Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 30 Ağustos 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Kazım GÜLEÇYÜZ

Allah mahcup etmesinOlması gereken, yaklaşık dört ay gecikmeyle gerçekleşti ve yenilenmiş Meclisin 11. Cumhurbaşkanı olarak seçtiği Gül Çankaya’ya çıktı.

Bu sonuç için yapılacak ilk şey Gül’ü, Erdoğan’ı ve AKP’yi kutlayıp, Çankaya’da açılan “Gül devri”nin hayırlara vesile olmasını dilemek.

Biz de tebrik ediyor, “Hayırlı olsun” diyoruz.

Gül’ün cumhurbaşkanlığını, bir cihetiyle, Meclis iradesine yapılan antidemokratik müdahalelere “erken seçim” kararıyla cevap verme basiretinin de bir neticesi ve dolayısıyla demokrasimizin yeni bir başarısı olarak görebiliriz.

Aslında bu erken seçim kararı, iz ve tortu bırakan o tartışmalar yapılmadan alınsaydı, şüphesiz çok daha iyi olurdu. Ama artık geçmişi tartışmanın bugün için faydası ve gereği yok.

Geride kalmış hadiseleri konuşmak, ancak gerekli ve doğru dersler çıkarılabilir ve “tecrübe” olarak değerlendirilebilirse bir anlam taşır.

Ve geride bıraktığımız dört ay içinde yaşadıklarımız, bu bakımdan her kurumun ve herkesin alması icab eden çok önemli derslerle yüklü.

Bunların başında, gerginlik ve kutuplaşmaya asla prim vermeden ve yapılan onca provokasyona rağmen, büyük bir olgunluk ve vakar içerisinde talep ve beklentilerini dile getiren milletin iradesine saygı gösterilmesi gereği geliyor.

Seçimde aldığı başarısız sonuca rağmen, son âna kadar bu mesajı okumamakta direnen CHP bile neticede “Meclisin kararına saygılı olacağız” deme noktasına gelmek zorunda kaldı. Umarız, sözünü tutar ve “Saygılıyız, ama sorgulamayı da sürdüreceğiz” diye ifade ettiği tavrı hayata geçirirken yine ölçüyü kaçırmaz.

Peki, CHP bile itidale dönüş işaretleri verirken, askerin buram buram hazımsızlık kokan tavrına ne demeli? Her fırsatta bağlılık mesajı verdiği anayasada “başkomutanlık” olarak nitelenen bir makama, seçimle yenilenmiş bir Meclis tarafından seçilen yeni isme karşı en hafif ifadeyle “mesafeli duruş” olarak algılanabilecek tavırlar sergilemenin başka bir izahı olabilir mi?

Gereksiz yere kendi kendisini kilitleyecek keskin angajmanlara girmek ve buna bağlı olarak başörtüsüyle ilgili anlamsız saplantıyı hâlâ sürdürmek, demokrasiye ve millet iradesine saygı bir tarafa, ciddî devlet anlayışıyla bağdaşır mı?

Neyse ki, yeni bir dönemin başında Çankaya’yı boykot, saygı sinyalleri vermesine rağmen, başta girdiği yoldan çıkmakta zorlandığı görülen CHP, asker ve yakında görevi sona erecek olan YÖK Başkanı ile sınırlı kaldı, yüksek yargı ise Danıştay Başkanı dışında boykota katılmadı.

Umarız, önümüzdeki süreçte bu marjinal tavır, yerini saygı ve nezakete terk eder. Ve yine umarız, geldikleri noktayı millet iradesine borçlu olanlar, bunun için taviz vermeye, boyun eğip teslim olmaya zorlanmazlar. Ve zorlansalar dahi, milletten aldıkları emanetin hakkını verme sorumluluğunu herşeyin üzerinde tutarlar.

Bizim özellikle bu noktalarda kayıt ve endişelerimiz var. Ancak şu aşamada onları mahfuz tutuyor ve haklı çıkmamayı yürekten diliyoruz.

“Görevimin zorluğunun idrakindeyim” diyerek oraya çıkan Gül, inşaallah bu zorluğu milletin beklediği şekilde aşar ve yıllardır hasreti çekilen “devlet-millet kucaklaşması”na büyük katkı sağlayan bir cumhurbaşkanı olarak tarihe geçer.

Allah onu da, bizleri de mahcup etmesin.

30.08.2007

E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (29.08.2007) - Kandil ve rahmet

  (28.08.2007) - Artık balayı yok

  (26.08.2007) - Microsoft ve Çankaya

  (25.08.2007) - Anayasa taslağı

  (24.08.2007) - Cendere

  (23.08.2007) - Anayasa ve Kemalizm

  (22.08.2007) - Asker “çıldırır” mı?

  (21.08.2007) - Yine sıkıntılı başlangıç

  (19.08.2007) - İkazlar

  (18.08.2007) - Yeni sınavlar

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri