Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 28 Ocak 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Habib FİDAN

Bir Türkçe serdârı: Nihad SamiNiçin okudum sizi

Siz ki, bana göstermediniz

Bana saadetlerin

Çalkandığı denizi…

Niçin kitaplar, niçin?

Hangi sahifenizi

Muskalaştırmalıydım,

Murada ermek için?..

Murada ermek için…

Ve bir gün görmek için…

Resimli Türk Edebiyatı Tarihi gibi devasa eserinin sonuna “Kendi el yazısıyla tablolaştırdığı bir şiiri” notuyla derc edilen “Kitaplar” başlıklı şiiriyle ilk karşılaştığımda, hemen her aydında olan düş kırıklığının ne denli yaşanabildiğini anlamıştım. Bu, alelâde yazılmış bir şiir değil; hayatını dil ve kültür meselelerine adayan bir şahsiyetin, belki de toplumun kendisine gereken önemi vermeyişinden kaynaklanan bir düş kırıklığıdır. Sürekli kitaplar arasında gezinmenin, gezindiğin kitaplardan süzüp de damıttığın öz bilgileri toplumla paylaştığın hâlde, gereken ilgiyi görmemenin verdiği bir iç sıkıntısıdır yaşanan sonda.

Hakikaten Nihad Sami, üzerinde önemle durulması gereken bir irfan ehlidir. Fikirlerinin çözümlenmesi, farklı üslûplarda taze bir şekilde dile getirilerek daha da genişletilmesi gerekir bence. Nitekim, Kubbealtı Neşriyatı tarafından basılan külliyatını okuyanların göreceği ilk özellik, Nihad Sami’nin çok ciddî bir fikir ve kültür adamı olduğudur. Dile kolay, sadece Resimli Türk Edebiyatı Tarihi eseri bile kültür edebiyat hayatımıza yaptığı katkıyı takdir etmemize yeter.

Bununla birlikte, özellikle günümüz gençlerinin okuması gereken eserlerinden birisi, Türkçe’nin Sırları adlı kitaptır. Bu kitap, çok ciddî mantık değerlendirmeleriyle Türkçe’nin âdeta hem iddia hem de savunma dilidir. Bu kitabı okuyanların, bir dilin ne açılardan değerlendirilmesi gerektiğini, dil gelişim ve değişiminin nasıl olması gerektiğini sağlam deliller ve ikna edici bir yumuşak üslûpla dile getiren birisiyle konuşuyormuş hissine kapılmamaları mümkün değil.

Türkçe’nin Sırları kitabına uzun uzadıya değinecek değilim. Çünkü özellikle günümüzde de bilinçsizce yapılan dil kullanım hataları yahut ortaya çıkan İngilizce kelime istilâsının yoğun olduğu bu hengâmda, bu kitabın her satırı bir önem arz eder. O yüzden, hemen herkesin, özellikle genç neslin muhakkak okuması gerekir. Zira, Banarlı’nın, “Bir dilin kelimelerini hor görmek, hele şu veya bu politik veya ideolojik sebeple dilden atılabilir görmek, en az onların oluş ve yontuluş tarihini bilmemekten, hatta sevmemekten doğan büyük bir gaflettir. Çünkü milletlerin olduğu gibi, kelimelerin de tarihi vardır. Bir milletin ataları, asırlarca o kelimelerle doymuş, onlarla düşünmüş; birbirlerini ve evlatlarını o kelimelerle sevmiş ve bu kelimeleri tamamıyla millî bir san'atla işleyip Türk yapmışsa, evlâtlar artık o kelimelere düşman kesilemezler” düşüncesi bile dil bilinci açısından geçmişi inkâr etmeden geleceği asrın anlayışına göre kucaklama fikrinin en pratik düşüncelerinden birinin varlığını gösterir.

Önemli kültür, san'at ve edebiyat sitelerimizden biri olan sanatalemi.net, doğum yılı 1907 olan Nihad Sami Banarlı için, bu yıl “Nihad Sami Banarlı 100 yaşında” sloganıyla birtakım faaliyetler düzenleyeceğini duyurmuş. İlk program 16 Şubat Cuma akşamı saat 20.00’de Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecekmiş. Böylesi nadide ve âbide şahsiyetlerin anılmaları ve fikirlerinin de güncel tutulması, kültür, san'at ve edebiyat hayatımıza yapılacak iyiliklerin en önemlilerindendir. Ne diyelim, tebrikler sanatalemi.net…

28.01.2007

E-Posta: habipfidan@gmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (21.01.2007) - Arzın neresindeyiz?

  (14.01.2007) - Peyami Safa haklıdır...

  (07.01.2007) - “Göçtü Galip dede candan ya hû!”

  (31.12.2006) - Kurbanla yılbaşı arası düşünceler

  (24.12.2006) - Yaşayan değerimiz: Mehmet Âkif

  (17.12.2006) - “Yalan da var, hılaf da...”

  (03.12.2006) - Değişmece bunlar!

  (26.11.2006) - İç muhasebe günü: 24 Kasım

  (19.11.2006) - Mucizeyle iç içeyiz

  (19.11.2006) - Mucizeyle iç içeyiz

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Metin KARABAŞOĞLU

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahaddin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit ŞİMŞEK

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004