21 Mayıs 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Mehtap YILDIRIM

Kelebeğin dâvâsı


A+ | A-

Kelebekler çok narin, çok güzel ve çok sevdiğimiz varlıklardır. Zar gibi incecik, rengârenk ve çok san'atlı yaratılmış kanatlarıyla dikkat çekerler. Ömürlerinin bir gün kadar kısa olması da en çok dikkatimizi çeken özelliklerinden biridir. O bir günü en güzel şekilde neşe ile geçirirler. Karanlığı hiç sevmezler. Hep ışığa doğru, çiçekli bahçelere doğru kanat çır- parlar.

Gece olduğu zaman ortaya çıkan bir kelebek türü de, nerede bir ışık görse ona doğru uçar ve ışığın etrafında pervane gibi dönmeye başlar. Çoğu zaman da o narin kanatları kavrulur ve yanar.

Bununla ilgili Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin bir çocukluk hatırası vardır. Üstad çocukken caminin hocasından ders almaktadır ve her gün eve yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanı ve neşesi ile dönmektedir. Ancak bir gün eve çok üzgün bir vaziyette döner. Bu hâlinin sebebini merak eden anne ve babasına derdini anlatır. Geceleri caminin aydınlanmasında bir idare lambası kullanılmaktadır. Bu lambanın etrafına gelen kelebeklerin hepsi bir süre sonra yanarak ölmektedirler. Bu kelebeklerin hâline çok üzülen küçük Said, kelebekleri kurtarabilmek için bir çözüm yolu bulmuştur. Babasına: “Lambanın etrafına bir kafes yapsan, hem cami aydınlanır, hem de ışığa gelen kelebekler kafese çarparak ölmekten kurtulurlar” der. Babası da tebessüm ederek bu isteğini yerine getireceğini söyler.

Kelebeklerin bile bile, göz göre göre ateşe atlamaları; ışığa duydukları muhabbet yolunda kendini fedâ etmekti. Küçük Said de çok geçmeden kanatlanıp yuvadan uçtuğunda hep Nur’a doğru kanat çırparak, başkalarının dünya ve ahiretini kurtarabilmek için kendi hayatını feda etmiştir. Uzun, bereketli, bir o kadar da çileli bir ömür sürmüştür.

Vatanın üzerine çöken kara bulutlara rağmen “Gelecekte bir nur görüyorum” diyerek ümitle ışığa doğru kanat çırpmaya devam etmiştir. Hatta bu dâvâ uğruna seve seve ateşe atlamayı dahi göze aldığını, “Karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor. İçinde evlâdım yanıyor, imanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, imanı kurtarmaya koşuyorum” sözlerinden anlıyoruz. Bu uğurda değil dünyasını ahiretini de feda etmeyi göze aldığını ise, “Milletimizin îmanını selâmette görürsem, Cehennemin alevleri içinde yanmağa razıyım. Çünkü; vücudum yanarken, gönlüm gül-gülistan olur” sözlerinden anlıyoruz ki; bedeni kavrulup yanarken, ruhu ve gönlü saadet saraylarında, gül bahçelerinde huzur içinde olacaktı. Zira, yeter ki başkaları kabir azabından ve cehennem ateşinden kurtulsun, bu ona en büyük mutluluktu.

Hakikî aşk; böylesi bir şefkatle, çileyi göze almakla mümkün olsa gerek. Aşk, kendini dâvâsına adamaktır. Aşk, yanmayı göze almaktır.

Ömürleri çok kısa olmasına rağmen kelebeklerin dahi uğruna kendini fedâ ettikleri bir dâvâsının olması ne kadar ibretli. Kısa ve fani ömrümüz bir şekilde geçmekte. Geçici dünya menfaatleri peşinde kanat çırparak mı bitip tükenmesini isteriz; yoksa hakikî aşk yolunda kanat çırparak ebedî saadet saraylarına ve gülistanlara uçmak mı isteriz? Biz hangisine talibiz? Hayatımızı gözden geçirip bir düşünelim...

21.05.2009

E-Posta: mehtap2010@yahoo.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (06.05.2009) - Zengin olmanın yolu

  (26.04.2009) - Bahar çiçekleri

  (21.04.2009) - “Yaratılanı, Yaratandan ötürü sevmek”

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl
Reklam Linkleri: Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis