20 Eylül 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Abdil YILDIRIM

Kâinat bayram ediyor


A+ | A-

Bayramlar, İlâhî ikramların sevinç ve coşku içinde karşılandığı çok özel günlerdir. Bir sıkıntının sona ermesi, bir zahmetin rahmete dönüşmesi ile sevinen insanların bu sevinçlerini bütün mahlûkatla paylaşmasının adıdır bayramlar. İdrak etmekte olduğumuz Ramazan Bayramıyla bir defa daha İlâhî ikramlara kavuşmanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Bir ay boyunca her akşam duyduğumuz iftar sevinci gibi, bir aylık orucun toplu iftar sevincini bu sabah yüreğimizde hissediyoruz.

Daha dün bir bardak suya elimizi uzatamazken, bugün kana kana su içebiliyoruz. Dün iftar saati gelmeden soframızdaki yemeğin tadına bile bakamazken, bugün istediğimiz kadar yiyebiliyoruz. Dün yiyip içmek yasak iken, bugün oruç tutmak yasaklanmış bulunuyor. Demek ki nimetlerin sahibi biz değiliz. Yeryüzü sofrasının sahibi olan Rezzak-ı Mutlak, bir gün önce kapalı tuttuğu sofrasını, ertesi gün açmış ve “Buyrunuz, istediğiniz kadar yiyip içiniz” diyor. İnsana âcizliğini hatırlatırken, kendisine ibadet ve itaat edenlere daha güzel ve bâki sofralar sunacağının müjdesini veriyor. Sadece mide için değil, göz, kulak, akıl, kalp, ruh, gönül gibi maddî ve mânevî uzuvlarımızın ve duygularımızın da sonsuz lezzetler alacağı ebedî nimetleri vaad ediyor. Ramazan orucu sadece mide ile değil, bütün azâ, duygu düşünce lâtifelerle birlikte tutulduğu için, onlar da İlâhî ikramları ve müjdeleri hak etmiş bulunuyorlar.

Ramazan Bayramı, bağışlanmış olmanın bir sevinç işaretidir. Bu bağışlanma müjdesini insanlara melekler veriyor.

Sa’d bin Evs el-Ensârî anlatıyor: Resûlullah Sallallâhü Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

“Ramazan Bayramı sabahı melekler yollara dökülür ve şöyle seslenirler: ‘Ey Müslümanlar topluluğu! Keremi bol olan Rabbinizin rahmetine koşunuz. O, bol iyilik ve ihsanda bulunur. Sonra onlara bol bol mükâfatlar verilir.’”

Böyle bir in’am ve ikram karşısında insan ne kadar sevinse az değil midir? Bu sevincini başka insanlarla paylaştığı gibi, kâinata ilân etmek ister. “Bakın ey dağlar taşlar, atomlar, yıldızlar, akşamlar, seherler, denizler ve nehirler! Benim ne büyük bir Rabbim var. Benim için ne büyük nimetler hazırlamış. Burada gösterdiği numûnelerin asıllarını ve menbalarını ebedî âlemde bana ikram edeceğini vaad ediyor. O vaadinden dönmez” diyerek sevincini kâinatla paylaşır.

Bu sevinç ve coşkuya sadece insanlar değil, yerde ve gökte bulunan bütün mahlûkat katılır. Her şey, kendi dili ve lisan-ı hâli ile bayram eder. Arefe Gecesinden bayram sabahına kadar gökyüzü bir başka hâl alır. O gece yıldızların ışıltısı bir başka güzeldir. Seher vakti rüzgârın esintisi bir ilâhî halini alır. Dereler “Sübhanallah” diyerek çağlarken, vadilerden zikir sesleri gelir. Dağlar, Itrî’nin bestesiyle tekbir getirir. Yerle gök arasını dolduran melekler, bu zikir ve tesbihata iştirak ederler. Zîruhlar ve bîruhlar hep birlikte tekbir getirerek tebrikleşirler. Böylece küçük kâinat olan insan, büyük kâinat olan âlemlerle birlikte, Rabbini tesbih ederek bayram sevincini paylaşmış olur.

Bayramlar, sevinçlerin paylaşıldığı gibi sevgilerin de paylaşıldığı günlerdir. Kalpler daha bir yumuşak, gönüller daha bir muhabbet doludur. Şefkat ve merhamet duyguları yüreklerden taşar, fakir fukaraya, garip gurabaya kadar ulaşır. Muhtaç olanlara yardımlar yapılır, hastalar ve yaşlılar ziyaret edilir, gurbette olanlar sılâ-yı rahm ederek sevinçlerini sevdikleri ile birlikte yaşamak isterler. Sadece hayatta olanlar değil, ahiret âlemine göç edenler de ziyaret edilerek, duâlar ikram edilir, bayram sevinci kabir ehli ile de paylaşılmış olur.

Bayramlarda mü’minler ne kadar sevinse, ne kadar coşsa da bu onların hakkıdır. Ama, insan bayram sevincini yaşarken gaflete dalıp zikir ve şükürden uzaklaşırsa, sevincini kaybettiği gibi nimetlerden de mahrum kalır. Bayram sevincini yaşarken, Bediüzzaman Hazretlerinin şu ikazını da hatırdan çıkarmamak gerekir:

“Bayramlarda gaflet istilâ edip gayr-ı meşrû daireye sapmamak için, rivayetlerde, zikrullaha ve şükre çok azîm tergibat vardır. Tâ ki, bayramlarda o sevinç ve sürur nimetlerini şükre çevirip, o nimeti idame ve ziyadeleştirsin. Çünkü şükür nimeti ziyadeleştirir, gaflet ise kaçırır.” (Lem’alar, 274)

Not: Okuyucularımızın, milletimizin ve bütün İslâm âleminin Ramazan Bayramını tebrik ediyor, bütün hayırlara, iyiliklere, güzelliklere ve mutluluklara vesile olmasını diliyorum.

20.09.2009

E-Posta: abdilyildirim26@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (04.09.2009) - Kur’ân ile dost olmak

  (26.08.2009) - Nefsi gemleme zamanı

  (06.08.2009) - Sokak dershanesi

  (31.07.2009) - Edep dairesi

  (25.07.2009) - Mehmet Kılıçoğlu Hakk’a yürüdü

  (10.07.2009) - Hatasını düzelten hayatını düzeltir

  (01.07.2009) - Kendini okuyan mektup

  (20.06.2009) - İyi dost, en güzel aynadır

  (13.06.2009) - Kelâmın gücü

  (28.05.2009) - Selâm kapısı

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.