Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 25 Haziran 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Yeni Asyadan Size

Bir şaheser dahaYeni Asya’da hizmet kervanı yürüyor. Altı senedir kesintisiz süren ve birbirinden değerli eserlerin hediye edildiği promosyon kampanyamız İstiklâl şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un Safahat adlı muhteşem eseriyle taçlanıyor.

“Kur’ândan alıp ilhamı/ Asrın idrakine söyletmeliyiz İslâmı” diyen millî şairimiz Mehmet Âkif, hayatını dâvâsına adamış, son asır düşünce dünyasının sembol şahsiyetlerinden biridir. Şair bu yönüyle, Kur’ân’ın asra bakan tefsiri olan Risâle-i Nurların takip ettiği “tavr-ı esâsîyi bozmadan ve rûh-u aslîyi rencide etmeden” Kur’ân’ı asrın insanlarının fehmine sunma ölçüsünü esas almıştır.

Şairin edebiyatımızda yeni bir çığır açan şiirleri, fikir ve san’at hayatımızda derin tesirler uyandırmış, Millî Mücadele yıllarındaki hizmetleri ona İstiklâl şairi ünvanını kazandırmıştır. Âkif, millete emanet ettiği ve “Allah bir daha yazdırmasın” dediği İstiklâl Marşımızın da yazarıdır. İnancı için yaptığı san’atı, doğruluğu, dürüstlüğü, ahlâkı ve örnek dâvâ adamlığıyla milletimizin hafızasında yer tutmuştur.

Milletin dertleriyle dertlendiği, ona yeni bir ruh ve ufuk kazandırmaya çalıştığı şiirlerini topladığı Safahat adlı kitabı ise bir anıt eser olarak gerçek bir başucu kitabı olma hüviyetini korumaktadır.

Bu şaheser, yakın tarih çalışmalarıyla tanınan, araştırmacı Ertuğrul Düzdağ'ın editörlüğünde neşre hazırlandı. Safahat’ı teşkil eden yedi kitabın tam metni ile, Safahat dışında kalmış bir kısım şiirlerinin de derlendiği eserin giriş kısmında, İstiklâl şairinin Ertuğrul Düzdağ tarafından kaleme alınmış geniş bir hayat hikâyesi yer alıyor.

Kitabı neşre hazırlayan Düzdağ’ın takdimiyle Safahat “bugünkü ve yarınki nesillere din, tarih, vatan sevgisi, birlik duygusu, millî şuur” gibi gerekli bilgileri kazandırabilecek bir eser.

Onu okumayan ve anlamayanın ‘okumuş’ ve ‘aydın’ olma iddiasında bulunamayacağı eserin hediye edileceği kampanya, öğrenciler için de önemli bir imkân sunuyor. Kupon neşrine 16 Temmuz’da başlanacak bu şaheser okulların açılmasından önce elinizde olacak.

Çağrımız 7’den 70’e herkese: Bu fırsatı kaçırmayın.

***

Yeni Asya ve İslâm dünyası

Yeni Asya’nın yayın hayatı boyunca iddialı olduğu alanlardan biri de, başka yayın organlarının görmezlikten geldiği İslâm dünyasıdır. Risâle-i Nur müellifinin “Cemahir-i müttefika-i İslâmiye” olarak zikrettiği İslâm birliği mânâsının uzağında kalındığı için kan ve gözyaşının eksik olmadığı bu talihsiz coğrafyaya, imkânlarımız ölçüsünde projektör tutmaya çalışıyoruz.

Uzun yıllardır bu alanın tartışılmaz ismi Mustafa Özcan sorumluluğunda yayınlanan dış politika sayfamız, takdir görüyor. Yeni Asya’yı yakından izleyenlerden biri olan akademisyen-yazar Kürşat Bumin Yeni Şafak’ta yayınlanan birkaç yazısında Ortadoğu, Arap âlemi ve İslâm dünyası hakkında geniş bir vukufiyete sahip olduğunu belirttiği Özcan’ı övdü. Bumin, Özcan’ın bu son derece geniş bir bölgeye ilişkin gelişmeleri yakından izleyip yorumladığını belirterek “Mustafa Özcan’a sahip olmasından dolayı Yeni Asya’yı kıskanmamak imkânsız” diye yazdı.

Bumin’e teşekkür, Özcan’ı da tebrik ediyoruz.

***

Can Kardeş tiyatro kursu başlıyor

Çocukların 26 yıllık arkadaşı Can Kardeş dergisi yeni bir projeye imza atıyor: Can Kardeş Çocuk Tiyatrosu. Can Kardeş’in çocuklara kazandırdığı değerleri san’atla desteklemeyi amaçlayan kurs, 8 Temmuz tarihinde Edirnekapı şubesinde başlıyor.

Eğitimi, Bizbize Tiyatro Grubu tarafından verilecek kursta çocuklar diksiyon dersleri de alabilecek. Kurs, 1 Eylül’de çocukların edindiği bilgileri ve hünerlerini sergileyecekleri bir gala ile son bulacak. Önümüzdeki sezon talebe göre, diğer illerimizde de kurslar yaygınlaştırılacak.

Hepinize hayırlı haftalar diliyoruz.

25.06.2007

E-Posta: yeniasyadansize@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (18.06.2007) - Kitapta yaz atağı

  (11.06.2007) - Bediüzzaman ve Demokratlar

  (04.06.2007) - Okuma zamanı

  (28.05.2007) - Örnek bir dâvâ adamı

  (21.05.2007) - Toplantı'nın ardından

  (14.05.2007) - Toplantı haftası

  (07.05.2007) - Demokrat misyon

  (30.04.2007) - Yeni hediyemiz: Elifba cüzü ve vcd'si

  (23.04.2007) - Meclisin seçimi, milletin seçimi

  (16.04.2007) - İki yeni kitap

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004