"Gerçekten" haber verir 15 Kasım 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Halil USLU

Hollanda'da minarelerKâinatın kubbe-i âsumânında okunan Ezan-ı Muhammedî (asm) vesilesiyle Müslüman olan sayısız insan vardır. Kendimizin müşahede ettiğim yıllar öncesi bir hatıramla şimdi bulunduğum Hollanda’dan bahsetmek istiyorum.

Verilen bir adres neticesinde yeni Müslüman olan Hasan Lehrer isimli bir Alman, beni 1969’un yaz aylarında Mevlânâ diyarı Konya’da buldu. Sünnet olmak istiyordu. Konya Numune Hastanesi’nde sünnet ettirdik ve kendisine nasıl Müslüman olduğunu sordum. “Beni Sultanahmet Camii’nin minareleri Müslüman eyledi. Bir seyahat için İstanbul’a gelmiştim. Sultanahmet Camii’nin minarelerini görünce vücudum titremeye başladı. Caminin içine girdim ve Müslümanlığa orada karar kıldım ve sonra Hasan ismini aldım” cevabı karşısında nasıl bir ülfetin içinde olduğumuzu hissettim. Bir çok kişiye bu hatırayı naklettiğimde o kişiler durup tekrar tekrar o minarelere bakmışlardır...

Aradan yıllar geçti, can dostlarımızın dâvet ve himmetleriyle Hollanda’ya geldik. 400 bin Türkiyeli Hollanda’da yaşıyor. 16 milyonluk Hollanda’da 900.000’in üzerinde Müslüman yaşamaktadır. Tesbitlere göre 450 civarında cami var. Hollanda Diyanet Vakfı’nın 140 cami şubesi bulunmakta. Bu camilerin 29 tanesi temelden kubbeli ve minareli olarak inşâ edilmiş. Altı adedi ise kilise veya havradan camiye tebdil edilmiş. Dün bunlardan bir tanesi olan Mevlânâ Camii’ni yapılan dâvet neticesinde can dostlarımızla ziyaret ettik. Mevcut mütevelli heyetinin anlattıkları, beni 1969 yıllarındaki mezkûr hatırama götürdü.

Aktarmak istediğim şudur: 1270 metrekarelik alanda 4 yılda inşâ edilen ve ibadete açılan Mevlânâ Camii’nin iki minaresi var. Rotterdam şehrinin neresinden baksan görünen yükseklikte. Buraya mütevelli heyetinden randevu alarak gelen Hollandalı gayr-i müslimler hayranlıklarını gizlemiyorlar ve bunların bazıları Müslüman olmaktadır. Bunlardan bir tanesi Meryem ismindeki hanımefendi. Artık yabancı topluluklara bu hanımefendi gelip camiyi, tevhid ve ibadeti anlatmaktadır. Yine bir Hollandalı vatandaş, haftanın belli bir gününde buraya kadar gelip bu çifte minareleri seyrederken heyecana geldiğini ve titrediğini söylüyor.

Evet o açık gözle minarelere bakmak insanda bambaşka ufuklar açıyor... Ezanlarla birlikte ruhuna ürpertiler veriyor... Bu itibarla ezanlar, minareler ve camiler, dünyanın bütün beldelerine gidiyor ve gitmeye devam edecektir. Asr-ı Saadet’ten bugüne kadar asırlar boyu ezanlar, minareler ve camiler ne muhteşem bir insicam ve ne muhteşem bir nurânî inşirah çizmişler! Bir camiden aldığımız bu. Bakalım program müddetince neler alacağız ve neler vereceğiz. Bir cami böyle ise diğerlerinin nasıl olduğunu İnşaallah bu satırlarda göreceğiz. Çünkü yurt dışındaki camiler sadece namaz kılınan bir mekân değil, vatandaşlarımızın bir araya geldiği, acı ve mutlulukların paylaşıldığı, çocuklara Kur’ân-ı Kerim ve dinî bilgilerin öğretildiği, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapıldığı çok yönlü birer kültür merkezidir.

İkinci uğrak yerimiz Hollanda’nın, bir mânâda Avrupa’nın mânevî ve önemli bir çekirdeği Rotterdam ve oradaki İslâm Üniversitesi. İslâm Üniversitesi’nin rektörlüğünü büyük bir gayretle Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ve yönetimi yürütmektedir. Detaylarını ayrı bir makalede zikredeceğim. Çünki bu İslâm Üniversitesi’nin varlığı elzem ve mülzemdir. Bu üniversitesite birinci gün Prof. Dr. Bünyamin Duran’ın nezaretinde “Mevlânâ’dan esintiler”, ikinci günün akşamında ise Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün “Kur’ân’da tebliğ metodu” başlıklı tebliğinden sonra “Hz. Bediüzzaman’dan çağımıza müjdeler” başlıklı hitabede bulunduk. Bu ve emsâli calışmalarımız diğer makalelerde olacak İnşallah. Emeği geçenlere, başta fahrî İslâm gönüllüsü Rıza Deniz Beyefendi ve yakın dâvâ arkadaşlarına ve İslâm Üniversitesinin rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ve öğretim üyesi arkadaşlarına binler tebrik ve teşekkürler.

15.11.2008

E-Posta: haliluslu1951@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (07.11.2008) - Arının çalışma hızı ve biz

  (31.10.2008) - Kâinat kitabının yaprakları

  (24.10.2008) - Rusya’da yeni gelişmeler

  (17.10.2008) - Hastalık sebepleri

  (10.10.2008) - ABD halkı, hakkı bulacaktır

  (03.10.2008) - DİKKAT, PLÂSTİK İÇİYORUZ!

  (27.09.2008) - İngiltere’de yeni İslâmî gelişmeler

  (19.09.2008) - Bir damla su

 
Ufo ısıtıcılar, infrared ısıtıcı, kumtel ısıtıcılar.
GAZETE 1.SAYFA

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  H. Hüseyin KEMAL

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır