"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Manevî izolasyon

Sebahattin YAŞAR
09 Mayıs 2020, Cumartesi
Yeni gelişmelerle birlikte hayatımıza yeni kelimeler de girdi.

Koronavirüsü artık herkes tanıyor. Bununla birlikte küçük çaptaki salgınlara endemi, bir ülkeyi etkileyecek daha büyük salgınlara epidemi, dünyanın büyük bir bölümünü etkileyen salgınlara ise pandemi denildiğini öğrendik. Hem de bu kelimeleri değişik anlamıyla günlük hayatımızda kullanmaya bile başladık, ‘pandemik (küresel) dersler yapıyoruz’ gibi... 

Tabi ‘sosyal mesafe’ ve ‘izole’ kavramlarını, sağlık açısından, birbirine giren insan topluluklarının pazar yeri, alış veriş mekânları ve toplu taşıma görüntülerinin ne dehşet olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. İnsan onuruna yakışan bir hayat için herkese düşen ciddî işler olduğu anlaşılıyor.

Fıtrat, fıtrî olmayan şeyleri reddediyor. Gayr-i fıtrî hayat tokat yiyor. Şimdilerde insanlık İlâhî kuralları raflardan indirip yeniden inceliyor. Kul olanlar, kulluklarının dünyevi bir mükâfatına daha kavuşmanın mutluluğu içindeler. Temizlik ilk kez bu kadar dünyanın gündemine geldi; el temizliği, ağız temizliği, yüz temizliği ciddî ciddî konuşuldu, konuşuluyor, konuşulacak.

Benim zihnimi meşgul eden ise, ‘bu ‘izole’ sadece maddî boyutta mı kalacak?’ Yani tamam adamdan fizikî olarak uzak duruyorsun, peki ya onun hakkında gıybetin, iftiranın izolesi yapılmamışsa, o zaman sadece fizikî olarak o insandan uzak durmuş olmak, maddî bir virüs kapmamak olarak mı kalacak? Maddî hukuk önemli de manevî hukuk değil mi?

Sanki gerçek izole, ruhumuzu, aklımızı, kalbimizi, nefsimizi onların varlık nedenlerini ortadan kaldıran, yaratılış maksatlarını çiğneyen kural dışılıklara mesafe koymakla tamamlanacak gibi. Yoksa kaldığımız yerden gürültü, patırtı devam edecek demektir.

Fizikî izole olduğumuz kişi ile hak ve hukuk gaspları sürüyorsa, gıybet devam ediyorsa, suizanna ara verilmemişse, o zaman bu izolasyon korumaz, kirletmeye devam eder. Maddî temizlik gibi manevisi de gerekli bence. İnsanların maddeten de manen de elinden, dilinden emin olmak gerekiyor.

‘Gıybetten izole’ yasası çıkar mı bilmem ama sanki insanlık korona mesajını ıskalıyor. Oysa önce manevî kirlenme maddî hayatı kirletiyor.

Okunma Sayısı: 1552
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  9.5.2020 18:30:29

  2) Birçok kişi;izolasyon kavramını bu salgın sayesinde öğrendi.Sosyal mesafeler sağlandı;eller yüzler yıkandı,her taraf temizlendi ve bi nebze de olsa kirlerden arındırıldı mekânlar.Ama daha da önemlisi;temizlik safhaları devam ederken,manevî izolasyonu unuttuk.Sıra manevî izolasyona gelmedi mi;Allah'a dönmek vakti,temizlenmek,izole olmak zamanı gelmedi mi artık?İftiradan,fitneden,gıybetten kavga gürültüden v.b.izolasyon vakti gelmedi mi?Yetmez mi?yeter yetmeli.Maddî izolasyonun tam anlamıyla hayatımızda yer edinmesini istiyorsak;manevî izolasyon sürecini başlatmak zorundayız.Çünkü artık temizlik vakti;vakit ruh ve beden temizliği vakti ve süremiz başladı...

 • Abdulkadir

  9.5.2020 18:30:20

  1) Evet;dinimizde 'temizlik' başlı başına önem arz eden bir kavramdır.Birçok şahıs;rastgele işler yaparak,birçok şeyi ihmâl ettiği gibi;temizliği de ihmâl ediyor.İnsanın;elinin yüzünün temiz olması için,önce kalbinin temiz olması icap ediyor.Şimdilerde;ülkemizi ve dünyayı tamamıyla esaret altına alan bir salgınla karşı karşıyayız.Hayatı boyunca temizlik nedir bilmeyen insanlar;bir anda,inanılmaz derecede temizlik hastası oluverdi.Tabi insan birşeye mecbur kalınca;yapmak istemediği birşeyi de,yapmak zorunda kalıyor.Tepeden tırnağa;ciddi bir maddî izolasyon,her zaman gereklidir.Ama maddi izole hareketini başlatmak için;işe manevî izolasyondan başlamak gerekiyor.Günahlardan arınmak;kirlenen bedeni tertemiz hâle getirmek,bizlerin en önemli vazifelerinden biridir.

 • İ.Seyda

  9.5.2020 01:12:05

  Evet, bu manevi izolasyonu yapabilseydik, belki de bu maddi izolasyona çok fazla ihtiyaç kalmayacaktı.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı