18 Ekim 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Yasemin GÜLEÇYÜZ

Âlimin ölümü, bir âlemin ölümüdür


A+ | A-

İbrahim Canan, son zamanlarda sık aralıklarla ahiret âlemlerine yolculadığımız değerli isimlerden bir tanesi. Değerli sohbetlerinde bulunma imkânım olmadı hiç. Ama yaklaşık yirmi beş yıldır onu bir eseriyle yakından tanımaktayım. Vefatını öğrendiğimde yine bu eseri aldım elime. Bu sefer bir konuyu öğrenmek için değil de, geride bırakılan bir emaneti inceler gibi karıştırdım sayfalarını.

Hem bir anne, hem de kadın ve aile dergisi formatında çıkan Bizim Aile dergisinin bir çalışanı olarak özellikle “Hz. Peygamber’in Sünnetinde Terbiye” isimli eseri hep başucu kitabım oldu. Sadece benim değil, dost ve arkadaşlarımda gözlemlediğim kadarıyla bu kitap her evde bulunmakta. Çünkü aile hayatıyla ilgili aklınıza takılan bütün sorulara ansiklopedi kalınlığındaki bu kitapta cevap bulmanız mümkün.

Terbiye kavramı, nikâh öncesine kadar uzanan terbiyenin safhaları, oyunlar, cinsî terbiye, kız çocuklarının eğitimi, eğitimde dayak, çevrenin eğitim üzerine etkileri, eğitimde evin önemi gibi onlarca konu, yüzlerce alt başlıkta detaylı bir şekilde sınıflandırılıp anlatılmış. Zaten Canan, bu eseriyle 1979’da Türkiye Millî Kültür Vakfı Ödülü’nü almış.

Hadis ilminin sırlarına vakıf olduğuna en güzel delil, Canan Hocanın bu eseri olsa gerek. Zira sadece hadisler değil, Batı kaynaklarına da yer verilerek “mukayeseli” olarak eğitim konusu okurlara sunulmuş. “Âlim-i mürşid koyun olmalı, kuş olmamalı. Koyun kuzusuna süt, kuş yavrusuna kay verir” düsturunca süt misâl bütün bilgiler okuyucunun istifadesine sunulmuş.

Ölümünden önce sıkça dile getirdiği aile kurumunu tamire yönelik “Aile okulu” projesinin müfredatını bile hazırlayan Canan Hocanın bu dileği aslında vasiyet hükmünde. Temennimiz kısa zamanda uygulamaya geçilmesi.

Bunun yanı sıra İbrahim Canan eserleriyle zaten bir eğitim kurumu gibi yıllardır çoğu evde hizmet etmekte. Bütün kitapları Kıyamete kadar “sadaka-i cariye” hükmünde onun amel defterine hasenâtlar gönderecektir şüphesiz.

Mânevî âlemde çok değerli olan “İlim talebesi” rütbesiyle “şehit” olduğuna inandığımız Canan Hocanın, değerli ailesine taziyelerimizi sunuyoruz. İbrahim Canan Hocadan tesbitler.. Bu satırlar onun “Hz. Peygamber’in Sünnetinde Terbiye” isimli eserinin önsözünden Eylül-1977 tarihini taşıyor. Ne kadar güncel ve ne kadar müdakkik tahliller: “İçtimâî buhranların had safhaya ulaştığı, mânevî huzursuzlukların beşeriyeti iyice yiyip bitirdiği bir asırdayız. Binaenaleyh insanlara dünyevî ve uhrevî saadet vadeden, bunların formülünü getirdiğini söyleyen Hz. Peygamber’in (asm) sünnetini, günümüzde bütün insanlığı fikren meşgul eden problemler açısından incelemek, çeşitli meselelere nasıl çözüm yolu göstermektedir araştırmak icab etmektedir. Böylece farklı sistemlerin ortaya attığı görüşlere yenilerini eklemekle, beşeriyetin fikir repertuarını zenginleştirmiş, münakaşa ve mukayese imkânlarını arttırmış olacağız. Tarih sahnesine yeni çıkmış bir Afrika milleti değiliz. Asırları içine alan, her çeşit tecrübelerle dolu, parlak bir mazinin sahipleri olarak hep hazır fikirleri benimsemekle insanlığa karşı hizmet borcumuzu edâ edemeyiz. Üzerimizde tarihin yüklemiş olduğu bir mesuliyet var, ondan kurtulamayız. “Günümüz Batı dünyası terbiye ve telkin konularındaki çalışmalarına en az bir asırdan beri son derece ağırlık vererek aktüalitenin birinci meselesi yapmış, çocuk fıtratı, terbiye, ahlâk, temel eğitim müfredatı gibi ana meselelerde yepyeni görüşler geliştirmiştir. Bir taraftan Batıya açılmış olmamız, bir taraftan yayın vasıtalarının ulaştığı bugünkü ileri seviye sebebiyle bu fikirler çok geçmeden bize intikal ederek tesir, münakaşa ve hatta tatbik imkânları bulmaktadır. Şu halde bu meselelerdeki İslâmî görüşü mukayeseli olarak bilmekte çok yönlü olarak fayda ve zaruret vardır…” Kütahya notları Geçen hafta sonu değerli arkadaşım Ayşenur Yaşar ile birlikte Kütahya’da idik. Başlarındaki ablalarıyla birlikte, gençlerle Risâle sohbetleriyle dopdolu iki gün geçirdik. Eskişehir’den gelen genç arkadaşlarımızın da katıldığı toplu bir programımız da oldu. Risâle-i Nur’un mahiyeti, çabuk-kolay anlaşılırlığı ve daha bir çok konu… Sorular, cevaplar, farklı noktalardan gençlerin iştirakiyle faal ve neşeli, gençlere yakışır bir enerjiyle dopdoluydu iki gün… Teşekkürler, selâmlar ve başarılar gençler!

18.10.2009

E-Posta: yasemin@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (11.10.2009) - Lemaat’ın penceresinden kadın…

  (04.10.2009) - İç dünyada, sükûnet İçİn

  (27.09.2009) - Dillerin en etkilisi: Hâl dili

  (20.09.2009) - Âfetler bize ne anlatır?

  (13.09.2009) - Hediyelerin en güzeli: İlim

  (06.09.2009) - Çocuklara merhamet eğitimi!

  (30.08.2009) - Batı dünyasından hakikat kâşifleri

  (23.08.2009) - Edep dersi almalıyız!

  (16.08.2009) - Oruçla yenilenelim, sıhhat bulalım!

  (09.08.2009) - Mehmet Güvenç’in ardından…

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.