Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 19 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
[email protected]
adresine bekliyoruz.
 

Abdil YILDIRIM

Namaz kampanyasıNamazın da kampanyası olur mu demeyin. Kampanya veya reklam, bir mal ve hizmete talebi artırmak için yapılan özendirici çalışmalardır. Namaz da bir ibadet hizmeti olduğundan, ibadete teşvik etmek için kampanyalar düzenlenmesi, özendirici ve ödüllendirici çalışmalar yapılması yadırganamaz.

Özellikle gençleri ve çocukları camiye alıştırmak için bir takım teşvik edici, şevk artırıcı çalışmalar yapılması güzel bir şeydir. Bu bağlamda, bazı imamların camilerde internet hizmeti verdiklerini biliyoruz. Bazı imamlar da küçük hediyelerle çocukları ödüllendirmek sûretiyle özendirme yoluna gitmektedirler. Böylece çocuk dışarda geçireceği boş vaktini camide geçiriyor ve namaz vakti geldiğinde de cemaatle namazını kılıyor. Zaten namaz şuuru çocuğun zihnine yerleştikten sonra, ibadeti eğlenceye tercih edecek ve kendiliğinden ibadetine devam edecektir.

Bazı Arap ülkelerinde televizyon reklâmları ile çocukları namaza teşvik ediyorlarmış. Merak edip internetten ben de indirip seyrettim. (http:// www.blogcu.com) 50 saniyelik kısa filimde iki genç var. Birisi elinde kumanda ile bilgisayar oyunu oynuyor, öteki de arkadaşını seyrederken patlamış mısır yiyor. Oyun tüm heyecanı ile devam ederken ezan okunuyor. O anda zaman duruyor, mısır kabı ve oyun kumandası havada donup kalıyor. Gençler de oradan kalkıp camiye gidiyorlar. Namazlarını kıldıktan sonra tekrar eve dönüyorlar. Koltuklarına oturunca oyun ile ilgili zaman tekrar çalışmaya başlıyor ve birisi kumandayı, öteki de mısır kabını havada yakalayıp oyunlarına devam ediyorlar. Burada gençlere “Namaz oyundan önce gelir” mesajı veriliyor. “Uykudan hayırlı” olan namaz, elbette oyundan da öncelikli ve hayırlıdır. Bu reklâmla namazın önemi vurgulanıyor.

Bazı gazeteler bunu “Namazın da reklâmını yaptılar” şeklinde vererek sanki çok yanlış bir iş yapılmış gibi haber yaptılar. “Namaz reklamı tartışma başlattı” şeklinde başlıklar attılar. Halbuki kimse böyle bir tartışma falan başlatmadı. Her zaman olduğu gibi namaza taraftar olanlar böyle bir çalışmayı takdirle karşılarken, namazla ilgisi olmayanlar bundan rahatsız oldular. Neredeyse bunu da cumhuriyet ve laiklik karşıtı bir davranış olarak kabul edip suç duyurusunda bulunacaklar.

Bazıları rahatsız olsa da, toplumun rahatı ve huzuru için namaz büyük bir önem taşımaktadır. Zira namaz insanı kötülükten koruduğu gibi, insanın kötülük yapmasına da engel olur. Çocukları haylazlıktan, gençleri taşkınlıklardan korur. İnsanın Rabbi ile olan irtibatını canlı tutar. Her an Allah’ın gözetimi ve denetimi altında olduğunu idrak eden insan, suçtan ve günahtan uzak durur. Sevgi, barış ve kardeşlik duygularını güçlendirir.

Böylece toplumda huzur ve güven ortamı sağlanmış olur. Onun için özellikle çocukların ve gençlerin namaza özendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Okulların yaz tatiline girdiği şu günlerde böyle bir kampanyanın başlatılmasının çok faydalı olacağına inanıyoruz, “HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE” diyoruz.

19.06.2006

E-Posta: [email protected]


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (07.06.2006) - Fırsattan istifade etmek

  (27.05.2006) - Danışma

  (13.05.2006) - Kendimize yardım edelim

  (29.04.2006) - Hayat bir mübadeledir

  (22.04.2006) - Ümitvar olmak için sebepler artıyor

  (15.04.2006) - Temeller oturuyor

  (08.04.2006) - Gül mevsimi

  (25.03.2006) - Nur dalgası

  (04.03.2006) - Herkes gider Mersin'e

  (20.02.2006) - Kimse yok mu?

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Metin KARABAŞOĞLU

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahaddin YAŞAR

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit ŞİMŞEK

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004