Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 12 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Nurettin HUYUT

ABD ile ilişkiler düzeldi mi?1 Mart 2003'te Irak'a girilmesinin engellenmesi hesapları bir anda alt üst etmişti. Tezkerenin meclisten geçeceğini düşünen ABD, buna o kadar inanmıştı ki, Kuzey Irak'a girecek asker ile mühimmatın bir kısmını Mardin'e kadar getirmişti. Orada şahıslara ait araziler kiralanmış hatta askeri tesislerin kurulmasına bile başlanmıştı. Ama olmadı Tezkere çıkmadı ve İskenderun üzerinden Mardin'e kadar ulaşmış ABD birlikleri geri gitmek zorunda kalmıştı.

ABD bu olay karşısında hayli zora girmişti. Şüphesiz bunun gerçek suçlusu kendisi idi.

Dünyanın jandarmalığını yapmaya çalışan bir devlet için bu durumu kabullenmek gerçekten zordu. Haliyle geçen zaman içinde bunun acısını çıkarmaya çalıştı. Fazlasıyla çıkardı da denebilir. Uluslar arası platformlarda, Kıbrıs meselesinin bitmemesinde, PKK'nın güçlenmesinde bu olayın payı büyüktür.

Türkiye, bu meseleden sonra bazı kayıplar yaşamıştır. Ama kazandıklarına da bakmakta fayda var. Türkiye'nin kolay bir lokma olmadığı fikrini vermiş olması en büyük kazancımızdır. Ortadoğu'da geliştirilecek her proje içerisinde Türkiye de olmalıdır. Türkiye'siz bir Ortadoğu projesinin işlemeyeceği gerçeği bir kez daha görülmüştür.

Ayrıca, o gün Tezkerenin reddedilmesinden sonra "ABD ile ilişkiler bir daha düzelmeyecektir" diyenler yanıldıklarını anlamışlardır. Görülmüştür ki, uluslararası politikalarda duygusallığa yer yoktur. Tamamen güç dengelerine dayalı bir politika güdülmektedir.

Bu noktada liderlerin durumu önem kazanıyor. Elindeki gücü yerinde kullanamaz veya güçlü olduğunun farkında olmazsa ülke için hayli sıkıntı var demektir. Meselâ 1999'da Öcalan'ın yakalanmasından sonra PKK'nın bitirilmesi için güzel bir ortam doğmuştu. Ancak, o günkü liderin olayı görememesinden kaynaklanan bir sonuçla bu fırsat heder edilmiştir.

Uluslar arası güçle birlikte Irak'a girmemek, kısa vadede Türkiye'nin aleyhine olmuş gibi görünse de netice hayırlı olmuştur. Öncelikle, zorlu bir süreçten geçmesi ona büyük tecrübeler kazandırmıştır. Ayrıca, İslâm dünyası ile arası bozulmamış, Ortadoğu'da rahat hareket etme imkânı bulmuştur.

Bugün olay tekrar tersine dönmüş görünüyor. Eskiden olmadığı kadar ABD ile yakınlaşma sağlanmış, "Stratejik ortaklık" açıklanmıştır. PKK'ya, ABD'nin verdiği istihbarat desteği ile darbe indirilmiştir. Hatta bugün PKK için "sonun başlangıcı" ifadeleri kullanılmaktadır. Alınan bu netice önemlidir.

Ancak, rehavete kapılmamak, bundan sonra daha sıkı tutmak ve elimizdeki bu imkânları heder etmemek en doğrusu.

Bilmeliyiz ki, ABD, durumu iyi değerlendirecek ve konumumuzu zora sokacak politikaları (bize özel olmasa da) üretecektir. İran'la ilişkileri dondurmamızı kendi menfaatleri doğrultusunda açıktan istemese de bir şekilde isteyecektir. Nitekim bir yetkilinin, İran doğalgazı için "güvenilmez" ifadelerini kullanması boşuna değildir. Türkiye'nin her işte ABD'nin yanında olmasını isteyecek ve bekleyecektir. ABD, tabiî olarak kendi çıkarlarını gözetiyor. O sebeple dikkatli olmak ve çatışma gerektirecek noktaları önceden doğru tesbit etmek önem kazanıyor. Önceden tedbir almak için bu şart.

12.01.2008

E-Posta: nurettinhuyut@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (05.01.2008) - Körfez Ülkeleri Ortak Pazarı kuruldu

  (29.12.2007) - Dış politikada ABD rüzgârı

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri