"Gerçekten" haber verir 22 Aralık 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Nimetullah AKAY

Muhammedî ahlâka muhtacızRisâlet güneşi Hz. Muhammed (asm) “Rabbim beni en güzel bir şekilde terbiye etti” diye ifade buyurmuşlardır. Buna rağmen duâlarında “Ya Rabbim sûretimi güzelleştirdiğin gibi ahlâkımı da güzelleştir” diyerek Rabb-i Rahime yalvarmış ve bu duâlarıyla biz ümmetinin fertlerine yol göstermişlerdir. Rabbi tarafından hem maddeten hem de mânen en güzel bir şekilde yaratılan Yüce Peygamber (asm), güzel ahlâkın ehemmiyetini hem hayatında yaşayarak dile getirmiş hem de lisaniyle bizlere bu konuda tavsiyelerde bulunmuşlardır. Çünkü en güzel bir şekilde yaratılan insanoğlu en güzel bir ahlâka lâyıktır.

Bir şeyin sadece madde itibarıyla güzel olması yetmemekte, ayrıca onun o mânevî güzelliğiyle etrafındakileri olumlu bir şekilde etkilemesi önem arz etmektedir. Bu sebeple Resûlullah’tan (asm) okuduğum bir çok hadis-i şerifte güzel ahlâkın insanoğlu için olan ehemmiyetinin dile getirildiğini gördüm. Yine bir Müslümanın çevresindeki insanlarla iyi geçinmesinin, komşularıyla iyi münasebetler içinde bulunmasının ehemmiyeti de muhtelif hadislerde ifade edilmektedir. İyilikleriyle ve güzel ahlâkıyla insanları sevindirmiş bir insan, şüphesiz aynı zamanda Rabbini razı etmektedir ki, bu durum onun ebedî saadeti kazanması için önemli adım olacaktır.

İnsanı en güzel bir şekilde yaratan Kâinatın Rabbi, ona ahlâkın en güzel yolunu Kur’ân-ı Azimüşşanıyla göstermiştir. Hz. Âişe (ra) validemizin Peygamberimizin (asm) ahlâkını soranlara “Kur’ân okumuyor musunuz? Resûlullah’ın ahlâkı Kur’ân’dı” diye buyurması da bizlere güzel ahlâkı elde etmenin yolunu göstermektedir. Bilhassa biz Müslümanlar güzel ahlâklı olmak için Kur’ân’ı okuyup hükümleriyle amel edecek ve yaşayan Kur’ân olan Peygamber Efendimizin hayatını kendimize rehber edineceğiz. Eğer Kur’ân’a uymuyor ve Sünnet-i Seniyyeyi rehber edinmiyorsak o insanlık için özlenen ahlâkı da bulabilmemiz mümkün olmayacaktır şüphesiz.

Biliyoruz ki insanı insan eden İslâm imanının gereği, dinimiz hakkında bildiğimiz hakikatleri hayatımıza geçirmektir. İnsanlarla olan münasebetlerimizde Kur’ânî bir yol takip etmediğimiz sürece gerçek bir Müslüman olmamız çok zor olacaktır. Başka bir yolla Rabbimizin rızasını da kazanamayız. O zaman bizler her şeyden önce Peygamber Efendimizin (asm) ahlâkına göre hareket edip etmediğimize bakmalıyız. Eğer bu konuda eksikliğimiz varsa boşu boşuna dinimize hizmet ettiğimiz iddiasında bulunmamamız gerekir.

Allah’ın Yüce Resûlü (asm) güzel ahlâkıyla gönülleri kazanarak dâvâsını yaymış ve bu sûretle Rabbimiz onu hedefine kavuşturmuştur. O İslâm nurunu kıyamete kadar sönmeyecek şekilde kâinatın her tarafına yaymıştır. Bu gün ve şimdiye kadar İslâm düşmanlarının hiçbiri Peygamber Efendimizin (asm) güzel ahlâkı hakkında aykırı bir söz söyleme cüretini gösterememiştir. Çünkü o bütün hareket ve davranışlarıyla sadece Rabbinin rızasını kazanmaya çalışıyordu. Nefis ve şeytan onun o güzelim ahlâkının semtine bile yaklaşamamıştır. Ne yazık ki biz Müslümanların en büyük handikaplarından biri çoğu zaman hissiyâtlarımızla hareket etme alışkanlığına sahip oluşumuzdur. Böyle olunca rıza-ı İlâhî bizden uzaklaşmakta, şeytanların tuzaklarına daha rahat düşebilmekteyiz. Hakkın hatırını her şeyden üstün tutan bir anlayışla hareket etmek bizim en önemli düsturumuz olmalı. İki yüzlülüğü, riyakârlığı dünyamızdan silmeli, yalandan yılandan kaçar gibi uzaklaşmalıyız. Kısacası Hz. Muhammed’in (asm) “El-Emin” sıfatını kendimize rehber edinmemiz gerekir. İnsanların güvenini kazanırsak dâvâmızı hem lisan-ı halimizle hem de lisan-ı kalimizle daha rahat bir şekilde insanlara kabul ettirebiliriz.

Kur’ânî ahlâkı, Peygamberî yaşayışı, dolayısıyla İslâm’a lâyık güzellikleri hayatımıza geçirebilseydik, İslâm için başka hiçbir şey yapmamıza gerek kalmazdı. Hâsılı bize, görenlere “İşte gerçek Müslüman” dedirten bir ahlâka ihtiyacımız bulunmaktadır. O zaman ancak en büyük hedefimiz olan “Allah’ın rızasına nail olma” hedefimize kavuşabileceğiz.

22.12.2008

E-Posta: akay.n@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (15.12.2008) - İnsan, nasıl insan olur?

  (08.12.2008) - Kurban olmak

  (01.12.2008) - Aydınlık ve karanlığın çarpışması

  (25.11.2008) - Göğsümüzü kabartan boş şeyler

  (17.11.2008) - Allah'a kul olmak tek çare

  (10.11.2008) - Ölümlü dünya için değer mi?

  (03.11.2008) - Münafığın gündemi gizli

  (27.10.2008) - Rabbimden niyazım...

  (20.10.2008) - Gerçeğin peşinde olmak

  (13.10.2008) - Zamanımız çok değil

 
GAZETE 1.SAYFA

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  H. Hüseyin KEMAL

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır