21 Kasım 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Robert MİRANDA

Hıristiyanlar ile Müslümanları birbirine düşürme planı


A+ | A-

Muhafazakâr, cumhuriyetçi, İslâm karşıtı yayın organı FOX, bu hafta televizyonlardan yine Amerikan halkına İslâm hakkında yalan yanlış çarpıtılmış haberler vermeye devam etti.

FOX News’in inanç muhabiri Lauren Green, bu hafta yayına giren ve Mayaların dünyanın sonunun 21 Aralık 2012 olduğuna dair kehanetini konu alan “2012” adlı sinema filmi hakkında bir haber hazırladı.

Amerika’daki yerli kültürlerin en önemlilerinden biri olan Mayalar, aynı zamanda Amerika kıt'asında keşfedilen en gelişmiş medeniyet olarak da bilinmektedir. Maya Takvimi ise, dünyanın sonunun geleceği zamanı belirgten kehanetler içerdiği için Amerika’nın gündemini hep bir tartışma konusu olarak meşgul etmiştir. “2012” adlı film ise bu tarihte dünyanın başına ne geleceği sorusuna bir bilim kurgu tarzında yaklaşım sergiliyor.

Her ne kadar film bir “bilim kurgu” olsa da, FOX News’in film hakkındaki haberi birden İslâm karşıtı bir renge bürünüyor.

Lauren Green, konuyla ilgili hazırladığı haberde, üç ilahi dinin her birinin dünyanın sonu ile ilgili farklı farklı görüşler ortaya koyduğunu öne sürüyor.

Green, Hıristiyanlığın Armageddon denilen iyi ve kötünün nihai savaşından bahsettiğini ve Hz. İsa’nın dünyaya geri dönüşünü öngördüğünü belirtiyor. Yahudilik hakkında da, “acharit hayamim” denilen dünyanın sonunda Kudüs’teki tapınağın yeniden inşa edileceği ve Yahudi Mesih’in İsrail’in yeni kralı olacağı bilgisini aktarıyor.

İslâm hakkında bilgi vermeye gelince ise, Laurence Green, Şiilerin bu konudaki görüşlerini yansıtıyor ve “Şiî Müslümanlar 12. imamın yani Mehdi’nin ortaya çıkacağına, ve bütün milletlere İslâm bayrağı altında birleşme ve barış içinde yaşama yolunda liderlik edeceğine inanırlar. Hatta bazı kaynaklara göre Şiilerin bahsettiği Mehdi, Hıristiyanlıktaki Anti-Christ yani Deccal’dır” diyor.

Green’in İslâm’ı Hıristiyanlıktan bu denli uzak gösterme çabası ve televizyon izleyicilerine Hıristiyan Deccal’inin İslâm içinde zuhur edeceği mesajı vermeye çalışması, yine FOX News’in aldatmaya ve çarpıtmaya yönelik ahlâk dışı yayın anlayışının bir tezahürüydü.

Esasında gerçek şudur ki, Yahudilik Hz İsa’nın ikinci kez dünyaya gelişini kabul etmez, ama İslam eder.

Kur’ân’ı ve Hadisleri okurken, okuyanlar kolaylıkla Hıristiyanlık ve İslâm’ın bir çok benzer inancı paylaştığını ancak neticeler itibariyle bazı farklı yönleri olduğuna kanaat getirebilir. Meselâ, Hıristiyanlıkta ve İslâmda, Hz İsa’nın, ahirzamanda çok merkezi bir rolü vardır, İslamiyet de Hz. İsa’nın dünyanın sonuna doğru tekrar geri geleceğine Hıristiyanlar gibi inanırlar.

Müslümanlar da Hıristiyanlar gibi, iyilerin ve kötülerin yeniden diriltileceklerine ve kendilerinden hesap sorulacağına inanırlar. İslâm ve Hıristiyanlık da hiçbir şeyin zayi olmadığı ve sonsuza kadar yaşanacak bir menzil olan Cennet ve Cehennemin varlığına iman ederler.

Müslümanlara göre Hz İsa yeniden yeryüzüne inecek ve bütün dünyayı İslâmiyete davet edecektir. Yalnız Sünniler ve Şiiler arasında bu konuda, özellikle zamanlama anlamında bazı ihtilaflar mevcuttur. Şiiler daha Hz. İsa yeryüzüne inmeden önce düzenin kurulacağını ve insanların İslamiyet’i seçeceklerini düşünürler.

Hasılıkelâm, Lauren Green’in, Hıristiyan Deccal’inin İslâm’ın içinden çıkacağı yönündeki çarpıtma haberi FOX News menşeli haberlere güven duyulamayacağının ve inanılmaması gerektiğinin bir göstergesidir.

21.11.2009

E-Posta: rmiranda@wi.rr.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (12.11.2009) - Cadılar Bayramı ve İslâm

  (20.10.2009) - Capitol Hill’de Müslümanların duâsı

  (02.10.2009) - Yeni Müslüman orta sınıfını haber veren kitap

  (24.09.2009) - Amerikalı Müslümanlar bayramınızı tebrik ediyor

  (12.09.2009) - Amerika’da İslâm

  (28.08.2009) - Kalpleri ve akılları fethetmek

  (14.08.2009) - Kuzuların sessizliği

  (05.08.2009) - Serbest ekonomi ve din

  (24.07.2009) - Düzenbazlara dikkat

  (18.07.2009) - Bir gayri Müslim ile sohbet

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl
Reklam Linkleri: yemek tarifleri- Risale Çocuk- yemek tarifleri - Risale-i Nur- Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yemek Tarifleri - Makdis