Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 05 Eylül 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

Küçük ayrıntılarİçeride ve dışarıda yaşanan ve medyaya yansıyan bazı haberler, ‘akıl için yol bir’ tesbitini doğruluyor. Haberlerin biri komşumuz Yunanistan’dan. Girit adasının ‘yerli’ halkı, ‘altın yumurtlayan tavuk’ olarak görülen turistlerden yana çok şikâyetçi ve bu şikâyetleri ‘isyan’a dönüşmüş.

Habere göre, “Girit’te holigan turiste isyan” başlamış. Girit bir yandan denizi, ata binme kursları ve meyhaneleriyle tanınırken, diğer yandan turistler sokaklarda yerel halka dehşet saçıyormuş: “Avrupa’da moda haline gelen ‘deşarj turizmi’, Yunanistan’ın Girit Adası’nda isyana yol açtı. Britanyalıların sabaha kadar içip açıkta (müstehcen hareketler) yapması üzerine adalılar ‘Artık yetti. Çocuklara kötü örnek oluyorlar’ sloganıyla sokağa döküldü.” (Radikal, 27 Temmuz 2007)

Aynı habere göre, Herakliyon (Kandiye) şehrine bağlı turistik Malia kasabasının sakinleri, sabahlara kadar alkol içip sokaklarda soyunan, yoldan geçenlere sarkıntılık eden ve sık sık kavga çıkaran turistlere ‘dur’ demek için sokaklara dökülmüş. Protestocular arasında otelciler, esnaf, yerel yetkililerin yanı sıra Malia belediye başkanının bulunması da dikkat çekmiş.

‘Artık yetti’ yazılı broşürler dağıtan protestocular, emniyet yetkililerini derhal tedbir almaya çağırırken, hükümetin yabancı gençlere Malia’da eğlence vaat eden turizm acentelerine demir yumruk indirmesini ve ucuza içki satarak aşırı alkol dozuna yol açan barların sıkı denetlenmesini de istemiş.

Bu haber şöyle ‘özet’lenemez mi: Alkollü içkiler bütün kötülüklerin anasıdır. ‘Para’ gelsin diye, her türlü ahlâksızlığa göz yummak doğru değildir. ‘Önce para’ diyenler uzun dönemde kaybeder ve kaybetmiştir!

Girit’de yaşananlar kadar olmasa bile, Akdeniz sahillerindeki şehir ve kasabalarımızda da benzer çirkinlikler olmuyor mu? Bugünden tedbir almak gerekmez mi? Korkmayın, içki ve benzer kötülüklere karşı çıkmak ayıp değil, erdemdir!

***

‘Taciz’e karşı tedbir

Cinsel mesajlar vererek insanları rahatsız etmek, en çirkin işlerin başında yer alıyor. Bilhassa kadınlar, fıtratları gereği; erkeklerin tacizinden kurtulmak için her yolu deniyor. İşte bununla ilgili olarak ‘içeriden’ bir haber: “Erkeklerin tacizinden kurtulmak için erkek oldu.”

Haberin özeti şöyle: “‘Erkek tacizinden bıktım usandım’ diyen Sona Polat, tam 48 yıldır erkek gibi giyinip erkek gibi yaşıyor!” (Radikal, 27 Temmuz 2007)

Tabiî ki “Sona Nine”nin bulduğu çözüm, kalıcı bir çözüm değil; ama ‘taciz’in çirkinliğini göstermesi bakımından ibret alınması gereken bir örnek. Peki, ‘taciz’ nasıl önlenir? Önce bu hareketin ‘çirkin’ olduğu insanlara anlatılmalı. Sonra da ‘potansiyel tacizci’lerin kalbine bir ‘görünmez/ manevî yasakçı’ koyarak!

“Bunlara gerek yok, biz medeniyiz!” diyenler, benzer haberleri okumaya devam ederler. Maalesef...

05.09.2007

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (03.09.2007) - Yeni lider Çin mi olacak?

  (02.09.2007) - Hedefe ulaşmak için

  (31.08.2007) - Kendi kendimize yetiyor muyuz?

  (30.08.2007) - Yeni dönemde, yeni görevler

  (29.08.2007) - Çay üreticisinin çilesi

  (25.08.2007) - Hani ‘7 çok geç’ idi?

  (23.08.2007) - Zenginin çöpü, fakirin çilesi

  (21.08.2007) - “Küresel ısınma” ve yaylalar

  (20.08.2007) - “En sevdiğiniz spor hangisi?”

  (18.08.2007) - Ayakkabı, terlik, takunya

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri