Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 29 Ağustos 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Kemal BENEK

Sezer, kırmızı ışıkta durdu, ülkenin geleceğini pas geçti10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer görevi Abdullah Gül’e devretti. 7 yıl 3 ay devam eden cumhurbaşkanlığı süresince alışılmadık profil çizdi Sezer. Kararları hep tartışıldı. Şimdi medyada ardından övgüler diziliyor. Kırmızı ışıkta duruşu, markette alış veriş yapışı, kamu malına sahip çıkışı yazılıyor. Ancak bir olay unutuluyor...

**

Sezer, 2005 yılında “devletin aracını ve benzinini kullanarak evine gitti diye” koruma amirini görevden alır. Koruma amirinin savunması “çocuğum hastalandığı için acilen eve gittim” olur. Ama Sezer’in kararı kesindir.

Olayı, 11 Ocak 2007 tarihli yazısında aktaran Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, Sezer’in aynı hassasiyeti kızı için göstermemesini eleştirir. “Sezer’in kızının, devletin siyah Laguna’sı ve korumasıyla kuaföre gittiğini” yazan Çekirge ,“Cumhurbaşkanının şimdi ne yapacağını” sorar.

Ardından da Sezer’in bu tür küçük olaylardaki titizliğine karşılık Türkiye’yi yakından ilgilendiren çok önemli iç ve dış gelişmelerdeki sessizliğinden şikâyet eder:

“Türkiye dört tarafından belâyla sarılmış. Kuzey Irak’ta Kürt devleti kuruluyor. KKTC çatlıyor. AB hayali uzaklaşıyor. İran nükleer bir volkan haline geliyor. Güneydoğu bir ‘kimlik savaşı’na düşüyor. 1 Mart Tezkeresi ve çuval olayından sonra ABD ile ilişkiler kopma noktasına gelmiş. Ve Cumhurbaşkanı Sezer, yalnızca ‘dürüst olmak’ noktasında duruyor. ‘Tasarruf yapıyor. Köşk’teki Laguna’ların nasıl kullanıldığını takip ediyor.’

Ne bir uluslar arası çaba, ne bir tavır, ne bir açılım, ne de örneğin hükümete ‘Projeniz nedir’ diye sorma gereği duyuyor.”

Evet, emekli cumhurbaşkanı Sezer, markete gidip kendi alış verişini yapıyordu, parasını ödemek için sıraya giriyordu. Nadiren dışarıya çıktığında kırmızı ışıkta duruyordu. Köşkün ışıklarını kapatıyordu. İnternet bağlantısını sınırlandırıyordu. Köşkte tasarruf sağlıyordu. Başka…

**

Çalışma arkadaşlarıyla vedalaşmak için Dışişleri Bakanlığına giden Abdullah Gül’ün trafik polisinin yolu açmasına rağmen, yayalara ve diğer araçlara yol vererek yeşil ışığın yanmasını beklemesi haberleri bunları hatırlattı.

11. Cumhurbaşkanı Gül için öncelikli mesele ne olacak? Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren hayatî konularda inisiyatif alacak mı? Devlet çarkının krizsiz dönmesinde rol alacak mı? Yoksa medyanın yönlendirmesiyle bir-iki göstermelik olayla “imaj” mı yapacak?

Gül’ün, Sezer gibi kırmızı ışıkta durup, önemli meseleleri pas geçmesini beklemiyorum. Eğer mümkünse hem kırmızı ışıkta dursun, hem AB sürecinde olumlu açılımlar sağlasın. Hem market alış verişini yapsın, hem de Ortadoğu kazanında aktif rol alsın. Hem köşkte tasarruf yapsın, hem de Türkiye’nin demokratikleşmesi için çalışsın.

Ama ilk yaptıkları asıl yapması gerekenleri engelleyecekse kırmızı ışıkta da durmasın, market alış verişini de yapmasın, köşkte ampulleri de söndürmesin...

29.08.2007

E-Posta: kemalbenek@gmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (24.08.2007) - Baykal’ın üzerine aldığı ihale

  (23.08.2007) - Habercilik!

  (18.08.2007) - Sezer'in jesti ve ricası

  (17.08.2007) - CHP, MHP’nin adayını desteklesin

  (11.08.2007) - Halk seçseydi stres olur muydu?

  (10.08.2007) - Gül’e, Dolmabahçe engeli mi?

  (06.08.2007) - Medya tahrikine rağmen!

  (03.08.2007) - Zeki Sezer, Baykal'a da anlatsın!

  (29.07.2007) - AB bardağının dolu yarısı

  (25.07.2007) - Çözüm en meşrû platformda

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri