15 Şubat 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

H. İbrahim CAN

Marca’da bebekler ağlıyor!


A+ | A-

Afganistan’ın güneyinde üç gündür kan ve gözyaşı var. ABD ve müttefikleri 2001 yılından bu yana en büyük operasyonu başlattılar. Seksenbin sivilin yaşadığı Helmand vilayetinin Marca şehrine saldırdı 6.000 Amerikan, İngiliz ve Afgan askeri. Bu sayı hızla artıp 15.000’e kadar çıkacak. Şehirde 1000 civarında Taliban askeri bulunduğu sanılıyor.

İşgalin adını NATO barış harekâtı koydukları gibi bu saldırının adını da Afganlılaştırıp “Operasyon Müşterek” koydular.

Çoğu sivil şehri terk edemedi. Kimine Taliban kimine saldıranlar mani oldu. Şehrin etrafı kuşatıldı. Bebekler ağlıyor evlerde. Yaşlılar ve kadınlar korku içinde bekliyor neler olacağını. Kalp ve gözden yoksun bombaların hangi evi vuracağı belli değil. Taliban’ın ‘her yerini mayınladım’ dediği şehre ölüm havası hakim.

Amerikalı komutanlar sivillere zarar vermeyecekmiş. General McChrystal, “Felluce istemiyoruz” diyor. Yani sivilleri vurmayacaklarmış Felluce’de yaptıkları gibi. Ama bu söylediklerine kendileri de inanmıyor. Seksenbin kişinin Taliban’ın mayınlar da döşediği şehre girip, yalnızca aradıklarını bulup sivillere zarar vermemesi mümkün mü?

Bu arada Amerikalılar bunun yeni bir savaş taktiği olacağını söylüyorlar. Neden mi? Zira şimdiye kadar Amerikalılar gelip bir şehri yakıp yıkıyorlar, Taliban ise kaçıyordu. Sonra Amerikalılar çekip gidiyor ve Taliban geri dönüyordu. Onun için İngiliz askerler bu operasyonlara “ot biçme” operasyonu diyordu. Otları biçiyorsun, kökleri yerinde durduğu için birkaç gün sonra yeniden bitiyorlar. Tıpkı ordumuzun Kandil operasyonları gibi. Vadiler bombalanıyor, yapılar yok ediliyor, operasyon bitip geri dönülünce, inlerine çekilmiş militanlar eski yerlerine geri dönüyorlar.

Amerikalılar bu kez öyle olmayacağını iddia ediyorlar. Şehri temizledikten sonra, Afganlılar gelip şehri kontrol altında tutmaya devam edecekmiş. General McChrystal ‘yeni şehir yönetimi paketinde hazır’ diyor. Karzai de bin polis göndereceklerini söylüyor. Yalnızca kendilerini kandırıyorlar.

Bu arada operasyonu kimin yaptığı konusunda Amerikan basını, İngiliz basınından daha dürüst davranıyor. Amerikan basını operasyonu “koalisyon güçleri”nin yaptığını söylerken, İngiliz basını “Nato birlikleri” yapıyor diyor. Halbuki NATO’nun onlarca üyesi –Türkiye dahil– bu operasyonda yok. Yalnızca Amerikalılar ve İngilizlerle, zorunlu destek veren Afgan askerleri var. Bu iki tanımlama arasındaki fark; NATO dendiğinde sanki uluslar arası bir barış gücü harekâtıymış gibi görünmesi. Halbuki bu Amerikan güçleriyle kuyrukları İngilizlerin bir özel operasyonu. Helmand’ın ellili yıllardaki Amerikan yardımlarıyla nasıl “küçük Amerika’ya dönüştürüldüğünü daha önce yazmıştık. Şimdi aynı Amerika bu vilayeti sivilleriyle beraber yok etme operasyonu başlattı. CNN, Amerika’nın Afganistan stratejisini gözden geçiren timde görev yapan uzman Andrew Exum’a soruyor:

“Eğer burada zafer kazanılırsa, bütün savaşta bir dönüm noktası olur mu?” cevap çok manidar:

“Hayır, olmaz. Afganistan’da herşeyi bir anda değiştirecek bir operasyon yapılamaz”. Sonraki cümleler daha da ibret verici:

“Bu operasyondan çıkacak önemli tek sonuç; sivil nüfusa verilecek zararın miktarı olacak. Burada büyük bir soru işareti var ve bir çok kimse bundan endişeli”.

Yani Amerikalılar binlerce sivili öldürüp, günlerce öncesinden ilân ettikleri için zaten kaçmış olan Taliban liderleri yerine az sayıda sıradan mensubunu yakalayacak yada yok edecekler.

Dünyanın umurunda olacak mı dersiniz?

Hiç sanmıyorum. Güdümlü medya bu savaşı zaten Amerika’nın düşmanları olan el Kaide ve Taliban’a karşı varlık mücadelesi olarak göstermiyor mu? Savaşın masum insanların ülkesinde, Amerika’dan binlerce kilometre ötede olduğunu ve ne hikmetse dünya devinin kendi ürettiği bin Ladin’i sekiz yıldır yakalayamadığını anlatıyor mu?

Kısacası; bu günlerde masumlar ölüyor Afganistan’da. Bebekler uyumuyor geceleri. Peki siz onlar için dua ediyor, geceleri uykusuz kalıyor musunuz?

15.02.2010

E-Posta: hibrahimcan@windowslive.com


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (12.02.2010) - Cumhurbaşkanı Gül Bangladeş’e geçerken

  (11.02.2010) - Yalnızlaşan Bosna’ya dost eli

  (10.02.2010) - Ermeni Tasarısı yine gündeme gelirken

  (09.02.2010) - Hindistan gezisi

  (08.02.2010) - NATO İstanbul’da karar verdi: Daha çok savaş!

  (06.02.2010) - Amerika’nın yeni füze deposu: Körfez ülkeleri

  (05.02.2010) - Domuz gribi mi yoksa küresel oyun mu?

  (04.02.2010) - Obama kemerleri sıkıyor: Ay yolculuğu iptal!

  (03.02.2010) - BM Genel Sekreterinin Kıbrıs ziyareti

  (02.02.2010) - Dünyanın geleceği Afrika’da

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl