17 Mart 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Sami CEBECİ

“Isparta kahramanları”


A+ | A-

Risâle-i Nur Hareketinin ilk ve ana merkezi olan Isparta, Bediüzzaman Hazretleri için taşıyla toprağıyla mübârek olan iki ilden birisidir.

Tarihin eşine rastlamadığı dehşetli bir istibdat ve zulüm devrinde ve din adına bir tek dînî eserin basılmasına izin verilmediği korku dolu bir zamanda, Üstadın etrafında halka tutan, iman ve İslâm’a hizmet ederek altı yüz bin nüsha Nur Risâlelerini el yazmasıyla çoğaltan Nur Talebelerine Bediüzzaman “Isparta kahramanları” nâmını veriyordu. Tâkip ve tevkiflerin, karakol ve hapishanelerin yıldıramadığı bu gerçekten kahraman insanların, yakıcı çorbadan ağızları yandığı halde, inandıkları dâvâdan dönmemeleri ve vazgeçmemeleri onları farklı kılan en bâriz karakterleridir.

Üstadın “Sen Isparta kahramanlarına benzemek istiyorsan, tam onlar gibi olmalısın” diye örnek gösterdiği bu kahraman insanlar, sahabe mesleğinin bu asra yansımış şeklinin saff-ı evvelleridirler. Örnek gösterilmelerinin gerekçesini de Üstad şöyle açıklıyor: “O şakirtlerin gayet keskin kalp ve basireti şöyle bir hakikati anlamış ki: Risâle-i Nur’a hizmet ise, imanı kurtarıyor; tarikat ve şeyhlik ise, velâyet mertebeleri kazandırıyor. Bir adamın imanını kurtarmak ise, on mü’mini velâyet derecesine çıkarmaktan daha mühim ve daha sevaplıdır. Çünkü, iman saadet-i ebediyeyi kazandırdığı için bir mü’mine küre-i arz kadar bir saltanat-ı bâkiyeyi temin eder. Velâyet ise, mü’minin cennetini genişlettirir, parlattırır... İşte bu dakîk sırrı, senin Ispartalı kardeşlerin, bir kısmının akılları görmese de, umumun keskin kalpleri görmüş ki, benim gibi bîçâre ve günahkâr bir adamın arkadaşlığını evliyâlara, belki de bulunsaydı müçtehitlere dahi tercih ettiler.” (Kastamonu Lâhikası. s. 104) “Nur fabrikası”, “Gül fabrikası”, “Mübârekler heyeti” gibi ünvanlarla Üstadın taltif ettiği Isparta kahramanları, sonraki yıllarda her tarafa hüsn-ü misâl oldular. Diğer şehirler hep onları örnek aldı. Onların cesâret-i medeniyeleri, kahramanlıkları, hamiyetleri ve şevk-i mutlak içinde iman hizmetinde çalışmaları, o günden bu günlere hepimizi etkiledi. “Yüzer milyon kahraman başlar feda oldukları bir kudsî hakikate başımız dahi feda olsun!” cümlesini, onlar hesabına mahkemede Üstada söyletti. İhlâs düsturlarını ve bilhassa fenâfi’l-ihvan prensibini samimî olarak yaşayan o kahraman insanlara gerçekten yetişmek mümkün görünmüyor. Bir gün ziyarete gelen Hafız Ali Ağabeyi Üstad denemek ister. Ona rakip olabilecek diğer bir kardeşi için “Onun yazısı senin hattından daha güzel, o senden daha çok hizmet eder” der. Hafız Ali Ağabey hiç kıskanmaz. Bilâkis, kardeşinin üstünlüğünden sevinir ve telezzüz eder. Üstad onun kalbine nazar eder, hiç riya yok. Samimî olarak seviniyor. “İnşâallah bu his, bu havalide büyük hizmet edecek” diye talebesiyle iftihar eder.

Zübeyir Ağabeyin “Fenâfi’r-resul, fenâfi’ş-şeyh, fenâfi’l-Üstad, hatta fenâfi’l-ağabey kolaydır. Fakat kendine emsâl ve rakip olabilecek kardeşiyle fenâfi’l-ihvan olmak zordur. Ama asıl önemli ve lâzım olan da odur” demesi ne kadar anlamlıdır? İşte, Isparta kahramanları öyleydi. Bu günkü Isparta kahramanları o günkü ağabeylerini tâkip ediyor. Tam bir ihlâs, sadâkât, uhuvvet ve tesânüt içinde ve şevk-i mutlakla hizmetlerine sahip çıkıyorlar. Hem erkeklere, hem de hanımlara âit bir çok hizmet merkezleriyle vazifelerinin başındalar. Yeni Asya ve diğer yayınlarımızla cemiyetin taklidî olan imanlarını tahkik mertebesine çıkarmak ve dünya ve âhiret saadetlerini kazandırmak için plânlı çalışmalarını sürdürüyorlar. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Isparta kahramanlarıyla birlikteydik. Kiraladıkları düğün salonunu erkek ve hanım kardeşlerimiz doldurmuştu. Burdur ve Bucak gibi yakın il ve ilçelerden gelenler de vardı. İki saat boyunca onlarla Risâle-i Nur eksenli “Demokrasi ve Milletin Birliği” konulu seminerimizi paylaştık. Elbette bu konuda bizim de söyleyeceğimiz bir hayli sözümüz vardı.

Şimdi müteşebbis bir heyetin öncülüğünde dört katlı büyük bir hizmet merkezini hizmete kazandırmaya çalışan ve meşrû her türlü hizmet vasıtalarıyla kudsî iman dâvâsını daha yukarılara yükseltmeye gayret eden bu hamiyetli kahraman insanları tebrik ediyor ve muvaffakiyetlerine yürekten duâlar ediyoruz.
"HABERDE DOĞRULUK, YORUMDA İSABET"
www.sentezhaber.com

17.03.2010

E-Posta: sami-cebeci@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (03.03.2010) - “İstişâre eden pişman olmaz”

  (24.02.2010) - Gülümseten ve düşündüren hatıralar

  (17.02.2010) - Bir çınar daha ebediyete göçtü

  (10.02.2010) - Şekerci Han’ın inanılmaz cazibesi

  (03.02.2010) - İstanbul’un beyaz geceleri

  (30.01.2010) - İstanbul’un işgal yıllarında Bediüzzaman’ın hizmetleri

  (20.01.2010) - İstanbul’un mânevî fethi

  (16.12.2009) - Serhat şehri kahramanları

  (09.12.2009) - Musîbetlerin dili

  (25.11.2009) - Dicle Kent bir başka güzeldi

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl