"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Az, çoğu nasıl mağlûp eder?

Ali FERŞADOĞLU
23 Nisan 2021, Cuma
Bilhassa ülkemizde, Müslümanlar yüzde 90 iken, yüzde 10 müfsitlere nasıl mağlûp oluyor?

Bediüzzaman sebeplerini şöyle sıralar: Ben kendim mükerreren müşahede etmişim ki (gözlemişim ki), yüzde on ehl-i fesat, yüzde doksan ehl-i salâhı mağlûp ediyordu. Hayretle merak ettim. Tetkik ederek kat’iyen anladım ki, o galebe kuvvetten, kudretten gelmiyor, 

-Belki fesattan -Ve alçaklıktan -Ve tahripten -Ve ehl-i hakkın ihtilâfından (bölünmesinden) istifade etmesinden -Ve içlerine ihtilâf atmaktan -Ve zayıf damarları tutmaktan (makam, mevki, şan, damarlarından yakalamasından) -Ve aşılamaktan (müfsit fikirlerini aşılıyorlar) 

-Ve hissiyat-ı nefsaniyeyi ve ağrâz-ı şahsiyeyi (şahsî garaz, kin, nefretleri) tahrik etmekten -Ve insanın mahiyetinde muzır madenler hükmünde bulunan fena istidatları işlettirmekten -Ve şan ve şeref namıyla, riyâkârâne nefsin firavuniyetini okşamaktan  

-Ve vicdansızca tahribatlarından herkes korkmasından geliyor. Ve o misilli şeytanî desiseler vasıtasıyla muvakkaten ehl-i hakka galebe ederler.” (Lem’alar, Enstitü/internet, s. 89) 

Evet, bunlar muvakkat ve geçicidir. Müslümanlar/dindarlar İslâmiyetin özünde olan hak ve hürriyetleri, meşvereti/demokrasiyi, adaleti, sorgulamayı, şeffaflığı, kontrolü, mihenge vurmayı, delil ve akıbete bakmayı öğrendiklerinde bu şaplakları yemekten kurtulacaklar! 

Ve, “Riyaset-i şahsiyenin kat’iyen aleyhinde”, yani, tek adam rejimine karşı gelirlerse (ESDE, Nutuk, s. 196) 

“Meşrûtiyet ile sû-i istimâlâtın ekser yolları münsed (setlenmiş, kapalı); istibdatta ise açık” olduğunu anlarlarsa (Bediüzzaman, Münâzarât, Enstitü/internet, s. 39) 

“Reisleriniz malınızı ceplerine indirip hapsettikleri gibi, akıllarınızı da sizden almışlar veya dimağınızda hapsetmişler” hal-i rezilanesini görüp akıl ve mallarını kurtardıklarında (Tarihçe-i Hayat, s. 77-78) kurtuluşa ereceklerdir. Ve illa enselerinde boza pişirilmeye devam edilecektir!

Okunma Sayısı: 1400
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  23.4.2021 22:05:51

  Şükran şükran

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı