"Gerçekten" haber verir 02 Aralık 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Ahmet DURSUN

Tarafsız değilimTarafsızlığın her zaman için geçerli bir meslek olmadığını, taraftarlığın çoğu kez bir ‘duruş’ ifade ettiğini iyi bilenlerdenim; bu sebeple tarafsız değilim:

Hakka taraftarım. “Hakkın hatırının âlî olduğu ve hiçbir hatıra feda edilemeyeceği”ni hayat prensibi haline getirenlerleyim. Her türlü yıldırma hareketlerinin, şantaj ve tehditlerin karşısında haksızlığa tapmayan, haksızlığa boyun eğmeyen hakperestlere taraftarım. Haksızlığın kol gezdiği, zulm ile abad olanların aldatıcı ve şaşaalı hayatlarına özentinin çoğaldığı, yalakalığın da bir meslek haline geldiği bir zamanda yalnız ve yalnız hakka yaslananların, gücünü Hak’tan alanların ve hakkı savunanların taraftarıyım.

İnsan haklarına taraftarım. Baskıcı, zorlayıcı, zulmedici, yok edici ve öldürücü bir fizikî güç karşısında hakkı, doğruyu, iyiliği ve fazileti haykırdığı için insan haklarına taraftarım. “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; / Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem” diyenlerdenim ve masumun-mazlûmun yanında olanlara taraftarım.

Demokrasiye taraftarım. Demokratlığın sözde tavır ve söylemlerden ibaret olmadığını, doğrunun ve hakkın yanında—ne pahasına olursa olsun—doğruca bir duruş sergilemeyi gerektiren bir hayat biçimi olduğunu düşünmekteyim. Demokrasiye ne küfrettim, ne de ikbal uğruna sahte bir demokrat kesildim. Karıncanın hukukunu bile koruyan bir inancın taraftarı olarak insana hak ettiği değeri vermeyenlerin yanında insanı öncelediği, bana ‘ben’ olarak değer verdiği, beni ‘birey’ olarak kabul ettiği ve savunduğu için demokrasiye taraftarım. Tek adamlılığa, otokratikliğe, jakobenliğe, jakobence tavırlara karşıyım ve bunlara özenip bunlardan medet umanlardan ve ‘ben’i “devlet ebed müddet, hikmet-i hükümet” gibi kutsallık anlayışıyla istenildiği anda feda edilebilecek bir figüran olarak görenlerden de hiç haz etmem. Çok sesliliğe, şeffaflığa, fikirlerin mücadelesine, istişareye, kalb-i millet hükmündeki meclise taraftarım.

Hukuka taraftarım. Belli zümrelerin, çıkar peşinde koşan darbecilerin ve darbe taraftarlarının savunduğu bir kanunculuk anlayışına karşı adaleti her noktada sağlamayı amaçlayan bir hukukun taraftarıyım. “Bir fert, umumun selâmeti için dahi feda edilmez.” diyen hukuka taraftarım.

Adalete taraftarım. Otoriter, totaliter, zorba, antidemokratik yapıların kendi varlıklarını ve çıkarlarını devam ettirebilmek adına gayrimeşrûluklarını hukukla bağdaştırma çabalarına, adaleti istedikleri gibi yorumlama yüzsüzlüklerine karşıyım. Dengeyi, denkliği, eşitliği esas alan, gerçeğe uygun hükmeden, doğru yola sevk eden, dürüstlük ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde hak ettiğimi bana veren adaletin taraftarıyım.

İlm-i siyasete taraftarım. Yalanı, hileyi, kayırmacılığı, kaypaklığı ve basiretsizliği siyaset ilmi zannedenlere karşıyım. Bu yolla dini siyasete alet edenler kadar dinsizliği de siyasete alet edenlere, türlü hesaplarla başörtüsüne sarılanlar kadar çarşaflara dolananlara da karşıyım. Siyaseti hizmet kurumu olarak gören, barıştırıcı, bütünleştirici bir siyaset anlayışına taraftarım. Bu bağlamda liyakatin taraftarıyım. Ehil olmayanların partizanlık, hizipçilik, yoldaşlık, ülküdaşlık, bilmem necilik gibi türlü türlü taraftarlık anlayışıyla nâ-ehillerin iş başına getirilmesinden, bunlarla memleketin çanına okunmasından yana olanlara, buna sebep olanlara ve bunu umursamayanlara karşıyım. Buna mukabil, işi ehline teslim etmesini bilenlere taraftarım. Sonuç olarak, her hâlükârda ‘insan’a taraftarım.

02.12.2008

E-Posta: adursun@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (25.11.2008) - Öğretmenler odası

  (18.11.2008) - Hastayım

  (11.11.2008) - Bir Obama'mız bile yok

  (04.11.2008) - UTANIYORUM DEVLET BABA!

  (28.10.2008) - Cumhuriyet projesine eleştirel bir yaklaşım

  (14.10.2008) - Durdurun dünyayı, inecek var

  (07.10.2008) - 'BBG Evi'nden gelen saldırı

  (30.09.2008) - Yolsuzluk terakkisinin telâkkisi

  (23.09.2008) - Boykot

  (16.09.2008) - Oportünist ahlâk ve siyaset

 
Ufo ısıtıcılar, infrared ısıtıcı, kumtel ısıtıcılar.
GAZETE 1.SAYFA

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  H. Hüseyin KEMAL

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır