"Gerçekten" haber verir 17 Nisan 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Halil USLU

Rotterdam’da Kültür Haftasıİslâmiyetin bütün haşmetiyle neşvü nemâ bulduğu Hollanda’nın Rotterdam şehrinde, Avrupa’da İslâmiyetin nurlu bir çekirdeğini teşkil eden ve rektörlüğünü Prof. Dr. Ahmed Akgündüz’ün yaptığı Rotterdam İslâm Üniversitesi’nde geleneksel olarak devam eden Kültür Haftası bu yıl da 10-12 Nisan 2009 günleri arasında dünyanın bir çok ülkesinden gelen ilim adamının katılımıyla deruhte edildi. Böyle inşirah verici ve müstesna bir kültür haftasına, bize de üniversitenin dâvetlisi olarak katılmak nasip oldu.

Bütün dünyada kutlanmakta olan Kutlu Doğum Haftası itibarıyla herkes peygamberlerin en büyüğü ve sonuncusu Efendimiz Hz. Muhammed’den (asm) atıflar yaptı ve sözler nakletti. Çoğunlukla, sözlerinin kaynak noktası Hz. Peygamberimiz’di (asm). Çünkü Efendimiz (asm) çağı değil bütün çağları aydınlatıyordu. Doğumundan 1438 sene geçmesine rağmen son Resûl olması itibariyle sözlerinin ve işaretlerinin tazeliğini, ilim adamlarının ağzından bir daha gördük. Böyle bir günde bizim de konumuz, “Peygamberimizden çağımıza müjdeler” idi.

Türkiye ve dünya ülkelerinden gelip konuşan ve bildiri sunanlar arasında en çok dikkatimi çekenlerin başında, “Hz. İsa’nın Nüzûlü” başlıklı konuşmasıyla Prof. Dr. Anton Wessels (Vrije Universiteit Amsterdam) olmuştu. Prof. Wessels, bir saatlik konuşmasında Hz. İsâ’nın nüzûlünü bizim anlayışımız ve inancımız çerçevesinde dile getirdi. Son yıllarda Vatika’nın resmî belgelerinde dile getirildigi gibi Prof. Wessels bütün ilmî heyetlerin ve bizlerin huzurunda “Hz. Muhammed, Allah’ın son resûlüdür ve Kur’ân Allah kelâmıdır ve Hz. İsa’nın (as) nüzûlünün hakikati ise, dünyaya barış ve adalet tecellî edecektir” dedi. Yani Hıristiyan ve Müslüman dünyası müşterek hareket edecektir. Hatta bir çok bayramı müşterek yapalım, ayrılığa lüzum yoktur yaklaşımında bulundu.

Yine konuşmacılardan, konusu “İslâm Birliğinin Ehemmiyeti ve Engelleri” olan ve 1,5 saati aşkın konuşan Suriyeli âlim Prof. Dr. Ramadan El Buti, Hz. Peygamberimizden çarpıcı misâller sundu ve dedi ki: “Her kim Allah’a inanıyor, Kelime-i Şehadet getiriyor ve Allah’a şirk koşmuyorsa Cennete girecektir, ümidimiz ve inancımız kavîdir. Her geçen gün mutlak mânâda İslâm birliğine muhtacız.”

Kültür Haftasının 2. gününün 2. konuşmacısı olarak “Peygamberimizden Çağımıza Müjdeler” başlıklı bir saatlik konuşmamda Peygamberimizin (asm) 14 asır önce çağımıza bakan hadis-i şeriflerinden örnekler sundum. Bir hadis-i şerifinde “Ümmetimden bir tâife kıyamete kadar hakkı muzafferiyet içinde dâvâ edecektir”1 buyuruyor. Bunun tecellîsini örneklerle ortaya koyduk. Misal olarak: Hollanda’da 450 cami, 4500 kilise; Almanya’da 2600 cami, 25 bin kilise var. 300 milyonluk Amerika’da 330.000 kilise, 4000 cami, 24 milyon Müslüman var. İngiltere’de 1000 tane cami, Roma’da Avrupa’nın en büyük camii bulunmaktadır. Fransa’nın her şehrinde cami bulunmaktadır. Burada en çok dikkati çeken hakikat, kiliseler bomboş, camiler tıklım tıklım. İşte mezkûr hadis-i şerifin şemsiyesi altında büyük bir azimle çalışan münevver Müslümanların gayret ve himmetleriyle tecelli etmiştir ve bütün haşmetiyle devam etmektedir.

Son yıllarda, Hollanda’da Rotterdam İslâm Üniversitesi’ni devralan, ona canlılık kazandıran ve bu üniversitenin hayatta kalması için başta Hollanda ve Avrupa’daki bütün ülkeler için İslâmiyetin ilim babında bir nurlu çekirdeği hâline getiren, cevval ve gayyur kardeşimiz Prof. Dr. Ahmed Akgündüz Kültür Haftasının kapanış konuşmasında bütün ilim adamlarına ve katılımcılara şükranlarını sundu ve kendi bildirisinin özetinde “Bu hafta Kutlu Doğum Haftası. Bütün dünya Peygamberimizi (asm) anıyor” diyerek, Furkan Sûresi 56. âyetin mânâsı olan “Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik” âyetinin günümüze bakan bir çok cihetini veciz misâllerle dile getirdi.

Bu haftaya emeği geçen başta Prof. Akgündüz ve herkese şükranlarımı sunuyorum.

Dipnot:

1- Buhârî, 9: 125 / Muslim 1: 137

17.04.2009

E-Posta: haliluslu1951@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (10.04.2009) - Obama ve yeni bir ışık

  (03.04.2009) - Kocaeli’de iktisad gecesi

  (27.03.2009) - Aydınlar Ocağı’nda 49. yıl

  (20.03.2009) - Kavgasız bir Türkiye!

  (13.03.2009) - Denizli’de nurlu gece

  (06.03.2009) - Mart'ın ilk haftası

  (27.02.2009) - Ne çabuk geçti 40 yıl

  (20.02.2009) - Her eve bir kedi!

  (13.02.2009) - Göz ve gözler

  (06.02.2009) - 3’ler, 33’ler, 99’lar, 19’lar

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır

Kurumsal Linkler:
Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl

Reklam Linkleri:
Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis