"Gerçekten" haber verir 23 Nisan 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Sami CEBECİ

Yeni Asya okuyucu buluşmalarıKırk yıllık yayın hayatında sahibi okuyucusu olan tek gazete Yeni Asya olsa gerek. Gazetesinin yayın çizgisinden maddî ihtiyaçlarına, abone çalışmalarından dağıtımına kadar her şeyiyle ilgilenen bu fedakâr okuyucu kadrosu, hayranlık uyandıran sebat ve metanetleri, çalışkanlık ve gayretleriyle tarihe not düşüyorlar. Gelecek nesiller, Türkiye basın tarihini inceledikleri zaman, bütün ihtilâllere ve post modern darbelere karşı fikir mücadelesi veren ve güç merkezlerine boyun eğmeyen ve bu yüzden çok bedeller ödemek zorunda kalan Yeni Asya ve onun feleğe meydan okuyan mensuplarını alkışlayacak, iletişim fakültelerinde tezlere konu olacaktır inşallah.

Yönetim olarak, başta İstanbul, Ankara, Isparta, İzmir ve Adana çevre illerinin temsilcileriyle yaptığımız istişare toplantılarının devamını, geçtiğimiz Pazar Trabzon’da yaptık. Daha önceki toplantılarda yapılan teklifler müzakere edildi. Bu arada bir çoğu hayata geçirildi. İleriye dönük önemli kararlar alındı.

Pazar günü çevre il ve ilçelerden gelen temsilcilerle yapılan istişarelerde ciddî teklifler geldi. Bunların tamamı değerlendirilip uygun olanları icraata konulacaktır. Çünkü, her bir temsilcimizin görüş, kanaat ve teklifleri önemlidir ve mutlaka değerlendirilir.

Öğleden sonra organize edilen panele katıldık. Küresel krize karşı, Bediüzzaman Hazretlerinin iktisat görüşü üzerinde tebliğler sunan konuşmacıları dinledik. Bin beş yüz kişilik salon doluydu. Katılımcıların böylesine ağır ve ilmî bir konuyu alâkayla dinlemeleri gerçekten dikkat çekiciydi. Sinevizyon gösterisi, kırk yıllık Yeni Asya okuyucularına hizmet beratlarının verilmesi ve Risâle-i Nur bilgi yarışmalarında dereceye girenlere hediyelerinin verilmesiyle son bulan program gerçekten tatmin ediciydi.

Panel sonunda, Rize’den gelen gönül dostlarımızla oraya gittik. Epey zamandır gidemediğimiz Rizeli dostlarımızla geç saatlere kadar sohbet edip, fikir alışverişinde bulunduk. Pazartesi sabahı bir saatlik bir yolculuktan sonra Ankara’ya ulaştık. Yorucu, fakat hizmet dolu iki gün geçirmiştik.

Pazartesi akşamı İzmit’te bir konferansım olduğu için aceleyle otobüs terminaline son anda yetişebildim. Biletimi de otobüste verdiler. Ekseriyetle olduğu gibi yan koltukta genç bir şahıs oturuyordu. Kısa zaman içinde tanıştık ve kaynaştık. Kendisi boksördü. Kingbox sporu yapan bir dövüşçüydü. Otuz yedi yaşındaydı. Yirmi iki yıldır bu işi yapıyormuş. Ayhan Güzel adındaki bu sporcunun kendi dalında şampiyon olması onun için bir iftihar vesilesiydi. Sporcu olduğu için bir çok günahlardan kendisini alıkoymuş. Konuştukça onun temiz kalpli birisi olduğunu daha yakından anlama imkânı buldum. Ona “Bu otobüs nereye gidiyor?”diye sordum. “Tabii ki İzmit’e” dedi. Peki “Bu dünya nereye gidiyor?” dedim. “İşte onu bilemiyorum” dedi. Böylece konu açılmış ve onu kendi minderime çekmiştim. İzmit’e kadar sohbet ettik. Elbette bu dünyanın da nereye gittiğini, nereden geldiğimizi, vazifemizin ne olduğunu ve bizi bu dünyaya kimin gönderdiğini bilmeli ve bizden ne istediğini öğrenmeliydik. Sohbet sonunda karşılıklı adreslerimizi ve telefonlarımızı verdik. Otobüsten inince de bizi karşılamaya gelen kardeşlerle tanıştırdık. Bundan sonra birbirlerini arayacak ve konuştuğumuz konularda daha detaylı bilgi alışverişinde bulunacaklardı. Ona o günkü gazetemizle birlikte Nur Âleminin Bir Anahtarı adındaki küçük risâleyi hediye ettim.

Konferans için gittiğimiz iş adamlarına âit geniş salon tamamen doluydu. Kur’ân-ı Kerim okunması ve açış konuşmasından sonra, “Bediüzzaman’ın dilinden Kâinatın Efendisi Hazret-i Muhammed” isimli çalışmamı takdim ettim. Konunun güzelliği konferansı da güzelleştirmişti. Hanım kardeşlerin öncülük ettiği bu organizasyon gerçekten verimli olmuştu. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Sinevizyon gösterisi ve kitap imzalamasıyla biten program sonunda hepimiz mutluyduk.

Salı sabahı altı otobüsüne bindiğimde, yine yan koltukta genç bir delikanlı vardı. Bursa Uludağ Üniversitesi’nden mezundu. Sanayi makinaları üreten bir firmayı babasıyla birlikte işletiyorlardı. Dinlediğim kadarıyla çok çalışkan biri olan Oktay Çetiner, inançlı bir arkadaştı. Bediüzzaman’ı ve Yeni Asya gazetesini duymuştu. Bunlar üzerine bir hayli konuştuk. İzmit’teki arkadaşların telefonlarını verdim. İrtibat kuracağını söyledi. Ben de onun telefonlarını oradaki temsilcimize bildirdim ve gerekli bilgileri verdim.

Cenâb-ı Hak, birkaç günlük zamana bir çok hizmetleri ihsan etmişti. Böylesine hizmetlere vesile kıldığı için Rabbimize ne kadar şükretsek yine azdır.

23.04.2009

E-Posta: sami-cebeci@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (16.04.2009) - Küresel ahlâk

  (08.04.2009) - Bursa’da Bediüzzaman coşkusu

  (01.04.2009) - Risâle dersleri ve seminerler sitesi başlarken

  (25.03.2009) - Sen müsterih ol Üstâdım!

  (18.03.2009) - Ölümsüzlük ülkesine yolculuk

  (11.03.2009) - 40 yıllık Yeni Asya misyonu

  (04.03.2009) - Kütahya yollarında

  (26.02.2009) - Çile dolu bir kırk yıl

  (18.02.2009) - Bediüzzaman ve cihad kavramı

  (11.02.2009) - Ümraniye ve İstanbul hizmetleri

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır

Kurumsal Linkler:
Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl

Reklam Linkleri:
Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis