14 Mart 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Cevat ÇAKIR

Hayvan hakları


A+ | A-

Dünyanın değişik bölgelerinde bir çok sebepten dolayı hayvanlara işkenceler yapılmaktadır. Gerek Kur’ân gerekse Hadiste bu konuda uyarılar olmasına rağmen İslâm toplumlarında dahi nahoş olaylara rastlanılması bu konunun gereği gibi bilinmediğini gösteriyor.

Nitekim kurban gibi bir ibadeti yaparken de hayvanlara işkence yapılabiliyor. Bu konu ile ilgili olarak Peygamberimiz (asm) “Kesilene merhamet edene Allah kıyamet günü rahmet eder” 1 diye buyurmuş. Kesilecek hayvanın yanında bıçağın bilenmesine de “Sen onu iki sefer mi öldürmek istiyorsun? Niye hayvancağızı yatırmadan önce bıçağını bilemedin” 2 diye buyurmuştur. Geçen yıl Kurban Bayramında bazı kurbanlık hayvanların kaçmaması için ayağı kesmişti. İki gün önce hırsızlık yapan bir gurup da ineklerin kaçmaması için önce ayaklarını kesmişlerdi.

Benzer şekilde Samsunda “Öndöl işkençesi” diye basında haberler çıkmıştı. Arka arkaya dizilmiş 5 kağnı arabası üzerine konulan 600 kilo ağırlığındaki kütükleri iki hayvanın 15 dakika içerisinde belirlenen mesafeye çekilmesi isteniyordu. Geçen günlerde de internet sitelerinde bir video yayınlandı. Çin’de Sibirya kaplanı parkındaki kaplanla kaplanların önüne canlı ineklerin atılışını ve kaplanların onları nasıl parçaladığını izledik.

Doğader’in (Doğa ve Çevreyi Koruma Derneği) basın bildirisinde sirklerde hayvanlara uygulanan işkenceler anlatılmaktadır. Özellikle Yunus balıklarının tabiî ortamlarından uzaklaştırılması onların ölümlerine sebep olmaktadır. Meselâ Flipper adlı filmin çekiminde kullanılan her ‘yunus’tan biri intihar etmiştir. En az 100 yunusun beraber yaşadığı koloni hayatından koparılması ölümlerle sonuçlanmaktadır. Hayvanları fıtrî vazifelerinin dışında kullanmak sünnette yasaklanmıştır. İnsanların daha çok para kazanma hırsı ilâhî dengenin bütünü için zararlı olmaktadır. Kangal köpekleri günde 10 kilometre koşması gerekirken onu alıp evin önünde bağlamak da doğru değildir.

Hayvan haklarıyla ilgili bir çok hadis var. Önce bir âyet yazıp sonra da fıtrî vazifeleri dışında kullanma ile ilgili birkaç hadis aktaracağım. “Yerde yürüyen hayvan ve iki kanadıyla uçan kuşlardan hepsi, sizin gibi ümmetlerdir.” 3

Binek hayvanlarını durdurup, üzerinde iken sohbet etmeyi yasaklayan Efendimiz (a.s.m) “Bunlara salimen binin, salimen terk edin, onları, yollardaki ve pazarlardaki sohbetlerinizde minber yerine tutmayın, zira Allah onları, sizi bir yerden bir yere taşımaları için emrinize amade kıldı” 4 demektedir.

Resulûllah (a.s.m) bir gün sabah namazını kıldıktan sonra, cemaate yönelerek; “Adamın biri sığırını sürüyordu ki, bir ara sırtına bindi ve vurmaya başladı. Bunun üzerine hayvancağız dile gelerek “Biz bunun için yaratılmadık” dedi.5 Diğer rivayetlerde yasaklanan eziyet çeşitleri “Canlı hayvanların hedef ittihaz edilerek atış yapılması” 6 “Yüzüne vurularak dövülmesi” dövüşmeleri için “hayvanların kızıştırılmaları” 7 “yüzüne dövme yapılması” 8 Bu hadislere baktığımızda hayvanlarla olan ilişkilerimiz de ciddî problemlerimizin olduğu görülmektedir.

İnsanlık dünya ve ahiret hayatı için arkadaşları olan hayvanlarla iyi geçinmek zorundadır. Çünkü hayvanların olmadığı bir dünyada insanın da yaşaması mümkün değildir.

Dipnot:

1- Mecmau”z- Zevaid. 4/33, 2- İbn-i Mace, Zebaih, 3, 3- Buhari. 22, 4- Ebu Davud, Cihad. 61, 5- Buhari. Enbiya. 52, 6- Buhari. Zebaih. 25., 7- Tirmizi, Cihad. 30. 8- el- Metalibu”l- Aliye. 2/282.
Gündemin nabzını tutmak için tıklayın!
www.sentezhaber.com

14.03.2010

E-Posta: cevatcakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (15.02.2010) - “Toprak”tan uzak yaşamak

  (07.02.2010) - Fileleriniz nerede?

  (21.01.2010) - Karada ve denizde çıkan fesad

  (06.10.2009) - Kaçış nereye?

  (27.09.2009) - Öndül işkencesi

  (25.04.2009) - Taklid etmemiz gereken güzel davranışlar

  (04.03.2009) - "Mimsiz medeniyetin kiri"

  (16.11.2008) - Golf çukurlarına su yetiştirmek

  (29.06.2008) - “Vız vız, jive hingivin jimin”

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl