31 Mayıs 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Hüseyin GÜLTEKİN

Bediüzzaman’ın ve talebelerinin örnek hasletleri


A+ | A-

Hemen hemen her yönü hârika idi onun. Ferâgati, metâneti, cesareti, ihlâsı, şefkati, iffeti... Hayran kalmamak, gıpta etmemek mümkün değil... Her yönüyle nümune-i imtisâl olmaya, yol gösterici olmaya değer bir büyük insan... Dinî yaşantıdaki hassasiyetlerini, İslâmı yaşamaktaki dikkat ve takvasını anlatmaya, onları ifade etmeye kelimeler kifâyet etmez. Gıpta edilecek, akıllara durgunluk verecek hangi hasletini, hangi hususiyetini ifade edelim ki?

Evet, Bediüzzaman’ın baştan sona bizim için nümune-i imtisâl olacak özelliklerini, meziyetlerini dile getirmeye ne bu yazının muhtevası, ne de kalemimiz kifayet eder. Şahsım olarak itiraf etmeliyim ki, takvasını, farz ve vaciplerdeki hassasiyetini, sünnet-i seniyyedeki ittibâ ve ısrarını okuyup öğrendikçe, bu eşsiz insanın büyüklüğünü, mânevî makam ve mevkiini daha iyi derk ediyorum. Diğer yandan da, bu konuda yani onun tarif ve tavsiye ettiği biçimde dînî yaşantımızdaki ihmallerimizi, zaaflarımızı görebilmenin gayretine düşüyorum.

Bu noktada elbette Bediüzzaman’a yetişilmez; ama ona benzemeye çalışmak mümkündür. O büyük insanı nümûne-i imtisâl eden, rehber kabul eden talebeleri de, bir çok hususta ona benzemenin, onu taklit etmenin gayretine girerek dînî yaşantılarında medar-ı iftihar olmuşlardır.

Meselâ; Bediüzzaman’ın, ilme hürmetinin hatırı için iki yıl Bitlis Valisinin hanesinde kaldığı halde onun altı adet kızından üç büyüğünü hiç tanımadığını bilen ve yine onun “şefkat kahramanları” diye tavsif ettiği ve “mânevî evlâtlarım” diyerek taltifte bulunduğu taife-i nisâ ile görüşmek mecburiyetinde kaldığında sünnet ölçülerine titizlikle riâyet ettiğine şâhit olan sadık talebeleri de, Üstadlarının bu hâllerinden hareketle, mümkün oldukça, nâmahremleri olan hanımlardan uzak durmayı esas almışlar.

Bu meyanda, daha delikanlılık yaşında olan Hüsnü Bayram Ağabeyin annesinin, oğlunu kendi eliyle Bediüzzaman’ın hizmetine tevdî etmek için gittiğinde, Üstadın, Hüsnü Bayram’ın annesine ancak uzaktan muhatap olduğunu hatıralardan öğreniyoruz.

Bu konu ile alâkalı olarak, uzunca bir süre önce gazetemizde yayınlanan merhum Ceylan Ağabeyin hanımıyla yapılan bir röportajdan; Ceylan Ağabey derslere gittiğinde, eve dönünceye kadar, hanımının 14 yaşlarındaki halasının oğlunun yanında kalması için kendisinden izin istemesine karşılık kesinlikle buna izin vermediğini öğreni- yoruz.

Görüldüğü gibi hemen her konuda Üstadlarını nümûne-i imtisâl kabul eden Nur Talebeleri, bu mevzuda da birer iffet âbidesidirler. Onların bu takvâlarına, bu hassasiyetlerine gıpta etmemek mümkün mü?

Belki de farkına varmadan bir çok hassasiyetimizin, duyarlılığımızın aşınmaya yüz tuttuğu bu zamanda, Üstadımızın ve onun hakikî talebelerinin örnek sergü- zeşt-i hayatlarını hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum.

31.05.2009

E-Posta: hgultekin@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (24.05.2009) - Bütün sıkıntıların çaresi; meşveret-i meşrûa

  (17.05.2009) - Dış görünüm önemlidir

  (10.05.2009) - Yüzde 99'u geçip; yüzde 1'e odaklanmak

  (03.05.2009) - İffet timsâli Bediüzzaman’ı rehber edinmek

  (19.04.2009) - Bediüzzaman’ı anlamak...

  (12.04.2009) - Takva-fetva meselesi

  (05.04.2009) - Anne - baba hukuku ihmâle gelmez

  (29.03.2009) - Fabrikayı tam kapasite ile çalıştıralım

  (26.03.2009) - Salâhat-maharet meselesi

  (15.03.2009) - Başkalarına havale edilemeyecek sorumluluklarımız

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl
Reklam Linkleri: Risale Yorum- Risale Çocuk- Yemek Tarifleri - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Satılık Tekne- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis