Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 16 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

İsmail TEZER

"Messenger" ve Hz. Muhammed (asm)"Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Ağustos 2004'te uzaya gönderdiği 'Messenger', Güneş'e en yakın gezegen Merkür'ü 33 yıldan bu yana ziyaret edecek ilk uzay aracı olacak. Aracın, 1300'den fazla görüntü geçmesi ve başka gözlemlerde bulunması bekleniyor. NASA'nın

Messenger programı uzmanı Marilyn Lindstrom, bütün araştırmacılar olarak

heyecan ve sabırsızlıkla uzay aracının göndereceği verileri

beklediklerini söyledi." (AA, 14.01.2008)

İnsanoğlu, yaratılalı beri kendi dışındaki varlıkları ve bunlar içinde belki de en fazla uzayı merak etmiştir. Hatta bu uğurda, ilginçtir ki, hayatını bile riske atmıştır. Bunun en yakın örneği, 2003'te yedi astronotun hayatını kaybettiği, Columbia Uzay Mekiği'nin düşmesi hadisesi. Bediüzzaman, insanoğlunun bu riskli macerâsına "Hakâik ve garaibi keşif için insanlarda öyle bir şevk, öyle bir merak vardır ki, garip bir hakikati keşif yolunda canlarını, mallarını feda ediyorlar" (Mesnevî-i Nuriye, s. 26) diyerek işaret eder.

Ancak, daha da ilginç olanı şu ki; insan, bu geçici dünyada, netice itibariyle şahsî hayatını çok alâkadar etmeyen ve şahsına fazla bir faydası da olmayan verileri elde etmek yolunda hayatını kaybetmeyi göze aldığı halde; doğrudan kendi hayatını ilgilendiren, bu dünyadan sonra göçeceği sonsuz hayatla ilgili haberleri aynı derecede merak etmemektedir.

Sözgelimi, uzaya fırlattığı Messenger'den gelecek haberleri heyecan ve merakla beklerken; bir başka Messenger (Haberci/Elçi) olan, hatta dost ve düşmanın tasdikiyle Muhbir-i Sadık (Doğru Haber Verici) unvanına sahip Hz. Muhammed'in (asm) sonsuz hayatla ilgili verdiği haberleri göz ve kulak ardı edebilmektedir.

İnsanoğlunun bu yaman ve garip çelişkisini, Bediüzzaman'ın şu veciz cümlelerinden takip edelim:

"Bilirsin ki, en ziyâde insanı tahrik eden meraktır. Hattâ, eğer sana denilse, 'Yarı ömrünü, yarı malını versen, Kamer'den ve Müşteri'den (Jüpiter) biri gelir, Kamer'de ve Müşteri'de ne var, ne yok, ahvâlini sana haber verecek. Hem doğru olarak senin istikbâlini ve başına ne geleceğini doğru olarak haber verecek'; merakın varsa, vereceksin.

"Halbuki, şu zât öyle bir Sultanın ahbârını (haberlerini) söylüyor ki, memleketinde Kamer, bir sinek gibi, bir pervâne etrafında döner. O Arz (Dünya) olan o pervâne ise, bir lâmba etrafında pervâz eder; ve o güneş olan lâmba ise, o Sultanın binler menzillerinden bir misafirhânesinde binler misbahlar (lambalar) içinde bir lâmbasıdır.

"Hem öyle acâib bir âlemden hakikî olarak bahsediyor ve öyle bir inkılâbdan haber veriyor ki, binler küre-i arz (dünya) bomba olsa, patlasalar, o kadar acîb olmaz." (Sözler, s. 217)

Ne dersiniz? Merkür'e yollanan Messenger'ın vereceği haberler kadar dahi olsa, Sadık Messenger'in haberlerini merak ediyor muyuz?

16.01.2008

E-Posta: tezer@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (02.01.2008) - 200 yıl yaşayabiliriz

  (29.12.2007) - Cumhuriyet ki, ne Cumhuriyet...

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri