeti dışında kullanıyorsa bunun eleştirilip, tepki gösterilebileceğini ifade etti. Gerisini Meclis tutanaklarından aktaralım:

Oktay Vural (MHP İzmir): İlçe kongrelerine gidiyor Sayın Bakan.

Şenol Bal (MHP İzmir): Biraz da ülkede otursun da ülkeyi yönetsin!

Cemil Çiçek: İşi niye böyle vulgarize ederek, avamileştirerek veya böyle bir mecraya sokarak konuyu değerlendirmeye çalışıyoruz?

Kemal Anadol (CHP İzmir): Sayın Bakan, mitinge gitti, mitinge.

C. Çiçek:…Bakınız, gezen tilki yatan aslandan kârlıdır. Şimdi, yattığınız yerde size hiç kimse bir şey getirmez; gezeceksiniz, gideceksiniz, konuşacaksınız, tartışacaksınız. Mühim olan, ülkenizin bundan neler kazandığıdır…

Bu atasözünde derin anlamlar var mı, bilemiyoruz, ama bu cevap muhalefeti tatmin etmeye yetmedi. Tartışmalar sürüp gitti…

20.12.2009

E-Posta: mkara@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (19.12.2009) - Yeni hediyemiz: Hastalıkların manevî reçetesi

  (18.12.2009) - Sağduyu, sağduyu, sağduyu…

  (14.12.2009) - Paşam, sen bilemezsin bunu!

  (13.12.2009) - Sorun anayasa, çare…

  (12.12.2009) - “E”ye kadar plânımız hazır

  (11.12.2009) - Oyun içinde oyun

  (06.12.2009) - Asıl ismi silinmesi gereken yer

  (05.12.2009) - Çözümün anahtarı

  (29.11.2009) - Bakan siyasetçi midir, değil midir?

  (28.11.2009) - ‘Öğretmenler Günü’nün hatırlattıkları

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl