26 Mart 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Halil USLU

Bir başkasın İnebolu


A+ | A-

Geçtiğimiz hafta mânevî bir altın şehir olan İnebolu ilçe merkezinde idik. İnebolu’ya giderken 1850 rakımında geçit vermeyen karlı Ilgaz Dağları gibi, Kastamonulu can dostları gündüzün akşamında bırakmadılar. Vakıf binalarında üniversiteli gençlere ve gelen can dostlarına “İhlâsın sırları” başlıklı bir kısa seminerde bulunduk. Sabahında, uzun yılların cengâver fedakârı ve açık sözlü dâvâ kardeşim İbrahim Vapurlu’nun hizmet minibüsüyle ve üniversiteli gençlerle İnebolu’ya vâsıl olduk.

Son dönemlerde ara verdiğimiz ve hasretinde olduğum, Karadeniz’in incisi İnebolu’ya dâvet üzerine vâsıl olduğumuzda, tahminlerin ötesinde ve numune-i imtisâl olacak gençlerin hizmetiyle muhatap olduk. Nurânî hizmetlere el ve kollarını açmış, fevkalâde bir muhabbet içinde meşveret esasına dayalı bir ahenk içinde bulduğum gençlerle İnebolu’nun esnaflarını gezerken, maddî ve manevî sahada geçmişe nazaran, hadiste buyrulduğu gibi “iki günlerinin müsavi olmadığını” sevinç ve sürurla müşahede ettim.

İslâm, iman ve Kur’ân’a hizmet etmiş saff-ı evvel büyüklerimizin kabirlerini de ziyaretten sonra, aynı günün gecesinde İnebolu’daki 5 katlı Yeni Asya temsilciliğinin seminer salonunda çok kalabalık mümtaz bir cemaate, dilimizin döndüğü kadar âyet ve hadislerin ışığında “Bediüzzaman'da kardeşlik ve mesajları” konuları üzerinde durduk.

Özetle: Uhuvvet Risâlesi, sosyal hayata bakan 230 âyetten 3 âyeti almış. “Mü’minler ancak kardeştirler; siz de kardeşlerinizin arasını düzeltin.”1 “Kötülüğe iyiliğin en güzeliyle karşılık ver. Bir de bakarsın, aranızda düşmanlık bulunan kimse candan bir dost oluvermiştir.”2 “Takva sahipleri; öfkelerini yutanlar ve insanların kusurlarını affedenlerdir-Allah ise iyilik yapanları sever.”3

Hz. Bediüzzaman bu âyetlerin tefsirinde diyor ki: “Evet, tevhid-i imanî elbette tevhid-i kulûbu ister. Vahdet-i itikad dahi vahdet-i içtimâiyeyi iktiza eder.”4 Yine diyor ki: “Meselâ, her ikinizin Hâlıkınız bir, Mâlikiniz bir, Mâbudunuz bir, Râzıkınız bir-bir, bir, bine kadar bir, bir. Hem Peygamberiniz bir, dininiz bir, kıbleniz bir-bir, bir, yüze kadar birbir. Sonra köyünüz bir, devletiniz bir, memleketiniz bir-ona kadar bir, bir…. Kalbin ölmemişse, aklın sönmemişse anlarsın..”5

Yine eserlerinin bir çok yerinde “Ey ehl-i iman aşireti.. Ey âlem-i İslâm“ ifadeleri çok manidardır. Meselâ yine Mektubat'ında “Ey ehl-i iman! Zillet içinde esaret altına girmemek isterseniz, aklınızı başınıza alınız...” (22. Mektub) buyuruyor. Vefatının 50. vuslat yılını idrak ettiğimiz büyük gönül sultanı Hz. Bediüzzaman’ın ifadeleri yıllar geçtikçe daha da ilgi çekmekte ve cazip hâle gelmektedir. Çünkü sözlerin kaynağı doğrudan doğruya Kur’ân-ı Hakim ve Hz. Peygamber (asm) Efendimizdir..

Bununla birlikte; Medresetüzzehra Üniversitesinin ana unsurları ve gayesi, Bağdat Paktı’ndaki sulh-u umuminin ve selâmet-i âmmenin mukaddemeleri, bütün bunların karşısında zındıka komitelerinin bu birlik ve beraberliği bozmalarındaki sinsice ve vicdan dışı hareketlerin olduğu ve bu hadisata rağmen gayr-ı müslim dünyasının İslâmiyete ve Risâle-i Nur'a bir halaskâr olarak bakmaları ve Akdamar Adasındaki gayenin dünyaya yayılması gibi müşahhas örneklerle saatlerimizi geçirdik.

Bu hizmetin deruhtesinde başta Rasim Sürav Ağabeyimiz olmak üzere, M. Yılmazlara, S. Gültekinlere, Özgürlere, M. Feyzilere, Receplere, Fatihlere, Salihlere ve emsâli kardeşlerime binler tebrik ve binler teşekkürler. Hakikaten bir başka İnebolu..

Dipnotlar:

1- Hucurat Sûresi, 49: 10.

2- Fussılet Sûresi, 41: 34

3- Âl-i imrân Sûresi, 3: 134.

4- Mek. 22. Mektub, BSN.

5- Mek. 22. Mektub, BSN.
Gündemin nabzını tutmak için tıklayın!
www.sentezhaber.com

26.03.2010

E-Posta: haliluslu1951@mynet.com


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (19.03.2010) - İskenderun, Antakya, İstanbul

  (12.03.2010) - Bir kıvılcım

  (05.03.2010) - Bahtiyar evlât

  (26.02.2010) - Ödemiş’ten İzmir’e

  (19.02.2010) - Söz sahibi

  (12.02.2010) - Kirli hava hafızayı zayıflatıyor

  (05.02.2010) - Yaş ve kuru her şey...

  (22.01.2010) - Aydınlar Ocağı ve açılım paketi

  (18.12.2009) - Vuslat gecesi ve şeb-i arus

  (11.12.2009) - İsviçre çıkmazdan çıkacak

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl