24 Mart 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Saliha FERŞADOĞLU

Hayal perdesindeki gerçek


A+ | A-

“Allah’ım! Değiştiremeyeceğimi kabullendiğim şeyler için huzur, değiştirebileceğim şeyler için cesaret ve farkı anlayabilmem için akıl ver!”

Başı kırılacakmış gibi yere eğik, böyle duâ etmişti Rachel, bir grup terapisinde. Dikkat etmeseniz dahi anlayabiliyordunuz onun içten ve samimî olduğunu. Yüzündeki kıvrımlarda pişmanlığı ve kederin olgunlaştırdığı halleri görebiliyordunuz. İçinizden “âmin” diyerek eşlik ediyordunuz siz de ona.

Herkes kendi hikâyesini peşinden sürükleyerek yaşar. Kimi zaman farkına varmaz bile hikâyesine kimleri kattığının yahut hikâyeyi nasıl yazdığının. Sonsuza kadar devam edeceğini zanneder bunun; içindeki hatalara, aksaklıklara aldırmadan rastgele yaşar hayatı.

Rachel, hayatımı yeniden gözden geçirmem için yardımcı olmuştu farkında olmaksızın. Farkında değil diyorum, çünkü Rachel bir film kahramanı. Tedavi gören bir uyuşturucu bağımlısı o ; sürekli çevresindekilerden özür diliyor, patavatsızca hareketleriyle bulunduğu ortamların huzurunu bozuyor. Kendisi bu garip davranışlarının bilincinde, fakat elinden gelen her şeyi yapmasına rağmen bir türlü kimseye yaranamıyor. Sonra o duâyı ediyor bütün samimiyetiyle. Herkes yüz çevirse dahi Yaratıcının onun sesini duyacağını, ona yardım edeceğini biliyor. En önemlisi de duâsında gördüğümüz teslimiyetçilik. İsyan etmiyor, sinirlenmiyor, kızmıyor, başını öne eğiyor; huzur, cesaret ve akıl istiyor Rabbinden.

Kabullenmiş bir şeyleri. Bu dünyada değiştiremeyeceği şeyler olduğunu görüyor, anlıyor ve rıza gösteriyor. Bir şeyleri değiştirme çabasında olan insan, bunda muvaffak olamayınca üzülür, sinirlenir, mutsuz olur. O, bunları yaşamamak için huzur diliyor. Kısmetine razı oluyor o noktada. Böylece rahata eriyor. Huzur dolu bir mevsim yaşanıyor gönlünde, çiçekler açıyor, kuşlar cıvıldıyor ruhunda. İyileşmeye her gün bir adım daha yaklaşıyor.

Öyle ya, her şeyi değiştirmek elimizde değil, ancak bazı şeyleri değiştirebiliriz. Bu değişimi gerçekleştirebilmemiz için bize gerekli olan cesaret, göğsümüzde saklı değil her daim. İstek, ısrar ve duâlar sayesinde öyle bir an gelir ki, yüreğinizde hissedersiniz sizin için elzem olan cesareti.

Ve akıl. Mahlûkatın en şereflisi insana sunulan, lâyık görülen büyük hazine. Hak ile batılı ayırmada bir ölçüt. Hakiki sahibine satılıp, onun için çalıştırıldığında varlığı ve âlemi keşfetmede kullanılacak tılsımlı bir anahtar. Bütün sırları içinde barındıran cevher.

Duâsında huzur, cesaret ve akla teşne olan Rachel, âlemlerin sırrını keşfetmeye ne kadar da yaklaşmış. İstediği üç büyük gücün bilincinde; geçmişine bir set çekip, yeni bir hayata başlamanın bu adımlarda saklı olduğunu biliyor. Hayal perdesindeki gerçek, Rachel’in duası, sinemanın ibret için izlendiğinde, aslî amacına ulaştığını gösteriyor. Ben izleyip ibret aldım, sadece akıp giden sahnelere değil, arka planda anlatılanlara da baktım. Başka hikâyelerden kendi hikâyeme çıkan bir yol buldum. O ışıltılı ve bir o kadar dağdağalı yolda yürümeye başladım. Ama bu başka bir hikâye, sonraya saklanan.

Peki ya siz, en son ne zaman ibret için film izlediniz?
Gündemin nabzını tutmak için tıklayın!
www.sentezhaber.com

24.03.2010

E-Posta: saliha87@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl