08 Eylül 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Suna DURMAZ

Kur’ân’ın koruyucusu Allah’dır!


A+ | A-

“Şüphesiz o Zikri (Kur’ân’ı) Biz indirdik. Onun koruyucusu da Biziz.” (Hicr 9. âyet)

Yerlerin ve göklerin Nûru olan Cenâb-ı Hakkın ezeli kelâmı Kur’ân-ı Kerim nurdur. Bediüzzaman’ın deyimiyle Kur’ân-ı Kerim sönmez bir mânevî güneştir. Ve bu mânevî güneşin nuru bütün kâinata yayılarak mevcudâtı aydınlatmıştır. Eşyaların varlığı ve mâhiyeti ancak bu nurla bakıldığı zaman bilinmektedir. Bu nur elden bırakıldığı zaman ise, varlıklar; Kur’ânî tâbirle “Nûrun ala nûr” olmaktan çıkıp “Zulumâtin fevka zulumât” karanlığına bürünmektedirler.

14 asır boyunca âlemleri aydınlatan Kur’ân-ı Kerim, yüz milyonlarca insana yol göstermiş, onların dertlerine ve buhranlarına dermân olmuştur. Ne yazık ki, bazı insanlar nefislerinin kölesi olmuşlar ve karanlık kuyuya düşmüşlerdir. İşin acı tarafı, karanlık kuyudan kurtulabilmeleri için kendilerine uzatılan sönmez meşâleyi de ellerinin tersiyle itmektedirler. Bu da yetmezmiş gibi, ondan nefret etmektedirler. Âl-i İmran Sûresi 118. âyet bu tür insanlar için “Onların öfkeleri ağızlarından taşmaktadır. Kalplerinde gizledikleri ise daha büyüktür” der. Nefret ve öfke yüzünden kalpleri ve kulakları mühürlenmiş olan bu insanların gözlerinin önünde, inkârın ördüğü kat kat perdeler vardır ve hakikatı görememektedirler.

Amerika’nın Florida eyaletine bağlı Gainesville şehrindeki “Dove World Outreach Center” Rahibi Terry Jones, kalbi, gözü ve kulakları mühürlenmiş olanlardan olduğunu 31 Temmuz 2010 tarihinde CNN’e verdiği mülâkatta gösterdi. İslâm dinine ve Kur’ân-ı Kerime karşı olan nefretinden ölçüyü kaçırmış olan Terry Jones, 11 Eylül New York patlamalarının yıldönümünde dünya Hıristiyanlarını toplu halde Kur’ân yakmaya çağırdı.

Sunucu Rick Sanchez’in “Siz 1 milyar insanın mukaddes saydığı bir kitabı yakmaya kalkışmakla ne yapmak istiyorsunuz? Bu girişiminizle Müslümanları karşınıza almış olmuyor musunuz? Onlar da sizin mukaddes kitabınız İncil’i yakmaya kalksalar ne diyeceksiniz?” sorularına “Bizim modern Müslümanlarla bir problemimiz yok. Biz milyonlarca insanın cehenneme gitmesine sebep olan İslâma karşıyız. İslâm şiddet dinidir ve artık buna dur deme zamanı gelmiştir” dedi. Sanchez’in sorularına verdiği cevaplarla İslâm hakkında cehl-i mürekkep içinde olduğunu ispatlayan Terry Jones, “İslâm is Devil” (İslâm şeytandır) diye bir de kitap yazmış. Gainesville sokaklarına “İslâm şeytandır” diye pankartlar asarak İslâm karşıtı propaganda yapan Jones, “Uluslar arası Kur’ân yakma günü” fikrinden vazgeçmeyeceklerini söylüyor. Facebookta İslâm karşıtı propagandasını devam ettiren Jones, www.doveworld.org internet sayfasında ise Kur’ân yakmak için kendince sebepler sıralamış. Papalığın Dinlerarası Diyalog Kurulu tarafından Ramazan dolayısıyla yapılan açıklamada “Sivil otoriteler, şiddetin faillerine ve teşvikçilerine karşı, hukukun üstünlüğünü sağlayarak gerçek adaleti temin etmelidirler” deniyor. Ama bu çağrıya kulak kabartan yok.

Amerikan kanunlarına göre kâğıt yakma gibi bir olay özel bahçede olursa cezası yok. Bu eylem ancak umuma açık yerlerde yapılırsa ceza verilir. Terry Jones bir aydır nefret kusan anti-İslâm propaganda yapıyor; basit bir kâğıt değil, 1.5 milyar insanın mukaddes kitabını yakmak istiyor ve bu eylem için açıktan dâvet gönderiyor. Amerikan emniyeti ise kulaklarını tıkamış, olayın gerçekleşmesini bekliyor. Fikir özgürlüğü var diye Terry Jones gibi câhil insanların farklı din ve kültür sahibi insanlara karşı hoşgörüsüzlüğüne çanak tutuyor.

Bize gelince: Bir aydır bu haberin gelişmesini internetten takip ediyorum. Türk medyası kendini referandum olayına o kadar kaptırmış ki, provokasyon kokan bu habere ancak Ağustos ayının sonundan itibaren yer vermeye başladı. O da kısa bir haber olarak. Köşe yazarlarımız ise, fırsat bulup da köşelerinde “Kur’ân yakma” gibi korkunç bir olayı işlemediler ne yazık ki.

Aslında, Cenâb-ı Hakkın ezeli kelâmı olan Kur’ân-ı Kerim’in beşerin savunmasına ihtiyacı yok. O kendisine yapılan tecavüzlere en iyi cevabı veriyor. Son sözü ona bırakalım:

“Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Kâfirler hoşlanmasalar da Allah nurunu mutlaka tamamlayacaktır.” (Tevbe Sûresi 32. âyet)

Not: Muhterem okuyucularımın Ramazan Bayramını gönülden kutlar sağlık ve âfiyet içinde olmalarını niyâz ederim.

08.09.2010

E-Posta: [email protected]@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (01.09.2010) - Bir Ramazan nostaljisi ve Kuveyt’in Ramazan âdetleri

  (25.08.2010) - Can Pakistan! Pakistancan!

  (18.08.2010) - Müslüman kemikleri üzerine “Hoşgörü Müzesi!”

  (08.08.2010) - MOSSAD ajanları Lübnan’da yakayı bir bir ele veriyorlar

  (03.08.2010) - Filistin Direniş Kahramanı: Şeyh Râid Salah

  (29.07.2010) - Annemin doğurmadığı kardeşlerim

  (19.05.2010) - İsrail’de Arap olmanın faturası çok ağır!

  (13.05.2010) - 15 milyon dolara evini satmayan Kudüslü mücâhide

  (05.05.2010) - Yemen’in çocuk gelinleri

  (20.04.2010) - TRT El-Türkiye için birkaç tavsiye


Son Dakika Haberleri

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.