20 Haziran 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

H. İbrahim CAN

İsrail'in, nükleer gücüne kim dur diyecek?


A+ | A-

Dünyanın en iyi bilinen açıklanmamış sırlarından birisi İsrail’in nükleer silâhlara sahip olduğudur. Amerika, bu sırrı 1968 yılından bu yana biliyor. Ancak Amerika ile İsrail arasında bu konuda bir anlaşma olduğu söyleniyor: Amerika bu sırrı açıklamayacak, İsrail de nükleer deneme yapmayacaktı. Şimdi ise Obama yönetimi bu durumu değiştirmeye kararlı görünüyor.

Obama nükleer silâha sahip bütün ülkelerin Nükleer Silâhsızlanma Anlaşmasını (NPT) imzalaması ve uymasını hedeflerinden birisi olarak belirledi. Washington’un nükleer silâhlar başmüzakerecisi Rose Gottemoeller ise, resmen İsrail’i bu anlaşmayı imzalamaya çağırdı.

İsrail ise inadını sürdürüyor. İlk nükleer reaktörü Dimona’yı Fransızların yardımıyla 1950’li yıllarda inşa eden İsrail, ırkçı Güney Afrika yönetimi ile 1970’li ve 80’li yıllar boyunca bu alanda ciddî bir işbirliğine gitti. Uranyum karşılığı teknolojik ve bilgi sattı. Şimdi İsrail’i NPT’yi imzalamaya zorlayan ABD, bu ülkenin nükleer programının başlatılmasının en büyük destekçisiydi. Bilim adamları ABD’de eğitim gördü. İlk araştırma amaçlı reaktörü Amerika kurdu.

İsrail’in nükleer gücüne ilişkin ilk ayrıntılı bilgiyi İsrailli teknisyen Mordeçay Vanunu fotoğraflarıyla birlikte açıkladı. Bu açıklamanın yapıldığı 1986 yılında İsrail yılda 1012 nükleer bomba yapacak kadar plütonyum işliyordu. Halen 200’den fazla nükleer savaş başlığına ve termonükleer silâha sahip olduğu sanılıyor.

İsrail tesislerini denetlettirmediği gibi, NPT anlaşmasını Küba, Hindistan ve Pakistan’ın yanı sıra imzalamayan dördüncü ülke konumunda.

Kendisinin bu gizli suçlarını gizlemeye devam eden İrsali, bir yandan da İran’a nükleer silâh ürettiği gerekçesiyle saldırma tehdidinde bulunuyor. En son Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu yönetim kurulu toplantısında, görev süresi Kasım ayında dolacak olan Genel Direktör elBaradey ile İsrail temsilcisi arasında bu konuda söz düellosu yaşandı. Suriye raporunu şiddetle eleştiren İsrail temsilcisine, Baradey çok daha şiddetli bir cevap verdi. Özünde NPT’yi imzalamayan ve zamanında Suriye’nin nükleer santralini keyfi olarak bombalayan bir ülkenin sözünü ciddiye almadığı mesajı yatıyordu.

Bu arada Amerika ile Rusya, süresi 5 Aralıkta sona erecek olan nükleer başlıkların azaltılmasına yönelik START1 anlaşmasının yerine yeni bir anlaşmanın müzakerelerini yapıyorlar.

Kuzey Kore’nin geçenlerdeki kısa menzilli nükleer başlıklı füze denemesi, aslında dünyadaki endişeleri arttırıyor. Obama da Prag’taki konuşmasında nükleer savaş tehlikesinin bitmesine karşın, nükleer saldırı tehlikesinin arttığını ileri sürmüştü.

Ortadoğunun en büyük nükleer tehdidini oluşturan İsrail’in bir an önce NPT’yi imzalayarak silâhsızlaşma konusunda, modern çağın getirdiği yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir. Baradey’i, İran’ı, Suriye’yi suçlamak yerine kendi tesislerini denetime açmalı ve NPT’yi bir an önce imzalamalıdır.

İsrail’e bunu yaptırabilecek tek güç de Amerika’dır. Obama “Evet Yapabiliriz” iddiasını İsrail’i nükleer silâhlanma alanında hizaya getirebilecek mi? Bölge ve dünya güvenliği açısından çok önemli olan bu görev Obama’nın omuzlarındadır.

İsrail de artık uluslar arası hukuku tanımayan, Filistin’de masum insanları katleden, tecrit eden, yoksul bırakan, kendi çıkarına gördüğünde başka ülkelerin topraklarını bombalamaktan kaçınmayan zorba devlet rolünü artık terk etmelidir. Bölgeye gelecek barış ve huzurdan en çok İsrail halkı yararlanacaktır. Tabi aynı bölgede yaşayanlar olarak biz de rahat bir nefes alacağız.

20.06.2009

E-Posta: hibrahimcan@windowslive.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (19.06.2009) - Güvenlik Konseyi’nde Rusya vetosu: Şimdi ne olacak?

  (18.06.2009) - Bric: Rusya öncülüğünde yeni dünya ekonomik düzeni

  (17.06.2009) - Guantanamo’daki Uygurlara kim sahip çıkacak?

  (16.06.2009) - İran’da protestolar nereye varacak?

  (15.06.2009) - 1 Ronaldo = 8,9 milyon yoksul!

  (13.06.2009) - İtalya, Afrika'yı sömüren diğer Batılılara örnek olacak mı?

  (12.06.2009) - İran seçimleri

  (10.06.2009) - Silâh ticaretinde dünya rekoru!

  (09.06.2009) - Daha sağcı bir Avrupa Parlamentosu

  (08.06.2009) - Seçim sonrası Lübnan’ı neler bekliyor?

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.