29 Nisan 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Ahmet DURSUN

Taziye


A+ | A-

Acı kaybımız… Bizi biz yapan, farklı kılan, kıt'alarla birlikte gönülleri fethettiren değerlerimizi, sırlarımızı kaybettik. Fazilet, ahlâk, edep, sadakat, dürüstlük, doğruluk, kardeşlik, sevgi, şefkat ve muhabbet gibi erdemlerimiz zafiyet-i diniye ve zaaf-ı imandan beslenen adavet, hırs, kin, nefret, edepsizlik, ahlâksızlık gibi amansız katillerin pençesinden kurtulamayarak Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Geçtiğimiz günlerde Siirt’te, Manisa’da meydana gelen, insanlığın ve vicdanın tefessühünü gözler önüne seren elim cürmü işleyenler edep, hayâ, ahlâk ve vicdanı; kurdukları sefih medeniyetin üstün başarılarıyla övünen ve bunun sonuçlarını görmezden gelerek devekuşu aymazlığı ile kendini tereyağı gibi üste çıkaran zevat namus ve karakteri; atadan kalma çürük ilkelerle eğitim sisteminin canına okuyarak nesilleri cehaletin kucağında bırakan, “Elif”i mânâsızlaştırarak maddeperest, hayalperest, menfaatperest ve şikemperver nesillerin önünü açan “müellimin-i maarif” eğitim ruhunu ve niteliğini; yasakçı uygulamaları bilimsellik olarak dayatan, saç telini rejim meselesi haline dönüştüren, “İmam hatipli- İmam hatipli değil” ayrımcılığıyla fişleme metodolojisini çağdaş! seviyelere ulaştırarak bilim dünyasını kıskandıran, akademik kurullarını Said Nursî’yi parlatıp parlatmama esası üzerine kuran ordinaryüslerimiz adamlığı, ilkeli davranmayı, araştırma ruhu ve cehdiyle birlikte bilim ahlâk ve şuurunu hâk ile yeksan etmişlerdir. Sevgi ve şefkate muhtaç çocuklarımızın, bir damla huzur için çabalayan gençliğimizin ve bu gençlerimizden muasır medeniyetler yolunda çok işler bekleyen milletimizin başı sağ olsun.

Asgarî ücretin açlık sınırının çok altında olduğu bir ülkede, kazandıkları onca paralarla yetinmeyerek maç satan, şike skandallarına karışan devlet üstün madalyalı futbolcular ve aynı familyayı paylaşan, elde ettiği makamını menfaatleri uğrunda kullanmaktan çekinmeyen siyasetçi, bürokrat haramzadeler sıdk, sadakat ve dürüstlüğün ruhuna Fatiha okutturmuşlardır. Bundan başka; Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde Beşiktaş’ın kazandığı penaltı öncesi Fenerbahçeli Bilica; penaltı noktasını maden arama enstitüsünün deneyimli bir elemanı edasıyla kazarak spor ahlâkını; “Şampiyon olmak için her yol mübahtır” anlayışını bir erdem haline getiren, “yanlışa yanlış” diyemeyen, başarısızlıklarını başkalarının kusurlarında arayan ağır abilerimiz ve pragmatist yöneticilerimiz yöneticilik ahlâkını ve duruşunu; yenilen her gol sonrası şike iddialarında bulunan, reyting ve şöhret uğruna iftira atmayı maharet addeden kelli felli spor yorumcuları hakperestliği kasden ve taammüden katletmişlerdir. Baba Hakkıların, Lefterlerin, Süleyman Sebaların Türk futboluna miras bıraktıkları spor ahlâkı ve sporcu kişiliği bu tür vahşi cinayetler sonucu ebediyete intikal etmiştir. Bütün spor camiasının başı sağolsun.

Siyaseti kazanç kapısı olarak gören, milletin hissiyatına tercüman olmak yemini ile sahip oldukları oylara sırtını dönen, elde ettikleri makamı kendi hissiyatlarının ve iştihalarının emrine sunan, verilen sözleri çiğnemekte bir beis görmeyen, kanayan yaraları, eriyip giden nesilleri, yok olan aileleri, ülkeyi yangın yerine çeviren zulümleri ve kararan bir geleceği üç maymunu oynayarak görmezden gelen, aslî gündem için bir türlü parmak kaldıramayan maymun iştahlı siyasetçilerimiz “sıdkın hayat-ı içtimaiye-i siyasiye”de yok olmasına sebebiyet vermişlerdir. Ankara’dan medet uman safdillerimizin başı sağolsun.

Din ve inancı skolastik bataklığının değerleri zannıyla milletin kalbinden zorla sökmeye çalışan ve bu değerlerin oluşturduğu sağlam birlik bağlarını kopararak akılcılık, milliyetçilik, modernlik pusulasıyla bin yıldan beri yürüdüğü yoldan çıkarak yönünü kaybeden, dış mihraklı fitne gazına çabucak gelerek Türk-Kürt, laik-antilaik, Sünnî-Alevî çatışmalarına taşeronluk eden “ahmaku-l humaka” millet-i merhumenin kalbine kin-nefret aşılayarak kardeşlik ve muhabbeti telef etmişlerdir. Zavallı milletimize sabr u cemil niyaz eder, bu elim durumdan bir an önce kurtulabilme azmini vermesini yüce Rabbimden niyaz ederim. Şimdilik, hepimizin başı sağ olsun.

29.04.2010

E-Posta: [email protected]


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (22.04.2010) - Bu toprakların çocukları

  (15.04.2010) - Türkiye Bağnazlık Akademisi

  (13.04.2010) - Babalar ağlamasın

  (08.04.2010) - Feryat

  (06.04.2010) - İntihar

  (01.04.2010) - Bir Demirel yazısı

  (30.03.2010) - Aziz üstadım

  (25.03.2010) - Vicdandan devlete uzanan yol

  (23.03.2010) - Bediüzzaman Modeli

  (18.03.2010) - www.risaleinurkongresi.org

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Yeni Asya Gazetesi - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat-Promosyon - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım