"Gerçekten" haber verir 01 Mart 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Faruk ÇAKIR

Merhaba asker!Doğru ya da hileli ‘rapor’lu olmayan her erkek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı askerlik görevini yerine getirir. Vakt-i zamanında biz de askere gittik ve bu ‘görev’i yerine getirdik. Dolayısıyla hemen herkesin askerlikle ilgili tesbitleri, itirazları ya da aksaklıklarla ilgili değerlendirmeleri vardır.

Son yıllarda gündemi meşgul eden konulardan biri de askerlik süresi ve askerî harcamalarla ilgili değerlendirmelerdir. Her ne kadar ‘yetkili’ler askerlik süresinin kısaltılmayacağını açıklasalar da, tabandan her zaman bu yönde talepler geliyor. Bu iki mesele sakin bir şekilde tartışılsa belki de yaşanan ekonomik krizlere bile çare bulunabilir.

Askerlik süresinin kısalması gerektiğini yeniden gündeme taşıyan siyasetçi DP Genel Başkanı Süleyman Soylu oldu. Askerlik süresinin uzunluğundan haklı olarak şikâyet eden Soylu, “Hepimiz bu ülke için seve seve canımızı veririz, ancak neden korkuluyor, Türkiye’nin etrafında hangi tehdit var? Yunanistan tehdidi mi var? Orada askerlik dokuz aya indiriliyor. Hâlâ benim gencim, on beş ay askerlik yapıyor. Biz yepyeni bir Türkiye arıyoruz. Sivilliğin, barışın, demokratlığın Türkiye’sini, hep birlikte oluşturacağız” demiş. (Yeni Asya, 23 Şubat 2009)

Elbette bin bir türlü bahane üretip, bu teklife karşı çıkan olacaktır. Fakat şöyle düşünelim: Geçmiş yıllarda askerlik süresi daha da uzundu. O zaman da ‘askerlik süresi kısalsın’ diyenlere itiraz ediliyordu. Değişen Türkiye ve dünya şartları neticesinde askerlik süresi az da olsa kısaldı. Peki, kıyamet mi koptu? Türkiye’nin güvenliği tehlikeye mi girdi? Bunu gösteren her hangi bir delil var mı? Aksine askerlik süresinin kısalması, gençlerde ve millette bir memnuniyet meydana getirdi.

Askerlik yapanlar bilir. Daha ilk günden itibaren ‘askerlik süresi kısalacak’ diye hayalî haberler çıkar. Bu görevi yerine getirenler, ‘doğru olmadığını’ bildikleri halde bu haberlere, bu sözlere umut bağlar ve askerlik süresi boyunca ‘müjde’li haberler bekler. Ama bir türlü bu müjdeli haberler gelmez.

Askerlik konusu elbette ciddî bir konudur. Ama zaten Türkiye ve dünya şartları bu görevlerin giderek daha profesyonelce yapılmasını zarurî kılıyor. Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla zaten son yıllarda profesyonel asker sayısı her yıl atttırılıyor. O halde bu gidişi daha da hızlandırmak lâzım. Konuşarak, tartışarak ve uzmanları dinleyerek; millet menfaatine olan uygulama ne ise onu tercih etmek en iyisi. Yoksa, böyle teklifleri gündeme taşıyanları itham ederek bir yere varamayız.

Tam da ‘Ekonomik krizden nasıl kurtuluruz?’ konusu gündemi meşgul ederken bu konuda tutarlı bir teklif tartışmaya açıldı. Ege Sanayiciler ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Akgerman, küresel krizin bütün kesimleri etkilediğine dikkat çekerek, “Bu dönemde daha fazla kamu harcamasına ihtiyaç var, ancak bütçe açığı riski buna imkân tanımıyor. Benim önerim, bu dönemde askeri harcamaların da ciddî bir oranında azaltılarak kamu harcamalarının arttırılmasıdır. Kemer sıkacaksak hep beraber sıkmamız gerekiyor. Askerî harcamalar yıllardır bu ülkede bir tabu olarak görüldü. Bütçeden ciddî rakamlar aktarılıyor. Şu günlerde o kurumun da kemer sıkmaması açıkçası, beni son derece üzüyor. Askerî harcamalar mutlaka büyüteç altına alınmalı ve kısıtlama getirilmeli” demiş. (Taraf, 28 Şubat 2009)

Türkiye bu konuları akl-ı selim ile tartışmaya mecbur gibi görünüyor...

01.03.2009

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (28.02.2009) - Kaldı 988 yıl!

  (27.02.2009) - ‘Kaza’dan oy çıkarmak

  (26.02.2009) - Aziz cemaat!

  (25.02.2009) - Sizi şarapçılar sizi!

  (24.02.2009) - 40. yıla yakışan coşku

  (23.02.2009) - Onun adı kumardır

  (22.02.2009) - Geciken tedavi

  (21.02.2009) - 40 yıllık çınar

  (20.02.2009) - İslâmı doğru tanıtmaya muhtacız

  (19.02.2009) - İhtiyaç sıralaması

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır