30 Kasım 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Faruk ÇAKIR

Kurban olayım size!


A+ | A-

Ne yazık ki bu seneki Kurban Bayramında da yine ‘bayram’a yakışmayan görüntüler meydana geldi. Milyonlarca Müslüman ibadet kaygısıyla kurban kesti ve bu yolla Rabbine yakın olmayı temenni etti. Fakat bazı insafsızlar, ortaya koydukları görüntülerle ‘kurban’ın mânâ ve ehemmiyetine aykırı davrandılar.

Az sayıda olsa da hemen her yıl insanları üzen ‘kurban kesim manzaraları’ medyaya konu oluyor. Her defasında “İnşallah bu görüntüler son olur, bir daha tekrarlanmaz” diye dua edip temennide bulunuyoruz. Fakat sanki gizli bir el, insanları ‘doğru İslâm ve İslâmiyete lâyık doğruluk’tan uzaklaştırmak için bu yanlışları sürdürüyor.

Belki de milyonlarca kurban sıhhî ve insanî şartlara uygun olarak kesiliyor; ama milyonda bir olan ‘yanlış kesim’ medyaya malzeme oluyor. Elbette sadece medyayı suçlama kolaylığına sığınamayız. “Gayr-ı insânî kurban kesimi”ne imza atanları, onlara bu fırsatı verenleri de sorgulamak lâzım.

Bu seneki ‘sürpriz kurban kesimi’ Şanlıurfa’da yaşandı. Bir kasap, kaçan boğayı cadde ortasında kesmeye kalkınca insanların tepkisini çeken görüntüler sahnelendi. Sanki bir ‘katil’ gibi, zapt edemediği ‘öküz’ün bileklerine ve boğazına bıçak saplayan kasap, ‘kasap’ olabilir mi? ‘Hayvan’ kesebilmenin şartlarından biri de ‘insan’ olmak değil mi?

Şanlıurfa’da olduğu gibi; kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere para cezası vermek tek başına problemi halletmeye yetmez. Elbette böyle insafsızlara mümkün olan en ağır para cezası verilmelidir, ama kalıcı çare için başta ‘kasap’lar olmak üzere bütün insanlara ‘hayvan sevgisi’ni de yerleştirebilmek lâzım.

İnsanların kalbine ‘hayvan sevgisi’ni yerleştirebilmek için, öncelikle ‘insan sevgisi’ yerleştirmek gerektiği de aşikârdır. “En şerefli mahluk” olan insanı sevmeyen ‘kasap’lara, ‘hayvan’ları sevdirmeye çalışmak mümkün değil.

Sevinç günleri olan bayramlarda ‘hayvan’lara bu eziyeti revâ görenler ‘çıldırmış’ olmalı. Eğer böyle ise ‘ceza’dan muaf tutulabilirler!

Geçmiş yıllara nisbetle ‘çirkin görüntüler’de azalma var. Fakat mevcut altyapı ‘kurban bayramı’ için hâlâ yeterli değil. Bu problemlerin sona ermesi için en başta belediyeler olmak üzere devletin bütün birimleri üzerlerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirmelidirler. “Yılda bir defa”dır diyerek bu konuda yatırım yapmamak, böyle üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Hemen her ilde ve ilçede, ihtiyacı karşılayacak sayıda ve büyüklükte ‘kurban kesim yerleri’ hazırlanmış olsa, vatandaş kurbanını sokakta, merdiven altında ya da bodrumunda kesmeye çalışır mıydı? Büyük şehirlerdeki bazı belediyelerin bu konuda örnek alınabilecek çalışmalar yaptığı görülüyor. O halde bu yatırımların bütün Anadolu’ya yayılmasında fayda var.

Hiç değilse bu yılki ‘çirkin’liklerden örnek alıp, ortaya bir güzellik çıkaralım. Önümüzdeki yıllarda benzer hadiselerin meydana gelmemesi için bugünden çalışmaya başlayalım.

Türkiye’yi idare edenlere seslenelim: İslâmın güzelliğini perdeleyen bu görüntülere meydan vermemek için kolları sıvayalım!

30.11.2009

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (29.11.2009) - “Fitne”cinin endişesi!

  (28.11.2009) - Memleket meselesi

  (27.11.2009) - Bayramın tadını kaçırmayın!

  (26.11.2009) - Kitaptan vazgeçmeyelim

  (25.11.2009) - Korkutan uçurum kapanmalı

  (24.11.2009) - Öğretmenim!

  (23.11.2009) - Her şey kontrol altında!

  (22.11.2009) - Tuzaklar başlarına dönsün!

  (21.11.2009) - Bu minare kılıfa sığmaz

  (20.11.2009) - Dünyanın imtihanı

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl