27 Ağustos 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Ruhan ASYA

Nur Vakfında Ramazan bir başka güzel


A+ | A-

Biz on bir ayın sultanı, rahmet ve bereket ayı Ramazan’a hoşgeldin derken, okuyucularımızın da “Uzun bir aradan sonra siz de hoşgeldiniz” dediğini duyar gibiyim. Hoşbulduk efendim ve uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Arada bir kayıplara karışsak da endişelenmeyin, hayattayız Elhamdülillah. Büyük okyanusta Risâle-i Nur sefinesinde yol alıyoruz ahirete müteveccihen. Bazen gemideki yoğunluk ve hizmet temposundan yazmaya zaman bulamıyoruz desek, affa liyakat kesbeder miyiz acaba? Ya da kendini avukat gibi müdafaa eden nefsimizi susturup, kusurumuzu itiraf edelim. Evet, arada bir vazifelerini ihmal ve terk eden tembel bir tayfa oluyoruz. Kâzım Güleçyüz Abimizin ve Vakfımızın Genel Koordinatörü Fatih Yargı’nın ihtarlarıyla, Kırşehir Yeni Asya okurlarının ikazıyla uyanıp kaleme kâğıda sarılıyoruz, başlıyoruz yazmaya.

Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan, bütün coşkusuyla yaşanıyor Melbourne’daki Müslümanlarca. Nur Vakfı çatısı altında memleketimizdeki Ramazan’ları aratmayacak bir güzellikte idrak ediyoruz bu mübarek ayı. Vakıf müdavimleriyle iftar yemeklerinde buluşup, ardından teravih namazlarımızı eda ediyoruz. Her Cumartesi vakfımız mutfağında ablalarımızca hazırlanan leziz yemeklerle, Nur Vakfı salonunda hep birlikte iftar ediyoruz. Yaklaşık iki yüz kişinin katıldığı bu iftar yemeklerine Türkiye’den ve diğer İslâm memleketlerinden okumak için gelen öğrenciler de dâvet ediliyor. Ayrıca her Pazar bu öğrencilere özel iftar yemeği veriliyor Nur Vakfında.

Nur Vakfında bir baskadır Ramazan akşamları. İftarın ardından vakıfta toplanan müdavimler, çaylarını yudumluyor, Risâle-i Nur’dan ders dinliyor teravih saatine kadar. Abilerimizce demlenen çaya doyum olmuyor ve Ramazan’dan sonra en çok aranan şeylerden biri de bu çay oluyor. Hanımlar da bir diğer salonda hoparlör sistemiyle dinliyor dersi. Hizmete yıllarını vermiş abilerimizin lisanından Risâle-i Nur dinleyerek feyizyab oluyoruz. Ardından vakfımız imamlarınca okunan yatsı ezanıyla kulaklarımızın pası siliniyor. Ezanı müteakip Reyyan kapısı diye adlandırdığımız kapıdan geçiyoruz teravih salonuna girmek için. Erkekler cami bölümünde namazlarını eda ederken, biz de onların ders salonunda hoparlör sistemiyle imama uyuyoruz. Âlem-i İslâm camiinin Nur Vakfı mescidinde saf tutuyoruz çocuğuyla, yaşlısıyla, genciyle. Dört -beş yaşındaki çocukların da başörtülerini bağlayıp, annelerinin yanında cemaatle namaz kılmaları rahmet-i İlâhiyeyi tebessüme getiriyor olmalı.

Henüz mükellef olmayan çocukların bütün ayı oruçlu geçirip, bizlerle teravih kılmaları çok ümit verici. İlkokul grubundaki çocuklarımızın kendi arzularıyla tesettüre girip, okullarına dahi başörtülü gitmeleri, oruç tutmaları, teravih namazlarını kaçırmamaları bir baharın müjdecisi İnşaallah. Meryem, Güzin, Fatmanur, Sabriye, Sümeyra, Şeyma, Sevdenur bunlardan birkaçı.

Namazın ardından hanımlar üst kattaki dersanelerine çıkıp, Risâle-i Nur’dan bir ders daha dinleyip sohbet ediyorlar. Taze simitler eşliğinde çaylar içiliyor, sohbet koyulaşıyor. Ramazan ayında Nur Vakfı çocuklar ve gençler için vazgeçilmez bir yer. Çocukların dilinden “I love coming here (buraya gelmeyi çok seviyorum)” cümlesini duymak, anne ve babaları olduğu kadar bizleri de çok mutlu ediyor. Eve gitmemek için ağlayan çocukları görebilirsiniz burada. Avustralya Nur Vakfında her Ramazan “Nerde o eski Ramazanlar“ dedirtmeyecek kadar güzel geçiyor. Diliyoruz bu güzellik kuşaklar boyu devam eder ve bugünleri özletmeyecek daha güzel Ramazanlar yaşarız.

Avustralya Nur Vakfından Türkiye’ye selâm ediyor, ümmet-i Muhammed’e (a.s.m.) hayırlı Ramazanlar diliyoruz.

27.08.2009

E-Posta: ruhanasya@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (16.03.2009) - Pazara kadar değil, mezara kadar

  (26.01.2009) - İnsanlık ve duâ

  (05.01.2009) - Kâinat kitabının Avustralya sayfasından gezi notları

  (15.12.2008) - Kadim dostumuz Güney Kore

  (08.12.2008) - Nice bayramlara

  (01.12.2008) - Gelin birlik olalım, CHP’yi iktidar yapalım!

  (29.09.2008) - İftar davetinde dinler diyalogu

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.