Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 18 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Mustafa ÖZCAN

Odinga'dan Obama'yaOlaylar rastlantı denilemeyecek kadar sofistike ve karmaşık. İki zenci siyasî liderin kaderi birbirine ne kadar da benziyor. İkisi de Kenya'lı. Ve ikisi de seçimlerde hileye maruz kalıyor. Birisi Kibaki tarafından fix seçimlerle ve hile düzeni ile saf dışı edilen Odinga, diğeri de Barack Obama. Obama Hürriyet gazetesinin haberine konu olduğu gibi, Hillary'nin ve onu destekleyen derin devletin komplosuna kurban giderken Odinga ise rakibi Kibaki tarafından seçimlere hile karıştırılarak yeniliyor. Hillary'nin komplosunun sebebi hâlâ beyazların Beyaz Saray'da bir zenciyi görmeye tahammül edemeyişleri. Böyle bir alışkanlık iktisapları yok. Zencilerin 150 yıllık kazanımlarına rağmen yine de katedecekleri çok mesafe var. 150 yıl kadar önce bu ülkede kölelik resmen kaldırıldı. 50 yıl kadar önce de ırk ayrımcılığı kalktı. Ama gerçekte bunlar yüzeysel olarak kalktı derinlerde ise devam ediyor. Bizde 1950'li yıllardan sonra müstebit ve tek partici idarenin derine çekilerek derin veya gizli devlet olarak var olması gibi. ABD'de de zenci düşmanlığı ve Xenephobia kanunla kaldırılsa bile vicdanlarda kalkmadı ve gizli gizli yaşıyor ve direnişini sürdürüyor. Bu gizli direnişin sonuçlarından birisi de New Hampshire'da ön seçimlere hile karıştırılmasıdır.

Biz de fix seçimlerin yapıldığı 1946'daki açık oy gizli tasnif örneği geride kalalı çok oluyor ama hile düzeni farklı seçim yöntemleriyle varlığını sürdürüyor. Daha profesyonelce yapılıyor. New Hampshire'daki önseçimde sayım makinalarının devrede olduğu yerleşim yerlerinin hepsinde Hillary önde giderken, aksine elle sayılan yerlerde de Obama önde gidiyordu. Bunun izahı ne? Getirilen izah tarzı şu: Sayım makinalarına gizli eller müdahale etti ve sonuçları bu şekilde ayarladı. George W. Bush da 2000 seçimlerini seçimlerle değil de mahkeme kararı ile yani hükmen almıştı. Kardeşi Jebb Bush'un vali olduğu Florida Eyaletinde seçimlere 'iyi saatte olsunlar' müdahale etmişti. Bu müdahale sonucunda Bush, Al Gore'a galip gelmişti.

***

Seçim sistemi böyle tuzaklarla dolu olduğundan ABD'de örgütlü olan veya sırtını derin devlete yaslayanlar kazanıyorlar. Hukuka riayet eden ve hakkına razı olanlar ise kaybediyorlar. Neden bütün başkan adayları istisnasız İsrail'i desteklemeleri, Florida gibi eyaletlerde Yahudi lobisinin ve oylarının etkisine bağlanıyor. Adaylardan hiçbirisi gerçek mânâda İsrail yanlısı olmamasına rağmen güçlerinden korktuklarından riyakârane bir tarzda onunla geçinmenin yollarını arıyorlar. Aksi takdirde, koltuklarından olacaklarını ve İsrail lobisinin lânetinin ölünceye kadar peşlerini bırakmayacağını biliyorlar. Amerikan seçimlerinin bu şekilde alengirli olması İsrail lobisinin ve dolayısıyla İsrail'in bu ülke nezdindeki gücünü daha da artırıyor. Sözgelimi Yahudi seçmenler 'electoral vote'a haiz büyük şehirlerde yaşıyorlar ve bu da seçimlerde güçlerine güç, ağırlıklarına ağırlık katıyor. 2000 yılındaki Florida seçimlerini hatırlayın (Candidates' Unconditional support Isn't Right for Jewish state, John J. Mearsheimer, The Oregonian, 13 Ocak 2008). Amerikan seçim sisteminde, büyük eyaletlerin "electoral vote" sayıları sonucu belirliyor. Bush Texas'dan sonra, Florida'da da electoral vote denilen gerçek seçici oyları aldıktan sonra Beyaz Saray'a yerleşmişti. Belki de 2000 yılında Bush kritik seçimleri Yahudilerin Florida'daki electoral vote'ları sayesinde almıştır. Tabii ki hile ilâvesiyle.

***

Bu durumda, Obama 'Ben Hüseyin değilim Obama'yım, Müslüman değilim Hıristiyanım' dese ne yazar? Nafileden başka. Zira bir elekten geçse de diğer elekte takılıyor. Hadi diyelim Müslümanlıktan yırttı! Zencilikten nasıl yırtacak? Bu durumda Amerikan sisteminin Kenya'dan daha demokratik olduğunu söyleyenler halt etmişler. Kenya'da Odinga ABD'de de Kenyalı Obama ne yaparsa yapsın baştan mağlûp. Birisi Kenya'nın diğeri de ABD'nin Daliti. Sandıktan geçse derin devlete ve hile düzenine takılıyor. Hile düzeninde İsrail'in de büyük payı ve parmağı var. Ama keser döner sap döner; birgün hesap döner. Hırs sebebi hasarettir. Denildiği gibi İsrail'e yapılabilecek en büyük kötülük her dediğine evet demektir. Bu, İsrailli liderlere hoş gelse, tatmin etse de zulüm ile abad olanın sonu berbattır.

***

Şükran ve imtinan: Babamın vefatı dolayısıyla bizzat gelerek ve telefon ya da fax yoluyla taziyelerini bildiren dostlarıma kucak dolusu selâm ve şükranlarımı arz ederim. Nezaket sahipleri için niyazım şudur ki, şu kısacık ömür diliminde dost ve akrabalarıyla doya doya, sevgi dolu ve içten bir ömür sürsünler. Hasretleri her daim terü taze kalsın. Ve karşılıklı bir şükran nişanesi ve ifadesi olarak kıymet bilsinler. Varlık ancak kıymetle biliner ve anlaşılır.

18.01.2008

E-Posta: mustafaozcan@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (17.01.2008) - 'Napolyon evine dön'

  (16.01.2008) - Hem simge, hem tukus

  (14.01.2008) - Butto hanedanlığı ve Şia

  (13.01.2008) - Bush'a ağız ve gönül dolusu şükran

  (11.01.2008) - Korkut Özal'ın analizi

  (10.01.2008) - Tonkin'den Hürmüz'e

  (09.01.2008) - Bush'un serap turu

  (08.01.2008) - Deyimler ışığında uluslar arası politika

  (07.01.2008) - Pozitif ayrımcılık

  (06.01.2008) - Bizdenciler!

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri