04 Aralık 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Şükrü BULUT

Minare alemdir!


A+ | A-

Avrupa’nın “doğru İslâmiyeti” ancak ters vuruşlarla öğreneceğini daha önce de belirtmiştik. Yani İslâmî esaslara veya şeaire dinsizlerce Avrupa’da yapılan hücum, ister istemez Kur’ân’ı gündeme taşıyor. On milyonlarca insan ister istemez yabancısı oldukları İslâmiyeti duymuş ve kısmen de öğrenmiş oluyorlar. Çoktandır İslâm ile ilgili “sessizliğe bürünen” Avrupa coğrafyası, minare gündemiyle yeniden İslâmiyeti ateşli ve heyecanlı tartışmalardan duyacak…

Temel bir insanî hakkı “halkoyuna” hazırlayanlar, belki de bu neticeyi düşünemediler. Veyahut Johannes Kalvin’in ülkesinden yakılacak “fitne ateşine” diğer ülkelerin de katılacağını zannetiler. “Saldırgan ateizm” adına, fakat “Hıristiyan Avrupa” maskesiyle insanlığın barışını bozanların mahiyeti, elbette ki bu olaylarla ortaya çıkacaktır. İsviçre medyasında “semavî dinlere” derin düşmanlıklarını minare karşıtlığı ile yansıtanların mahiyetlerini biz Müslümanlar, insaniyetperver Avrupalılarla İsevîlere anlatmaya devam edeceğiz. İsviçre’nin meşhur gazete ve dergilerinin arşivlerine girenler, bugünkü tezgâhın, ta on seneden beridir başladığını göreceklerdir.

HEDEF YALNIZ İSLÂMİYET MİDİR?

İsviçre’deki paralar ile dünya barışını kundaklayanların rahatını Müslümanlar bozmadı. Başta Avrupa olmak üzere dünya barışını isteyen AB ilgilileri, bizden önce İsviçre’deki bazı çevrelerin hedefi haline geldi. “Şeffaf bir Avrupa” prensibini seslendiren AB, İsviçre’nin “kara para merkezi” olmaktan çıkmasını istedi. AB ile çevrelenmiş bir İsviçre’nin başka şansı da yoktu. Asyalı zenginlerin parası bu bankalardan ayrılınca, İsviçre kendisini AB’ye zorlayan ve vize duvarlarını istemeyen Avrupalı Hıristiyanlara dolaylı vurmak istiyor. En temel hak ve hürriyetleri, belli çevrelerin kontrolündeki medya aracılığıyla oylamaya sunarak, küçük kıt'ada bir fitne ve kaos çıkarmanın peşinden koşuyor. Kendisini ablukaya almış Avusturya, İtalya ve Almanya’ya rağmen Hıristiyan değerlerle vuruşamayacağını bilen Hıristiyan ve İslâm düşmanı çevreler; doğru bilgilendirilmemiş Hıristiyanların da gözüne batan “minareyi” âlet ederek “semavî dinlere” düşmanlıklarını bu şekilde izhar etmiş oluyorlar.

İSVİÇRE HALKININ BU

TARTIŞMAYA İHTİYACI VARDI…

İsviçre’yi gezenler, buradaki toplum yapısını az çok bilirler. Farklı milletlerin, dillerin ve inançların oluşturduğu kantonlardan meydana gelen İsviçre’deki halkının İslâmiyeti doğru bildiği söylenemezdi. Din karşıtı medyanın ve Türkiye’deki “Selânikliler Hanedanı” ile birlikte hareket eden bazı çevrelerin hummalı ortak çalışması; hem Türkiye tarihini, hem İslâmiyeti ve hem de İslâm dünyasındaki “genel hayatı” gölgeleyecek kamuoylarını netice vermişti. Bu çalışmalarda dinsiz ikinci Avrupa çizgisindeki Sarkozy gibi Fransız siyasetçilerin de etkili olduklarını, iki ülke arasındaki bazı paralelliklerden öğreniyoruz. İslâmın aleyhinde bilgilendirilen kamuoyundan “minare yasağı” çıkaran İsviçre idarecileri ve medyası, bundan böyle bütün Avrupa'yı kapsayacak “İslâmî tartışmaları” engellemeyeceğine göre, İsviçreliler açılan bu yeni pencerelerden İslâmiyetle insaniyetin aynı ortak paydayı paylaştığını gözleriyle görecekler. Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki azınlıklar için hürriyet isteyen “İkinci Avrupa”nın da ne kadar sahteci, iki yüzlü ve dessas olduğunu bu tartışmalarla İsevî ve medeniyetperver Avrupa öğrenmiş olacak.

MİNARE TARTIŞMASI AVRUPALI MÜSLÜMANLARA ZARAR GETİRMEZ…

Ters vuruşlarla tartışmalara sürüklenen Müslümanlardaki ilk huzursuzluk ve panik yeni değildir. Bu tür hadiselerde tartışma zamanla Müslümanların lehine cereyan edecektir. Burada önemli olan husus, ortamdan faydalanarak, gözlerini ve kulaklarını kalpleriyle birlikte açmış Avrupalılara “doğru İslâmiyeti” anlatabilmekte… Hadiselerin arka cihetinden kiliseleri, insanî sivil toplum örgütlerini, üniversite ve siyasî çevreleri haberdar edebileceğimiz nisbette, bu tartışmalar toplum barışına büyük faydalar sağlar.

Eskiden komünist ve bolşevik olarak bilinenlerin bu yeni hücumlarının, efkâr-ı ammenin onların mahiyetini öğrenmesine vesile olacağını da daima nazarda tutmak gerekiyor. Yalnız burada klâsik yanlışlara girmemek için, arşivlere girip tahlilci bir üslûpla meseleyi ele almak gerekiyor. Bir kısım medyanın altyapısını hazırladığı ve neocon kanada ait kadroların tatbike koyduğu bu tip “halkoylamarının” neticelerinden dolayı İsviçre vatandaşlarını ve hatta devletini suçlamamak lâzım. Almanya, Amerika ve İngiltere halkları kadar İsviçre halkı da bu tartışma çerçevesinde “doğru İslâmiyeti” bulmaya çalışacaktır. Asıl Hıristiyanlığın ve insaniyetin değerleriyle aynı paydada birleşen İslâmiyetin güzelliğini, barış dini olduğunu ve fıtratı seslendirdiğini İsviçreliler mutlaka öğreneceklerdir.

04.12.2009

E-Posta: s.bulut@saidnursi.de


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (27.11.2009) - İttihad-ı İslâm ve BOP

  (23.11.2009) - Köyün Bekçileri...

  (20.11.2009) - Kemalizm ortak paydasında birleşenler..

  (17.11.2009) - Medyanın komünisti olur mu?

  (09.11.2009) - Ergenekonculukta “püf noktası”

  (06.11.2009) - Almanya hükümetleri aileye önem vermelidirler

  (02.11.2009) - Türkçemiz de AB’ye hazır değilmiş…

  (30.10.2009) - Talim ve Terbiyecilere birkaç söz

  (26.10.2009) - Sıkıntı var!

  (23.10.2009) - Soros Marksist mi?

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl