Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 24 Şubat 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

Neticeye bakılırTerörle mücadele, Türkiye’nin son yıllarını meşgul eden en büyük problem. Bu uğurda harcanan maddî ve manevî emek, gayret ve çalışma, elbette devam ediyor ve edecek. Ancak, kökünden ve kalıcı olarak bertaraf etmek için en başta terörü ve sebeplerini ‘doğru teşhis’ etmek gerekir.

Mehmetçik, sınırı aşarak Irak topraklarına girmiş durumda. Daha önce de hava harekâtı yapıldığı hatırlanırsa, terörle mücadelenin kolay bir mücadele olmadığı da anlaşılır.

Bu mücadelenin sadece maddî yolla olmayacağını kabul etmek lâzım. Maddî gayretler, mutlaka manevî gayretlerle, ıslâh ve ikna çalışmaları ile desteklenmelidir. Nitekim, son dört yılda ‘ikna’ çalışmaları sonrasında 187 ‘terörist’in teslim olduğu açıklandı. Konuyla ilgili açıklamada, 2003-2007 yılları arasında 2 bin 944 terör örgütü mensubunun ailesiyle görüşüldüğü ve 187 örgüt mensubunun teslim olduğu belirtilmiş. (AA, 23 Şubat 2007)

Yaklaşık 3 bin ‘terör mensubu ailesi’ ile yapılan görüşme sonrası 187 ‘terör mensubu’nun teslim olması, bu projenin ne ölçüde başarılı ya da başarısızlığını ‘uzman’lar tartışacaktır. Herhangi bir “terör mensubu”nun ‘ikna’ edilmesi elbette kolay bir mesele değil, ama terörü sona erdirmek için belki de en kalıcı çaredir.

Terör örgütüne yeni katılımların engellenmesi de ihmal edilmemesi gereken başka bir konudur. Bunun yolu da yine ailelerle sıkı işbirliği ve kaynaşmayı gerekli kılar.

Terörle mücadelede kamuoyu desteği de çok önemli. Bu sebeple, halkın doğru bir şekilde bilgilendirilmesi de gerekir. Nitekim, yapılan bir açıklama ile; kaynağı belli olmayan beyan ve bilgilere itimad edilmemesi ve onların ‘yalan’ olarak görülmesi gerektiği ifade edildi.

Bu noktada, ‘yetki’lilerin sürekli doğru bilgi aktarmasına ihtiyaç duyuluyor. Malûm, doğru bilgiler yerinde ve zamanında kamuoyuna açıklanmadığında, ‘fısıltı’ gazetesi yayına başlar. Böyle durumlarda da doğru ile yanlışı birbirinden ayırmak neredeyse imkânsız hale gelir.

Geçen aylarda havadan yapılan ‘sınır ötesi harekât’ sonrasında da böyle oldu. Yetkililer teferruatlı açıklama yapmayı geciktirince kamuoyu ‘fısıltı’ gazetesinin haberleriyle çalkalandı. En çok sorulan soru da, hava bombardımanı sonrasında kaç teröristin etkisiz hale getirildiğiydi. Bu noktadaki bilgiler çelişkili olduğu için, millet hangi rakamlara inanacağına karar veremedi.

Şimdi yeni bir gelişme ile karşı karşıyayız ve Silâhlı Kuvvetlerimiz sınırı aşıp terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Bu noktada doğru ve inandırıcı bilgilere düzenli olarak ihtiyaç vardır. Bu ihmal edilirse, yine ‘fısıltı’ gazeteleri tiraj yapmaya başlar ve açıklanan bilgiler inandırıcılığını kaybeder.

Nihayetinde vatandaş ‘netice’ye bakar. Bunca gayret sonrası teröristler hâlâ varlıklarını sürdürebilmeye devam edebilirse, sorular akılları meşgul eder.

Temennimiz, terörün ‘kökten’ sona erdirilebilmesi...

24.02.2008

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (23.02.2008) - ‘Fıtrat’ı dinlemeyenler

  (22.02.2008) - ‘Güven’ sıralaması

  (21.02.2008) - 21 Şubat süreci

  (20.02.2008) - Suçla, ama dinle!

  (19.02.2008) - Umutlarını kaybetmişler

  (18.02.2008) - İstikrarsızlığın sebebi

  (17.02.2008) - Bürokrasi engellemese...

  (16.02.2008) - Çarpıtmak serbest mi?

  (15.02.2008) - Bedel içinde bedel

  (14.02.2008) - Meksika’da irtica!

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri