17 Eylül 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Vehbi HORASANLI

Akıllı bir şekilde silâhlanalım


A+ | A-

Yaklaşık 8 milyar dolarlık Patriot füzesi alımı ile ilgili açıklamalar üst üste geldi. Millî Savunma Bakanlığı henüz ABD’den silâh alımının söz konusu olmadığını fakat ihaleye çıkılacağını bildiren yazılı bir açıklamada bulundu.

Bu konuda askerî cenahta gerçekten büyük bir hareketlilik var. Bir taraftan Rusya’nın “S-300’ü beraber üretelim” teklifi için bu ülkeye teknik heyet gönderilmiş, diğer yandan ABD’nin Patriot füzeleri için hazırlık yapılıyor. Zira ABD Kongresinin Senatoya gönderdiği satış yetkisi anlaşması boşu boşuna değil.

Son birkaç gündür basında çıkan konuyla ilgili haberler karşısında okuyucularımızı bilgilendirmemiz gerekli. Konu ile ilgili uzmanların en büyük endişesi zaten ekonomik kriz içindeki ülkemizin milyarlarca lirayı israf etmemesi. “Yetimin hakkı, silâh tüccarlarının cebine gitmesin” diye bir çok insan çaba harcıyor.

Gerçekten de haklılar, çünkü Türkiye’de silâh alımı şeffaf değil. Zira suçluları dünyanın her tarafında ortaya çıkarılan ama bir tek Türkiye’de karanlıkta bırakılan ‘askerî uçak’ alımındaki rüşvet olayını kimse unutmuş değil. Bilinen adıyla Lockheed skandalını.

Bu sebeple hükümetin atacağı adımlarda dikkat etmesi gerekiyor. Artık ülkemiz eski Türkiye değil. Yani hırsızların yaptığı bu dünyada dahi yanlarına kâr kalmıyor.

Konuyu ancak bu kadar özetleyebildim. Zira büyük paraların döndüğü bir sektörden bahsediyoruz. Şimdi gelelim “Akıllı silâhlanma nasıl yapılmalıdır?” sorusuna.

Her şeyden önce ülkemizin ekonomik olarak kalkınmasına sekte vurmayacak bir silâhlanma politikası izlenmesi zorunludur. Almanya ve Japonya gelişmesini kısmen “silâhsızlanma şartı” yüzünden sağlamıştı. Ekonomiye ağırlık verdiler ve yeniden dünyanın birer devi oldular.

Bulunduğumuz coğrafya güçlü bir silâhlı kuvvet bulundurmamızı zorunlu kılmaktadır. Bununla birlikte hükümetin son yıllarda komşularımızla ilgili sorunları en aza indirme gayreti takdir edilecek bir gelişmedir. Bu sayede komşularımızla olan yıllık ticaret hacmi kat kat artmıştır. Elbette bu gelişmelerin sonuçları sonraki yıllarda daha bariz bir biçimde ortaya çıkacaktır.

Ülkemiz bazı askerlerin dediği gibi “kıt'aların menteşesi” denilen bir bölgede de olsa büyük bir savaş hâlâ devam etmektedir. Bu savaşın adı “ekonomik savaş”tır.

Bu savaşı kazanmadan doğru dürüst hiçbir gelişmeye imza atamayız. Aşırı silâhlanmış birçok ülke ekonomik savaşı kaybettiği için paramparça olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Örnek; Sovyetler Birliği. Zaten ekonomik başarılara imza atan ülkeler sonuçta güçlü bir orduya da sahip olmaktadırlar.

İşte bu önceliği iyice tesbit etmemiz gerekir. Bundan sonra gelecek adımlar ise yerli sanayinin gelişmesine fırsat verecek girişimler olmalıdır. Ruslar; “Biz size S–300 füzesi verelim hem de ortak üretelim” diyor. Bu durumda güdümlü mermi teknolojisini elde etmek ve geliştirmek uğruna daha kaliteli silâhları almak yerine bu teklifin daha cazip olduğunu düşünüyorum.

Şu husus asla unutulmamalıdır: Yüksek teknolojiye sahip silâhları elde etmek zorunluluğumuz vardır. Zira başta Kur’ân’ın ve Peygamberimizin (a.s.m) emrine uymak en akıllıca iştir. En yüksek teknolojiyi ve askerlik mesleğinin gerektirdiği yönetim anlayışını uygulayan ecdadımız dünyada eşi benzeri görülmemiş zaferlere imza atmıştır.

Enfal Sûresinde Cenâb-ı Allah, mealen şöyle buyurmaktadır: “Karşıtlarınızı caydırmak için olanca gücünüzle kuvvet hazırlayın”. Nitekim bu âyetin tefsirini yapan sevgili Peygamberimiz (asm) “Ey Ashabım! Dikkat edin! Kuvvet atmaktır, kuvvet atmaktır, kuvvet atmaktır” diye hutbede Müslümanları ikaz etmiştir.

Bediüzzaman da “Şeşhane ile mitralyöze karşı mukabele edilmez” diyerek yüz yıl önce bu konunun önemini vurgulamıştır. Demek ki birçok ülkenin elde etmek için peşinden koştuğu “güdümlü mermiler” ihmale gelmeyecek kadar önemlidir. Birisinin çok meşhur bir sözü var, galiba Napolyon, demiş ki “Savaş generallere bırakılmayacak kadar önemlidir.”

Evet, silâhlanma politikası da generallere bırakılmayacak kadar önemlidir. Maalesef dünyanın en zengin generallerine sahip bir ülkede yaşadığımız için çok dikkatli olmalı, Lockheed de olduğu gibi tekrar faka basmamalıyız, vesselâm.

17.09.2009

E-Posta: vehbihorasanli@ttmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (13.09.2009) - Dünyanın en dehşetli felâketini gördüm

  (07.09.2009) - New York köprüleri

  (05.09.2009) - Badıllı yanlış yapıyor

  (25.08.2009) - ABD’de yaşayan Türkler

  (24.08.2009) - Jet imamlar yerine

  (18.08.2009) - İstikbal, yalnız ve yalnız İslâmiyetin olacaktır

  (09.08.2009) - Yeni dünya düzeni

  (07.08.2009) - Kendimi “star”gibi hissettim

  (01.08.2009) - Evlilik üzerine

  (11.07.2009) - İstanbul şehri adını nereden almıştır?

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.