14 Haziran 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Mehmet YAŞAR

Bediüzzaman Ajandası


A+ | A-

Bugünkü yazımızda sizlere Bizim Radyo’da yayınlanmakta olan programlarımızdan, “Bediüzzaman Ajandası” ndan bahsetmek istiyorum.

Müessesemizin 2009 yılı toplantılarının birinde önümüzdeki yılın Bediüzzaman Said Nursî`nin vefatının 50. yılı olması münasebetiyle özel bir ajanda hazırlanması fikri gündeme gelmişti. Herkes tarafından büyük heyecanla karşılanan bu düşünce çerçevesinde gerçekleşen toplantıda 50. yıl anısına özel bir ajanda yapılmasına karar verildi. Verimli geçen bir çok toplantıda içerik ve muhtevası detaylandırılan proje sizlerinde malûmu olacağı üzere 2009 yılının sonunda piyasaya sürülmüş oldu ve büyük beğeni kazandı. Yeni Asya Neşriyat ve Risale-i Nur Enstitüsü tarafından üzerinde titizlikle durularak hazırlanan bu çalışma kendi alanında ilk olmakla birlikte yıl sonunda atılacak bir ajanda olmaktan öteye geçip kitaplıklardaki yerini yıllarca koruyacak gibi duruyor.

Bu başarılı çalışmanın okuyuculara ulaşmasının ardında ortaya çıkan olumlu tepkiler ‘Bediüzzaman Ajandası’nın bir ihtiyacı karşıladığını göstermiş oldu. Bizlerde müessesenin sesli dili olan radyomuzda ‘bu çalışmayı nasıl dinleyicilerimizle buluşturabiliriz?’ diye düşündük. Bu ajandanın hazırlanmasında çok titiz bir çalışma yapan Yeni Asya Neşriyattan bu konuda bize yardımcı olmalarını rica ettik. Sağ olsun Malik Atom, onca işlerine rağmen bu projenin radyoya uyarlanması konusunda bize yardımcı olabileceğini söyledi. Bunun üzerine ismini ‘Bediüzzaman Ajandası’ koyduğumuz programımız için kendisiyle özel bir çalışma yaptık. Ve radyoda yayınlamak üzere yeni bir program daha hazırlamış olduk.

Bu hazırladığımız programda Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatı kronolojik olarak ele alınıyor. Doğumuyla birlikte Bediüzzaman’ın yaşadığı hayat süreçleri yakın planda inceleniyor. Geçmişte yaşanan olayların günümüze bakan tarafları ve Bediüzzamanın çözüm teklifleri dillendiriliyor. Program Bediüzzamanın hayatını kronolojik olarak ele almanın yanında Risâle-i Nurlardan konuyla ilgili yerlerle detaylandırılarak dinleyiciye sunuluyor.

Bu sunulan detayların hem Bediüzzaman Said Nursî’nin hem de Risâle-i Nurların daha yakından tanınması ve anlaşılmasına katkı sağladığını ifade edebilirim. Şöyle ki, bir gün bir dostumla onun aracında yolculuk ederken Bizim Radyo’da bahsetmiş olduğumuz programımız başladı. Arkadaşım kendi aramızda sohbet ediyor olmamıza rağmen gayriihtiyarî olarak radyonun sesini açtı. Anladım ki programı takip ediyor. Kendisine sorduğumda tahmin ettiğim gibi programı takip ettiğini ifade etti. Bediüzzaman Said Nursî’yi ve Risâle-i Nurları genel olarak tanıdığını, ama bu programdan duyduğu ayrıntılarda ifade edilenleri ilk defa işittiğini ve ilgisini çektiğini belirtti.

Bu anlamda hazırlanan bir programımızın daha istifadeye medar olduğunu bizzat görmüş olmak bizleri mutlu etti. Bu yazı vesilesiyle Bediüzzaman Ajandası programı için çok ciddî ve titiz bir çalışma yapan sevgili Malik Atom’a da teşekkürlerimi sunuyorum. Bediüzzaman Ajandası programı hafta içi Çarşamba ve Perşembe günleri 13:30’da yayınlanıyor. Cumartesi ve Pazar günleri yine aynı saatlerde tekrarı dinlenebiliyor.

Ayrıca Pazar günü itibariyle başlamış olan mübarek üç aylarınızı tebrik eder hayatımıza bereket getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ederiz.

Her zamanki gibi görüş ve tekliflerinizi [email protected] elektronik posta adresine bekliyoruz.

14.06.2010

E-Posta: [email protected]


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (31.05.2010) - Bizim Radyo’da Er Meydanı ve Pozitif Pencere

  (17.05.2010) - Bizim Radyo’nun yeni programları

  (03.05.2010) - ‘Zamanın Sesi’ gönülleri işliyor

  (20.04.2010) - Bizim Radyo’da bahar


Son Dakika Haberleri

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.