Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 14 Haziran 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Zafer AKGÜL

'Musalla'da siyaset sallamaÜstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri, neredeyse yüz yıl önce, günümüz siyaset anlayışının teşhisini çoktan koymuştu: Menfaat üzerine dönen siyaset canavardır. Bu canavar, o alanda öylesine aşağılık, öylesine sefil, öylesine den’i bir karakter sergilemekte ki iyi niyetli, saf ve temiz duygularla siyaset yapanlar bile bunun çirkefinden, çamurundan kendilerini koruyamıyorlar. İstismar etmediği kutsal kavram, kullanmadığı sosyal değer kalmadı gibi.

Son şehit cenazelerinin istismarından ve çirkinliğinden bahsediyorum. Yüreği yanmış şehit yakınlarının gözleri önünde, canını, kanını vatan için feda etmiş masum şehidin tabutunun içinden olanları seyrettiği bir hengamda birileri nasıl da şehit edebiyatı, cenaze istismarı ve ölü tüccarlığı yapmakta hepimiz gördük. Rezaletin bu kertesi en alçak bir mezar soyguncusunu bile masum göstermekte. En azından cüz’îlik ve küllîlik açısından bile..

Hani böyleleri tabutuna konulmuş, bayrağına sarılmış, cenaze namazı kılınmış ve dualarla omuzlara alınmış vaziyetteyken, farzımuhal dirilecek olsa, tabutunun içinden doğrulup da “Ben ölmedim. Yanlışlıkla öldü sanıldım” dese, inanın o anda bu tip reziller o evladımızın ölmemesine sevinmek yerine “Hayır! Hayır! Sen öldün ulan! Yat lan! Sakın dirileyim deme! Seni gebertiriz! Şimdi dirilmenin zamanı mı?” diye yaygarayı basarlarsa, şaşmam doğrusu. Hatta ellerinden gelse, millete çaktırmadan tabutunda dirilmiş evladımızı bizzat kendileri öldürmeye teşebbüs dahi ederler.

“Yok yahu fazla abartıyorsunuz” diyen okuyucularıma geçmişteki siyasî cinayetlerde kimlerin, kimlere mal edilerek meydanlarda nasıl tabut dolaştırıldığını bir kez daha araştırmalarını tavsiye ederim. Bu gün bile somut değilse de soyut olarak ve sosyal boyutlarda nasıl bir “Şehit edilme zemini hazırlamalar” ve “şehit edilmeleri beklemeler” fırsatını dört gözle beklediklerini biraz dikkat ederseniz görürsünüz.

“Vatan, millet, Sakarya” edebiyatı, işte tam da burada masaddakını bulmakta. İttihat ve Terakki’nin siyasî komitelerinden kalma bu gelenek, her kritik dönemde karanlık emellere ulaşmak için, sosyal ve siyasal dengeleri değiştirmek için “ana” malzeme olagelmiştir. Yakın siyasî geçmişimizde de bunların örnekleri hâlâ tazeliğini koruyacak kadar canlı canlı durmaktadır. “Vatan haini” yaftasını önlerine gelene yapıştırmak üniformanın, silâhın, bayrağın, vatan toprağının arkasına gizlenerek millete hissettirmeden nice vatanperver insanı harcamak, bunların neredeyse en başta gelen özelliklerindendir.

Mafya dizilerinde , bin bir türlü entrika çevirip, rakip gördüğünü en umulmaz şekilde, en acımasız biçimde katlettikten sonra…

14.06.2007

E-Posta: zaferakgul@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (02.06.2007) - Yakan top

  (26.05.2007) - Şimdi soğukkanlı olma zamanı

  (19.05.2007) - Sen yoluna devam et

  (12.05.2007) - İçinizdeki canavarı durdurun

  (05.05.2007) - İlm-i siyasetin mızraklı ilm-i hali

  (28.04.2007) - Demokrasi sınavı

  (21.04.2007) - Kutsal kefen

  (15.04.2007) - Çayeli, ben ve deniz...

  (14.04.2007) - Çayeli, ben ve deniz...

  (10.02.2007) - “Anlayana laiklik,” anlamayana zurna!

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004