"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Ey iman edenler, iman ediniz!”

Ali FERŞADOĞLU
11 Kasım 2020, Çarşamba
Koreli youtuber Daud Kim yakın tarihte ihtida ile İslâmiyeti kabul etmiş.

Çok cesur, çok kibar, nazik ve Müslümanlığı başta annesi, arkadaşları olmak üzere herkese anlatıyor ve dünyaya ilân ediyor. Ve onun gibi daha niceleri öylesine samimî, öylesine ihlâsla Müslümanlığa sarılıyorlar ki, gıpta ettik! Onlar nerede, biz neredeyiz? 

Sonra, halen birçok camide her Cuma akşamı imamın önderliğinde devam ettirilen iman ve nikâh tazeleme programlarını hatırladık. 

Ki, meali şöyle: 

“İlâhi Yâ Rabbi! Haddi bülûğumuzdan bu ana gelinceye kadar elimizden, dilimizden, gözümüzden, kulağımızdan ve diğer azalarımızdan sadır olan küfür, şirk, isyan, hâsılı her ne kadar günah-ı kebâir işledikse biz onların cümlesinden tevbe ettik.” 

Ve sonra amentü okunur… Bu duâyı hafız, yüzlerce talebe yetiştiren Arapça hocası ve ömür boyu imamlık yapan merhum babamdan duydum çocukluğumda. Kardeşlerim ve cemaatle birlikte söylerdik. Buna rağmen, İslamiyete layık doğru bir İslamiyeti yaşayamadık. Ortaokulda (imam-hatipti) çevremiz bizi bozmaya başlamıştı… Pekçok kötü alışkanlıkların zebunu olduk. Bizden şikâyetçi olmayan bir öğretmen, bir öğrenci, bir komşu yok gibiydi! 

Evet, bu iman tazeleme güzel bir âdet, ama yetersiz! 

Artık fen, sosyal ilimlerin dallanıp budaklandığı, seküler felsefelerin şüphe ve vesveseleriyle ahlâksızlıklarını kitle iletişim vasıtalarıyla her tarafa saçtığı dehşet çağında duâyı tekrar etmek kifayetsiz.  

Ki, Kur’ân, “Ey iman edenler, iman ediniz!” (Nisa Sûresi’nin 136) gibi âyet tabiriyle iman edenlerin imanlarını yenilemeleri, tazelendirmelerini etmesine vurgu ve tahşidat yapılmasının sırrı bu. 

Peygamberimiz de (asm), “İmanınızı ‘La ilahe illallah’ ile yenileyiniz”  buyurarak, ilim ve tefekkürle imanlarımızı yenilememiz gerektiğini beyan ediyor. 

Risale-i Nur’u birlikte tanıdık kardeşler olarak ve gerçekten imanımızı tazelemiştik. Yüzde yüz dönüş yaptığımızı gören başta öğretmenlerimiz, “Vurucu-kırıcı bu kardeşlere bir haller oldu!” diye teaccüplerini sık sık dillendiriyorlardı!  

Ve bizim gibi milyonlar şahittir ki, imanı tazelemenin, yeniden İslâmiyete girmenin en büyük yollarından birisi Risale-i Nur’u “anlayarak ve kabul ederek” okumaktır. Zira, Risale-i Nur, iman esaslarını ve herbirisinin yüzlerce alt başlığı meseleleri aklen, ilmen, kalben, vicdanen izah ve ispat ederek imanları tazeliyor. İslâm şartlarını, ahlâkı, ukubatı bütün alt başlıklarıyla ispat ve izah ediyor. 

Okunma Sayısı: 2519
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Edanur

  11.11.2020 22:19:24

  Sizden özür dileyerek bu konu hakkında bir açıklama gereği hissediyorum. Yakın zamana kadar bende Daud kim i büyük bir sevinç, gurur ve hayranlıkla takip ediyordum. Ta ki hakkında bazı gerkekler hem kendi ağzından hem sosyal medyadan ifşa olana kadar. Malesef bizim gibi saf düşünen Müslümanlar adına hiçte hoş olmayan şeyleri aboneleri ile paylaşmak zorunda kaldı. Bu konu hakkında bilginiz var mı ? Bilmiyorum , ama sizi bilgilendirmek istedim. Keşke her şey İslam adına bu kişiler tarafından daha saf ve temiz temsil edilseydi.

 • Ramazan ÇALIŞAN

  11.11.2020 10:25:07

  İman ise hem o şahıstaki her ferdin nur-u hayatıdır, hem girdiği âlemin ziyasıdır. Lâ ilahe illallah ise, o nuru açar bir anahtardır. Hem insanda madem nefs, heva ve vehim ve şeytan hükmediyorlar, çok vakit imanını rencide etmek için gafletinden istifade ederek çok hileleri ederler, şübhe ve vesveselerle iman nurunu kaparlar. Onun için her vakit, her saat, her gün tecdid-i imana bir ihtiyaç vardır. Mektubat

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı