"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ne dehşetli bir cehalet

Ali FERŞADOĞLU
08 Eylül 2021, Çarşamba
Haklar manzumesinin en büyüğü ve asla çiğnenmeyecek olanı insan hak ve hürriyetleridir.

Sonra diğer mahlûkatın hakları gelir. Ve Allah asla kul hakkını affetmez! Ülkemizde yaşanan en dehşetli hal: Devlet, düzeni, asayişi sağlayacağım diye vatandaşların haklarına el koymasıdır! Halbuki, “Küllün selâmeti için, cüz feda edilmez; cemaat için ferdin hakkı selbedilemez...” değil mi? (Mektubat, s. 89) 

Halkın haklarını Hak verir, sınırlarını Hak tayin eder. Çünkü, Hak O’dur ve halklar, yani kullar da O’nun mahlûkudur. 

Evet, “Bir mâsumun hakkı, bütün halk için dahi iptal edilmez. Bir fert dahi, umumun selâmeti için feda edilmez” (Bediüzzaman, Mektubat, s. 57) 

Şu hadis-i şerif bizi kendimize getirmeli: “Müslüman kardeşinin malına veya şeref ve namusuna yönelik günah işleyen kimse altın ve gümüşün bulunmadığı gün gelmeden önce ondan helâllik dilesin. O gün, dünyada kötülük yapan kimsenin sevapları varsa haksızlığı kadar alınıp mağdura verilir, yoksa onun günahından alınıp berikine yüklenir” (Müsned, II, 435, 506) Ve şu uyarı da: “Nasıl ki, sen bir gemide veya bir hanede bulunsan, seninle beraber dokuz mâsum ile bir câni var. O gemiyi gark ve o haneyi ihrak etmeye çalışan bir adamın ne derece zulmettiğini bilirsin. Ve zalimliğini, semâvâta işittirecek derecede bağıracaksın. Hattâ birtek mâsum, dokuz câni olsa, yine o gemi hiçbir kanun-u adaletle batırılmaz.” (Bediüzzaman, Mektubat, s. 254)  

Evet, “İnsan medeni-i bittab (medeni, sosyal yaratılmış) olduğundan ebnâ-yı cinsinin (hemcinsleri insanların) hukukunu muhafazaya ve hakkını onlar içinde aramaya mükellef…” (Bediüzzaman, Münâzarât, s. 137) 

Fesübhanellah! Herkes başkasının hakkını arama farz ve “semavata işittirecek derecede bağırmakla” mükellef olmasına rağmen hak arayanları ve bağıranları engellemeye kalkmaları ne dehşetli bir cehalet ve zalûmiyettir!? 

Meali şöyle olan âyetlerden de korkmalı, titremeli: “Zulmedenleri Allah affetmez ve onlara bir yol da göstermez.” (Nisa Sûresi, 4/168) “Zerre kadar da olsa yapılan her hayır ve şerrin hesabı görülecektir.” (Zilzâl Sûresi, 7-8)  

Şaka gibi mi geliyor; “zerre miskal, zerre miskal, zerre miskal!” diyor… 

Okunma Sayısı: 1252
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Oğuz Yiğiter

  8.9.2021 11:28:12

  En büyük mes'uliyet elli altmış senedir adalet-i mahza hakikatini ders veren risaleleri okuyup, bilerek bu zulme sessiz, seyirci veya taraftar olanlardır. Sair ehl-i iman bunlar kadar bu meselede ağır veballeri olmayabilir. Ama bu hakikati bilerek, bu dehşetli zulme sessiz kalan ihvanlar durumlarını gözden geçirmekte fayda var diye düşünüyorum...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı