"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tek tip hutbe darbecilerin icadı

24 Ocak 2024, Çarşamba
ESKİ BAKAN HÜSEYİN ÇELİK, “HEPİMİZ BİLİYORUZ Kİ, TEK TİP HUTBE DARBE DÖNEMLERİNİN İCADIDIR” DEDİ.

MEHMET KARA - ANKARA

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, Kaymakam Burak Akeller’in ‘hutbe’ nedeniyle imam M.K:’yi darp ettiği iddiasının ardından başlayan tartışmaya AKP’li eski bakan Hüseyin Çelik de katıldı. Sosyal medya hesabından olayla ilgili bir paylaşım yapan Çelik, tek tip hutbe uygulamasını “darbe döneminin icadı” diyerek eleştirdi. Çelik’in paylaşımı şöyle: “Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Kaymakam’ın imamı darp ettiği iddiası ve sonraki tartışmalar elbette kendi başına vahimdir. Bu olay münasebetiyle merkezi ve bütün Türkiye’de tek tip olan hutbe meselesi mutlaka tartışılmalıdır. Hepimiz biliyoruz ki, tek tip hutbe darbe dönemlerinin icadıdır. Laiklik, dinin devlete; devletin de dine müdahale etmemesi anlamına gelir. Ancak İslam dünyasında Emeviler’den beri devlet, dini kendi emri altına almış, devletleri yönetenler kendi dünyevi saltanatlarını sağlamlaştırmak için acımasız bir şekilde dini kullanagelmişlerdir.”

Çok büyük hata yapılıyor

“Cumhuriyet döneminde, laiklik ilkesi kabul edildikten sonra da ne yazık ki bu durum devam etmiştir. Her ilin, ilçenin, mahallenin dini ihtiyacı ve hutbeler aracılığı ile gündeme getirilecek meselesi elbette her zaman aynı değildir. İl ve ilçe müftüleri ve din adamları öncelikleri elbette belirleme ehliyetine sahiptirler. Ancak tek tipçi, dayatmacı, doğruları tekeline almış devlet aklı, müftüye ve imama da güvenmez. İmamlara, her hafta eline 23 Nisan şiirleri tutuşturulmuş çocuk muamelesi yapan Diyanet İşleri Başkanlığı ve dolayısıyla devlet, bence çok büyük bir hata yapıyor.”

İktidara çağrı

Tek tip hutbe olmazsa, ya maazallah imamlar yanlış şeyler söylerlerse ne olacak halimiz!’ hesabı yapmak da halkını, hatta din adamlarını potansiyel tehlike gören bir devlet aklının ürünüdür. Unutmayalım ki, Bütün gazetecilerin, öğretim üyelerinin, öğretmenlerin aynı şeyleri konuştuğu ülkeler Kuzey Kore ve benzeri ülkelerdir. Çok yanlış bir kararla, ki ben buna şiddetle karşı çıkmıştım, okullarda öğrencilerin formalarını, militarist, tek tipçi bir görünüm arz ediyor gerekçesiyle kaldıran bir iktidar, tek tip hutbe saçmalığını sürdürmemelidir.” 

Okunma Sayısı: 10657
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  24.1.2024 15:00:59

  ..."Halbuki bir âmi ne kadar cahil dahi olsa, Kur'an'dan ve hutbe-i Arabiyeden şu meal-i icmaliyeyi anlar ki: "Herkese ve bana malûm olan imanın rükünlerini ve İslâmiyet'in umdelerini hatib ve hâfız ihtar ediyor ve ders veriyor, okuyor" der; kalbinde onlara karşı bir iştiyak hasıl olur. Acaba kâinatta hangi tabirat var ki; arş-ı a'zamdan gelen Kur'an-ı Hakîm'in i'cazkârane, müfehhimane ihtarlarına, tezkirlerine, teşviklerine mukabil gelebilsin?" Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Sözler - 483

 • S.topuz

  24.1.2024 14:56:42

  "Bazı gafiller, hutbe gibi bazı şeair-i İslâmiyeyi, Arabîden çıkarıp her milletin lisanıyla söylemeyi, iki sebeb için istihsan ediyorlar: Birincisi: "Tâ, siyaset-i hazıra avam-ı müslimîne de o suretle tefhim edilsin." Halbuki siyaset-i hazıra, o kadar çok yalan ve hile ve şeytanet içine girmiş ki, vesvese-i şeyatîn hükmüne geçmiştir. Halbuki minber, vahy-i İlahînin tebliğ makamı olduğundan, o vesvese-i siyasiyenin hakkı yoktur ki, o makam-ı âlîye çıkabilsin."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Sözler - 483

 • Hüseyin İlhan

  24.1.2024 11:29:27

  Muhterem adaşım darbecilerin gelen eğini darbeci zihniyet devam ettiryor. Mesela seçilmiş 10 belediye başkanını ölüm tehditleri ile cebren istifa ettirmek darbenin alası değilmidir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı