Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 16 Nisan 2007
Mehmet Fırıncı ve Mehmet Kutlular ; Mehmet Emin Birinci'yi anlattı...indirmek ve dinlemek için tıklayınız

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Yeni Asyadan Size

İki yeni kitapYeni Asya Neşriyat iki değerli kitapla daha karşınızda. İlki, bir döneme şahitlik edebilecek hatıralardan oluşan bir kitap: Nurlu Hatıralar.

Kitapta, 1963 yılında tanıdığı Risâle-i Nur ile iman hakikatlerini yaşamayı hayatının tek gayesi yapan Hilmi Doğan’ın hatıralarından yola çıkılarak Nurculuk tarihinin bir kesitine ışık tutuluyor. Her biri, asrın büyük İslâm âlimi Bediüzzaman’ın etrafında kümelenmiş yıldızları andıran saff-ı evvel talebelerini tanıma ve onlara yoldaş olma bahtiyarlığına erişen Doğan’ın hayatını da, aynı dâvâ ve ideal şekillendirir.

Kitapta, çocukluk yıllarından başlanarak memuriyet hayatına, Nurlarla tanışmasına, Zübeyr Gündüzalp, Bayram Yüksel, Bekir Berk, Mustafa Sungur, Tahiri Mutlu, Ahmet Feyzi Kul, Refet Barutçu, Hüsnü Bayram, Molla Hamit Ağabey gibi şahsiyetlerle olan münasebetlerine varıncaya kadar bire bir yaşanmış hatıralar, bir şiir tadında anlatılıyor. Eserde, şairlik yönü de bulunan Hilmi Doğan’ın şiirlerinden örneklere de yer verilmiş.

Bir dâvânın çilekeş kahramanlarından birini daha yakından tanımak isteyenlere, Nuriye Çevik’in yayına hazırladığı bu eseri okumalarını tavsiye ediyoruz.

İkinci kitabımız ise Kıyamet Alâmetlerinden Ye’cüc ve Me’cüc ismini taşıyor. Dinî literatürlerde Kıyametin büyük işaretleri arasında zikredilen Ye’cüc ve Me’cüc insanlığın kafasını sürekli meşgul eden gizemli kavramlar arasında yer alıyor. Anarşi, kaos gibi olumsuz mânâları da ifade eden bu kavram, özellikle yaşadığımız zaman dilimindeki kargaşa ve çatışma ortamı dikkate alındığında daha bir önem kazanıyor. Ye’cüc ve Me’cüc’le bütünleşen Deccal ve Süfyan kavramları da dikkate alınarak, kitapta, hayatı yaşanamaz hale getiren ahlâkî yozlaşmanın sebeplerine de bir pencere açılmış oluyor.

Yazar Ali Sarıkaya’nın İslâmî kaynaklar yanında Tevrat ve İncil’i de tarayarak kaleme aldığı eserin önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.

***

Kutlu Doğum Haftası

Kâinatın Efendisi sevgili Peygamberimizin milâdî takvimle doğum tarihi olan 20 Nisan’ı içine alan hafta, son yıllarda Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanıyor. İslâm âleminde asırlardır bir bayram coşkusu içinde idrak edilen Mevlid Kandilini mânâsına uygun bir şekilde karşılayan Yeni Asya, Kutlu Doğum Haftasını da aynı ruhla kutlamaya hazırlanıyor.

Risâle-i Nur Enstitüsü evsahipliğinde de bazı mahallerde bu haftaya ilişkin programlar düzenlenecek. Peygamberimizin hayatını ve bunalım içindeki insanlığa model oluşturacak örnek ahlâkını bütün yönleriyle anlamayı hedefleyen programlarda mahallin önde gelen ilâhiyatçıları ve diyanet camiasından konuşmacılar yer alacak. Programlar ilâhiler ve tasavvuf korolarının sunduğu eserlerle renklenecek. Böylece Bediüzzaman Haftası ile başlayan sevgi seferberliği, âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin (asm) dünyaya teşrifleri vesilesiyle de devam etmiş olacak.

***

Bizim Radyo atakta

104.4 frekansından yayın yapan Bizim Radyo, gaye ve misyonuna uygun programlarının kalite ve çeşidini arttıran bir seyir izliyor. Eleman alt yapısının tamamlanmaya çalışıldığı radyo, müessese birimlerinden aldığı katkı ve destekle de geniş bir dinleyici kitlesine ulaşma çabası içinde. Risâle-i Nur eksenli programların ana gövdeyi teşkil ettiği yayınlar dinleyiciler tarafından da takdirle karşılanıyor. Canlı yayınlanan İstanbul ve Bursa panelleri ilgiyle dinlenirken, Mehmet Emin Birinci’nin vefatı dolayısıyla, Üstadın hizmetinde bulunmuş talebelerinden Mehmet Fırıncı ile gazetemiz imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular’ın ortak hatıralar ekseninde buluştuğu program dinleyicilere duygulu anlar yaşattı.

***

Manisa büromuz açıldı

Manisa Yeni Asya Gazetesi Temsilciliğimiz geçtiğimiz hafta sonu, gazetemiz imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular’ın da katıldığı görkemli bir törenle okuyucuların hizmetine açıldı. İzmir büromuzun gayretli elemanlarından Orhan Alagöz’ün sorumluluğunda yürütülecek olan temsilcilik faaliyetlerinin hayırlara vesile olmasını ve vatan sathını bir mektep yapmada önemli görevler üstlenmesini diliyoruz.

Hepinize hayırlı haftalar...

16.04.2007

E-Posta: yeniasyadansize@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (19.02.2007) - 37 onurlu yıl

  (12.02.2007) - İnsan hakları ve Yeni Asya

  (05.02.2007) - İlkeli gazete

  (29.01.2007) - Kampanyada son hafta

  (22.01.2007) - Aydınlar konuşuyor

  (15.01.2007) - İşaratü’l-İ’câz: Örnek bir tefsir

  (08.01.2007) - Yeni hediyemiz: Rüya Ansiklopedisi

  (01.01.2007) - Bayram ve Uhuvvet

  (25.12.2006) - Okuyucu desteği

  (18.12.2006) - 28 Şubat hukuku

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Metin KARABAŞOĞLU

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit ŞİMŞEK

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004